Mnogima je sintagma "srpski svet" ništa drugo do inačica za Garašaninovu, pardon, Vučićevu Veliku Srbiju. Bez obzira što se srpski predsjednik za "vanjsku upotrebu" zaklinje u nepovredivost granica kad su u pitanju susjedne zemlje, činjenica je da je utjecaj njegovih naprednjaka u regiji golem.
Crnu Goru su, stranke koje otvoreno podupire Beograd, prilično destabilizirale, a ni u BiH nije puno bolje. Doduše, Aleksandar Vučić će reći da on poštuje suverenost BiH, a onda se nekako i usput doda i to da Srbi preko Drine ionako sami odlučuju o svojoj sudbini. A s tim "odlučivanjem" neprestano prijeti Milorad Dodik.
Predsjednik Republike Srpske svaki dan i iznova najavljuje odcjepljenje; a Dodik ima punu Vučićevu podršku i praktički je njegova desna ruka u projektu "srpski svet".
Aplaudiranje studentima
Onaj koji se ni na koji način ne uklapa u priču "Srbi svi i svuda", predstavnik je najveće nacionalne manjine u Hrvatskoj, Milorad Pupovac. On jedini od lidera srpskog naroda koji živi s ovu stranu Dunava i Drine, ne daje bezrezervnu podršku Vučiću, niti se njegov SDS, a kamoli SNV, miješa u dnevnopolitičke događaje u susjednoj državi.
Da je tomu tako, pokazuje i najnoviji slučaj vezan uz demonstrativno napuštanje božićnog domjenka u zagrebačkom Westinu, od strane veleposlanice Srbije u Hrvatskoj Jelene Milić. Ona je "esenveovcima" zamjerila što su aplaudirali pismu podrške studentima prosvjednicima u Srbiji, a oni službenoj vlasti u Beogradu što je studente iz Hrvatske srpske nacionalnosti proglasila hrvatskim špijunima?!
Dakle, nije se radilo kako to mnogi pogrešno misle, o studentima iz Zagreba koji su se ovdje solidarizirali sa svojom generacijom u Srbiji pa onda isto napravili i u glavnom gradu Srbije, već o mladim ljudima s hrvatskim državljanstvom, a srpskim podrijetlom, koji su se angažirali na prosvjedima u Beogradu.
Isto je odmah protumačeno kao političko "dištonavanje" Srba iz Hrvatske koji, eto, kao drugi sunarodnjaci izvan im matične domovine Srbije, ne podržavaju aktualnu vlast bez zadrške, već čak staju uz opoziciju.
Odlazak s domjenka
Znači, sama činjenica da se umjereni, pristojni i prema svima tolerantni Pupovac, ne baca u zagrljaj Vučiću kao predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i predsjednik crnogorskog parlamenta Andrija Mandić, bila je dovoljna da se Pupovca "bocne" napuštanjem tradicionalnog božićnog domjenka u Zagrebu, koji Srbima iz Hrvatske, nota bene, jako puno znači, jer je od rata naovamo simbol otopljavanja odnosa između hrvatske većine i srpske manjine.
Tako mu se izravno poručilo da mu ne pada na pamet na bilo koji način podržati ne političke promjene u Srbiji, nego i sam pokušaj da se ograniči Vučićeva samovolja na svim razinama vlasti.
Povjesničar Tihomir Rajčić veli da se generalno gledajući u Srbiji i aktualnoj srpskoj politici, ne događa ništa drugo što nije na djelu još od petnaestog stoljeća naovamo.
– Vratit ću se u vrijeme crnogorskog knjaza Nikole, koji namiguje jednima i drugima, političkom Zapadu i političkom Istoku, a iza svega su se, u njegovu slučaju, krili i osobni financijski interesi. Njegova je vojska, naime, silno izginula da bi u Prvom balkanskom ratu ušla u Skadar, da bi se on onda pogađao sa Austrijancima i drugima na međunarodnoj sceni, hoće li se na njihov zahtjev povući iz Skadra i prepustiti ga Albancima. Istovremeno, za što postoje čvrsti dokazi, jer se to vidi iz austrijskih dokumenata, imao je na bečkoj burzi dionice čija je vrijednost znatno narasla, a kada je ispunio izričit zahtjev Austrijanaca za povlačenjem.
Na isti način se danas sa svima igra Aleksandar Vučić. Veze s Rusima ne raskida, s njima Srbe veže srce i duša, ali s Nijemcima se cijelo vrijeme koketira. Vidjet ćete kako će se uspije li slomiti otpor dijela javnosti i započeti s eksploatacijom litija u režiji moćnih njemačkih tvrtki, preko noći za Zapad prometnuti u velikog demokrata. Nijemci će mu sve loše odmah zaboraviti. On cima jedne i druge, a isto radi i Andrija Mandić u Crnoj Gori, jer ta mala i siromašna zemlja ovisi podjednako o ruskom kapitalu i sredstvima koja dolaze iz Europske unije. Ni Dodika u tom smislu ne treba podcijeniti. Jedno je to što on javno prkosi međunarodnoj zajednici i stalno spominje odcjepljenje, a sasvim drugo što cijelo vrijeme gaji dobre odnose sa pojedinim američkim političarima i nije isključeno da će, kad ustreba, zaigrati po njihovim notama – veli Rajčić, koji položaj SDSS-a u Hrvatskoj prema aktualnim zbivanjima u Srbiji i činjenici da oni otvoreno ne pristaju uz Vučića, a vrlo stidljivo simpatiziraju s njegovom opozicijom, vidi na sljedeći način: "Pupovac je cijelo vrijeme na liniji nekadašnje Hrvatsko-srpske koalicije u kojoj su sudjelovale i pravaške stranke.
Jugoslavenstvo i imperijalizam
Ona je počivala s jedne strane na srbofilstvu, a s druge na jugoslavenstvu. I danas je, što se tiče srpskih predstavnika u Hrvatskoj, slično: nije da će oni podržati bilo kakve imperijalne težnje Srbije u regiji, ali i dalje pristaju uz jugoslavenstvo, bratstvo i jedinstvo, a politička moć je, kad god se naslanjate na jugoslavensku ideju, nužno akumulirana u Beogradu i jedino se i samo Beograd vidi kao centar cijelog tog prostora – tumači Rajčić.
– Baš zato je granica između srpskog imperijalizma i jugoslavenstva vrlo tanka, jer im je zajedničko političko izvorište uvijek bilo u Beogradu. Kad govorim o ovome, ne radi se o nikakvoj mržnji prema Srbima u Hrvatskoj, Bože sačuvaj, već samo o činjenici da su se jugoslavenstvo i srpski imperijalizam često u povijesti preklapali, a taj imperijalizam ne znači samo izlazak Velike Srbije na njene zapadne granice Karlobag-Ogulin-Karlovac-Virovitica, nego i na more u Crnoj Gori i cijeli prostor do Skoplja. Ostalo bi, kako se to sniva(lo) u velikosrpskim krugovima, prepustilo Bugarima – upozorava Rajčić.
Milorad Pupovac ne da se uvući u "srpski svet" i jasno daje do znanja da su Srbi u Hrvatskoj lojalni građani ove zemlje. Srpsko narodno vijeće zato je, istaknuo je Pupovac više puta, organizacija oko koje se okupljaju Srbi iz Hrvatske i kroz nju surađuju s hrvatskom većinom, pa na nijedan način ne može politički pristati uz bilo koga u Srbiji, a kamoli kad se radi o dnevnoj politici.
U Vučićevoj vlasti takvim stavom sigurno nisu najsretniji. Napredna stranka se svima nastoji nametnuti kao stožerna, bez obzira radi li se o Srbima iz Republike Srbije ili Srbima Prečanima. No to im, kad je u pitanju Pupovčev SDSS, očito ne polazi za rukom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....