Nedopustivo blago kažnjavate nasilje nad ženama, pogodujete počiniteljima rodno uvjetovanih kaznenih djela i ne uzimate u obzir interes žrtve - temeljna je poruka najnovije, iznimno važne i za hrvatsko pravosuđe neugodne presude Europskog suda za ljudska prava (ESLJP) u Strasbourgu, u predmetu Vučković protiv Hrvatske, otkriva Jutarnji list.
Spolni nasrtaj
Taj je sud presudio da su medicinskoj sestri iz Rijeke Maji Vučković hrvatski sudovi povrijedili dva prava zajamčena Konvencijom: pravo na zabranu ponižavajućeg postupanja iz članka 3 i pravo na poštovanje privatnog života iz članka 8. Počinitelju bludnih radnji nad Majom Vučković hrvatski su sudovi dosudili preblagu kaznu, potpuno nerazmjernu težini i posljedicama djela, ističe sud u Strasbourgu.
Medicinska sestra hitne službe Doma zdravlja u Rijeci Maja Vučković podnijela je u lipnju 2015. kaznenu prijavu protiv kolege s posla - vozača vozila Hitne pomoći Marina Petričića zbog dvaju spolnih nasrtaja na nju tijekom radnog vremena, okarakteriziranih kao bludne radnje.
Zbog psihičkih trauma i straha - napadač joj je prijetio da će, ne bude li šutjela, nauditi njoj, samohranoj majci, i njezinu djetetu te se hvalio političkim vezama - razboljela se i bila na dugotrajnom bolovanju. Ravnatelj Doma, kojem se obratila za pomoć, nije joj pružio zaštitu, nego ju je proglasio psihički nestabilnom i zaprijetio joj otkazom bude li o napadu govorila ostalima.
Tri godine poslije Općinski sud u Rijeci osudio je vozača na deset mjeseci zatvora, a Županijski sud u Varaždinu tu je, ionako blagu presudu dodatno ublažio - preinačio ju je u društveno koristan rad. Uprava Doma zdravlja ni nakon pravomoćne presude nije vozaču uručila otkaz.
Odvjetnica udruge B.a.B.e Ines Bojić je uime Maje Vučkovć podnijela tužbu Sudu u Strasbourgu i četiri godine poslije, ovaj tjedan, objavljena je presuda. U njoj ESLJP ističe da hrvatski sudovi nisu uzeli u obzir sve bitne činjenice, kao što su posljedice kaznenog djela na zdravlje žrtve, počiniteljeve prijetnje žrtvi i potpuna odsutnost kajanja zbog počinjenog djela.
Žalbeni je sud, navodi dalje ESLJP u svojem obrazloženju, ublažio kaznu od deset mjeseci zatvora u društveno koristan rad, a da pritom nije naveo ni jedan uvjerljiv razlog za ublaženje, niti je vodio računa o interesima žrtve. Takav pristup hrvatskih sudova, prema mišljenju ESLJP-a, može biti pokazatelj blagosti u kažnjavanju nasilja nad ženama umjesto prenošena snažne poruke da se rodno uvjetovano nasilje ne može tolerirati jer može obeshrabriti žrtve od prijavljivanja nasilja.
ESLJP u presudi Vučković protiv Hrvatske ističe da je prema dostupnim podacima nasilje nad ženama u Hrvatskoj zabrinjavajuće učestalo i nedovoljno se prijavljuje. Sud podsjeća i da izvješće GREVIO-a za Hrvatsku upozorava da hrvatske vlasti prakticiraju blagu kaznenu politiku u slučajevima nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Hrvatske su vlasti pozvane osigurati, ističe ESLJP, da kazne izrečene u takvim slučajevima budu učinkovite, razmjerne i odvraćajuće.
Promjena zakona
Zbog svega navedenog Europski je sud Maji Vučković dosudio 10.000 eura odštete i 3050 eura naknade sudskih troškova. Presuda još nije pravomoćna.
- Ključ ove presude je upozoravanje na blagu hrvatsku politiku kažnjavanja, na odnos predstavnika hrvatske državne vlasti - u ovom slučaju sudova - prema kaznenim djelima u kojima su žrtve žene. Tog su problema svi u ovoj državi svjesni, o njemu se govori već godinama. Zbog toga je i osnovana radna skupina za unapređenje zakonskog okvira koji bi trebao osigurati dodatnu zaštitu žrtvama rodno uvjetovanog nasilja - rekla je odvjetnica Ines Bojić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....