Hrvatska je rekorder u Europskoj uniji po broju legaliziranih bespravnih objekata. Procjenjuje se da je u posljednjih pet godina bespravno u pravno prebačeno „milijardu ilegalnih kvadrata“. Nažalost, to nije zaustavilo novu bespravnu gradnju, koju je očito teško zaustaviti i iskorijeniti. Arhitekt Jerko Rošin kazao je u HTV-ovom Studiju 4 da bi država treba svojim mehanizmima spriječiti bespravnu gradnju.
Jerko Rošin, predsjednik Akademije arhitektonskih umjetnosti, usporedio je bespravnu izgradnju s ljudskim zdravljem i kazao da "simptomi postaju toliko upozoravajući da neka terapija ili kirurški zahvat moraju biti hitno napravljeni". Istaknuo je da Hrvatska raspolaže velikom količinom lijepog prostora, ali i da postoji trend njegove devastacije i uništenja.
Smatra da je politika kriva za to što se nakon "masovnog vala legalizacije" opet dopustilo postojanje bespravno izgrađenih objekata.
- Država je ta koja svojim mehanizmima, strukturom vlasti, organizacijom treba to spriječiti i ne dozvoliti, kazao je.
Napomenuo je da je turizam bitan za hrvatsko gospodarstvo, jer pokriva 20% proračuna. No onda nije svejedno, kaže Rošin, što se u prostoru događa i kakve će uvjete za svoj razvoj imati turizam.
- Bespravna izgradnja, neorganizirana, nekontrolirana - upropaštava taj resurs na kojem se turizam treba razviti, izjavio je.
U uređenim državama nitko se ne usudi bespravno graditi, kazao je urednik i voditelj Petar Vlahov. No ima slučajeva, dodaje Vlahov, da i stranci, kada dođu u Hrvatsku, postanu bespravni graditelji, čak gori i brži nego hrvatski. Rošin pak tvrdi da Hrvatska, što se tiče korištenja prostora, nije uređena država.
- Pokušali smo to, kada sam bio predsjednik vladinog savjeta za prostorno uređenje države od 2004. do 2008. Donijeli smo zakone kojima se reguliralo korištenje prostora. ali je onda u mandatu koji je slijedio, sve to skupa dezavuirano. Došlo je do toga da je bespravna izgradnja, koja je onda već bila zaustavljena u nekih 70-80 posto, narasla za 10 puta, rekao je Rošin.
U bivšoj državi je isto bilo bespravne izgradnje, prisjeća se Rošin. Sukobljavali smo se s njom, ali je ona imala socijalnu komponentu jer su ljudi rješavali "krov nad glavom", kazao je.
- Danas se puno toga gradi. Imamo dokazano da se u više od 30% stambenog fonda mjerila struje uopće ne vrte - kaže Rošin za HRT.
Spomenuo je i da bi stanova za mlade bilo puno više kada kvadrati stambenog prostora ne bi čekali da se oplode sami po sebi, jer, kako kaže, cijena nekretnina raste.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....