StoryEditorOCM
Hrvatskanema više mukte!

Odzvonilo prozirnim vrećicama u dućanima, prijatelji životinja likuju, kupci su nezadovoljni: ‘To nam je dodatni trošak‘

Piše Stanislav Soldo
30. prosinca 2024. - 18:53

1. siječnja 2025. trgovine počinju naplaćivati prozirne plastične vrećice, koje su do sada bile besplatne na policama uz voće i povrće i uglavnom su služile za vaganje, jabuka, krušaka, krumpira i ostalog voća i povrća. Međutim, kupci su često uzimali takve vrećice i u njih stavljali ostalu spizu, čak ih trpali u džepove za kasnije, no tome je prvog dana Nove godine došao kraj.

O ovoj temi su se oglasili prijatelji životinja, koji ističu da  životinje umiru sporo i bolno nakon što se zapletu u plastičnu vrećicu ili je progutaju .

Iako se u trgovinama mogu kupiti višekratne mrežaste vrećice za voće i povrće, potrošači po inerciji i vrlo rasipno koriste vrlo lagane plastične vrećice i kada kupuju samo jedan komad voća. Koriste ih i za nošenje stvari iz trgovine unatoč tome što zakon propisuje da su namijenjene isključivo iz higijenskih razloga ili kao ambalaža za rasutu hranu. Nerijetko uzimaju i cijele role jer su besplatne. Sada to više neće moći jer će ih trgovine od 1. siječnja 2025. godine naplaćivati s ciljem smanjenja količine otpada koji nastaje korištenjem jednokratnih plastičnih vrećica. Iz udruge Prijatelji životinja pozdravljaju ovu zakonsku odredbu, ali ističu da se problem gomilanja otpada neće riješiti dok u ponudama trgovina postoje bilo kakve plastične vrećice. 

image
Nera Simic/Cropix

- Još 2008. godine pokrenuli smo kampanju i peticiju za zabranu plastičnih vrećica. Zahvaljujući dugogodišnjim naporima naše i drugih udruga te kontinuiranoj komunikaciji s nadležnim ministarstvom, od početka 2022. zabranjeno je stavljanje na tržište laganih plastičnih vrećica za nošenje i plastičnih proizvoda za jednokratnu uporabu. Od početka 2025. slijedi i naplata vrlo laganih plastičnih vrećica, što smo tražili od ministra zaštite okoliša još 2019. godine. To su važni koraci, no razorne posljedice uporabe plastičnih vrećica možemo spriječiti isključivo korištenjem višekratnih mrežica za voće i povrće te plastičnih ili, još bolje, platnenih torbi za nošenje, ističu Prijatelji životinja.

Mikroplastika ubija

Upozoravaju da odbačene plastične vrećice ubijaju stotine tisuća ptica, kornjača, dupina, kitova i drugih životinja koje se u njih upetljaju pa umiru sporo i u agoniji ili ih zabunom zamijene za hranu. Kada jednom proguta plastičnu vrećicu, životinja ju ne može probaviti tako da ona ostaje u crijevima. Tamo sprječava probavu hrane i uzrokuje vrlo sporu i bolnu smrt. Procjenjuje se da oceanima pluta četiri milijuna tona plastike, a mikroplastika završava u organizmima ljudi i životinja.

image

Plastične vrećice zagađuju okoliš

Bozidar Vukicevic/Cropix

Prijatelji životinja podsjećaju da manje plastičnih vrećica znači sigurniji svijet za životinje već i ovako pogođene zagađenjem drugim industrijama, oduzimanjem prirodnih staništa i nemilosrdnim iskorištavanjem. Osim što plastične vrećice guše životinje i nagrđuju plaže i šume, za njihovu proizvodnju troše se prirodni resursi i energija, pri čemu su radnici u proizvodnji izloženi toksičnim kemikalijama. Kupovina ili uzimanje nove plastične vrećice pri svakom odlasku u trgovinu izravno utječe na okoliš ne samo zbog stotine godina razgrađivanja na odlagalištu otpada nego i zato što paljenjem u spalionici s ostalom plastikom povećava količinu stakleničkih plinova u atmosferi.

Iz Udruge apeliraju na sve da koriste proizvode za višestruku upotrebu, da se opskrbe torbama, košarama i trajnim mrežastim vrećicama za rinfuzu kako se i koristilo prije. Jedna platnena torba može se godinama višekratno koristiti, za razliku od plastičnih vrećica koje se svakodnevno nemilice troše, zaključuju Prijatelji životinja.

image

Plastika u Neretvi kod Jablanice

Tom Dubravec/Cropix

Statistike kažu da godišnje čak 14 milijuna tona plastike završi u rijekama,jezerima,morima i oceanima, čime je mikroplastika postala jedan je od najvećih ekoloških zagađivača današnjice. Ta količina mikro plastike pojačana je za dodatnih 50 tisuća kubičnih metara, smeća koje je završilo u koritu Neretve nakon prirodne katastrofe na području Jablanice. Mikroplastika (čestice plastike manjim od pet milimetara) se nalazi svuda oko nas, a njene čestice manje od pet milimetara mogu imati katastrofalne posljedice za morski ekosustav. Stručnjaci smatraju da plastika koju nose rijeke završava u morima odnosno u hranidbenom lancu, riba i drugih morskih organizama, koje zatim konzumira čovjek u svakodnevnoj ishrani. I tako se zatvara kruženje mikroplastike od prirode do ljudskog organizma.

Međutim kupci sa kojima smo razgovarali su nezadovoljni odlukom kojom se iz upotrebe izbacuju plastične vrećice. Kažu da su one tvrđe kese pored kase značajno skuplje, upitne su kvalitete i skoro jednake ovim tanika koje se zabranjuju. Ako se već nešto zabranjuje onda treba zabraniti sve plastične vrećice u dućanima, a ovako se za zaštitu okoliša ništa neće postići jer jedna plastična vrećica zamjenjuju drugu koju zapravo treba platiti od 0.10 do  0.20 eura.

image
Bozidar Vukicevic/Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 19:52