Desnica je na nedavnim izborima oživjela: Domovinski pokret je sa svojih 14 mandata dospio u poziciju da diktira ritam i sadržaj pregovora, netko će kazati i da ucjenjuje HDZ i SDP o sastavu nove većine.
Ali, desnica je na ovim izborima doživjela i jedan veliki gubitak. Dovoljno je spomenuti sljedeća imena: Bruna Esih, Karolina Vidović Krišto... Netko će se možda zapitati i "A gdje je nestala Ruža Tomašić?".
Naime, još se donedavno činilo da se ne možemo "braniti" od političarki na desnici. Tradicionalno predvođenoj muškarcima, jer je desnica, kod nas pogotovo, oduvijek bila oaza izrazito patrijarhalnog shvaćanja politike i odnosa u društvu, a kamoli da bi bila stjegonoša borbe za ženska prava. Time je i iznenađenje zbog "borbe" spomenutih političarki za svojevrsnu titulu heroine hrvatske desnice bilo još veće.
Istodobno, treba i to kazati, i dalje je nezamislivo da na čelo SDP-a kao vodeće lijeve stranke dođe žena, što je svojevrsni apsurd, ali i dokaz stvarne "progresivnosti" SDP-a (zastupljenost žena na listama nije sporna, ali predsjednikuju samo muškarci). Istodobno, na čelu druge po rejtingu i broju mandata lijeve stranke Možemo! je Sandra Benčić (dijeli ovlasti s Tomislavom Tomaševićem). Katarina Peović je predsjednica marginalne Radničke fronte, no ona nije uspjela opet ući u Hrvatski sabor.
Malo pomalo, ostali smo i bez ijedne žene na čelu desnih stranaka. Ruža Tomašić, bivša saborska i eurozastupnica, usto i bivša predsjednica HSP-a dr. Ante Starčević te čelnica Hrvatske konzervativne stranke - povukla se u političku mirovinu. Nesuđene heroine desnice koje su sudjelovale na ovim izborima, baš se i nisu proslavile.
Od 14 mandata Domovinskog pokreta kao vodeće izrazito desne opcije na proteklim izborima samo je jedan "ženski" – u klupe sabornice sjest će Dubravka Lipovac Pehar. Oni koji bolje poznaju njezinu biografiju tvrde da od ove samozatajne ekonomistice, inače i čelnice DP-a u Slavonskom Brodu, ne treba očekivati neke radikalne istupe i "tvrdo" desničarenje...
Nego, kako su prošle ostale potencijalne ikone desnice u Hrvata?
Bruna Esih je "uknjižila" drugi uzastopni neuspješni izborni pokušaj (već je jednom bila najavila povlačenje s političke scene, sad se ono čini "boljom polovicom hrabrosti"). Nekad svojevrsna zvijezda Karamarkovog HDZ-a, potom i Nezavisnih za Hrvatsku - stranke koju je osnovala sa Zlatkom Hasanbegovićem koji je u Sabor ušao s liste DP-a - prvih dana veljače učlanila se u HSP ("Kako bih pomogla da se popuni politički prostor koji je trenutno bez ikakvih vrijednosti, bez ideologije, Boga i nacije") i ponadala ulasku u Sabor.
Samopouzdanja joj nije nedostajalo: bila je 14. na listi HSP-a, Hrvatskog bila i HDSS-a u X. jedinici, očito računajući na preferencijske glasove. Ali, problem je u tome što uloženo u kampanju (zar je netko uopće vidio Brunu svih tih dana?!) i očekivanja nisu bili u skladu s raspoloženjem birača. Dobila je svega 259 preferencijskih glasova. Lista je dobila tek 0,85 posto glasova, ili ukupno 1849.
Vidović Krišto je ušla u izbore u "klasi optimist". Kad tamo, hladan tuš! Očito čvrsto uvjerena u to da će opet ući u Sabor i bez koalicijskih partnera, prilično je teško podnijela izborni debakl. U I. izbornoj jedinici njezina je lista osvojila jedva 2,04 posto glasova birača, što nije bilo dovoljno za prelazak izbornog praga. Dobila je Karolina 3785 preferencijskih glasova (čitava lista ukupno 4714 glasa!), ali to je bilo nedovoljno za izravan plasman u Sabor. Ipak, nije se dala smesti pa je ustvrdila - da je pokradena.
Da se ova nekadašnja novinarka itekako precijenila govori i njezina konstatacija kako “ovakav rezultat nema veze s logikom, zdravim razumom i stvarnim činjenicama”. Jer su njoj, pazite, neki ljudi "javili" da su glasali za nju, a kad tamo... Mizeran postotak ukupnog broja glasova.
Ali, ova političarka desne populističke opcije se ipak ne da: "U povijesnom kontekstu, današnji dan jest kao dan pada Vukovara. No, jamčim vam da će uslijediti i Bljesak i Oluja te da ćemo uspostaviti Hrvatsku u kojoj će svi biti jednaki pred zakonom i gdje nitko neće biti iznad zakona”, poručila je u priopćenju nakon očitog poraza. DIP je odbio njezine prigovore i poručio joj kako svoje teške optužbe nije ničim dokazala. Kako će kao izvanparlamentarna opcija prosvesti spomenuti Bljesak i Oluju, također će biti zanimljivo vidjeti... Za nadati se da je ratne operacije spominjala tek u metaforičkom smislu.
Marija Selak Raspudić s liste Mosta, kazat će netko, i nije neka "ljuta" desničarka. Uostalom, upravo se njezino odobravanje pobačaja pokazalo povodom za javno prepucavanje s Marinom Miletićem. A to je, kao što znamo, kulminiralo odlaskom urednice Mostovog predizbornog programa i njezinog supruga Nina Raspudića iz društva "mostovaca"! No, kako je u početku navodno nadideološki Most posljednjih godina oštro skrenuo prema desnom polu političkog spektra, i nju možemo uvrstiti desno od centra. Nazovimo to intelektualnom desnicom. Kako će se ponašati kao neovisna zastupnica u ovom sazivu, saznat ćemo brzo...
Istina, ovi su izbori potvrdili saborski mandat još jedne desno orijentirane političarke, i to sa zajedničke liste Hrvatskih suverenista i Mosta, u IV. izbornoj jedinici. U pitanju je Vesna Vučemilović, formalno još uvijek članica Suverenista, u kojima je podnijela ostavku na sve stranačke dužnosti.
Međutim, kako stvari stoje, ona je upravo u "tranziciji" prema većini koju dogovara HDZ s DP-om i drugim potencijalnim partnerima, razlaz sa strankom je vjerojatno pitanje dana, pa je pitanje hoće li ona zastupati izrazito desne politike i u sabornici ili će se pragmatično primaknuti centru.
Kako god, neformalni "natječaj" za lidericu desnice je i dalje otvoren! Samo, nekako je sve manje kandidatkinja u igri...