Gong ističe da društvene mreže postaju sve značajniji dio izbornih kampanja, koje su ove godine obilježene neautentičnim aktivnostima lažnih profila i botova, kao i difamacijskim kampanjama. Takve prakse ozbiljno ugrožavaju kvalitetu demokratskih procesa, narušavajući izborni integritet i izazivajući sumnju u vjerodostojnost izbornih rezultata. Upravo zbog toga, na razini EU-a donesen je Akt o digitalnim uslugama, kojim se nastoji spriječiti nezakonite i štetne aktivnosti na internetu te suzbiti širenje dezinformacija, kako bi se zaštitili građani i građanke.
Vezano uz novoobjavljeno istraživanje Centra za informacijsku otpornost (CIR), u kojem se ukazuje na prisutnost koordinirane mreže pro-ruskih lažnih profila koji podržavaju Zorana Milanovića, Gong smatra kako je objavljena analiza ima određenih manjkavosti, zbog kojih se budi sumnja u njegovu kvalitetu te u sustavnost istraživačkih metoda.
Na početku rada navodi se da je provedena sveobuhvatna analiza društvenih mreža (Facebook, X, Telegram, Reddit, TikTok) oba predsjednička kandidata - Zorana Milanovića i Dragana Primorca - te portala od 4. prosinca do 4. siječnja. Međutim, u istraživanju nema spomena botova s TikTok računa Dragana Primorca, koje je ta mreža utvrdila i uklonila, a što je u trenutku promatranja mreža bio već i javno dostupan podatak. Drugim riječima, nije jasno kako istraživanje nije uočilo 7.500 botova koje je TikTok uklonio uoči prvog kruga predsjedničkih izbora, a o čemu su izvijestili i brojni mediji.
Nadalje, istraživanje je anonimno, jer njegovi autori nisu potpisani, a metodologija je nedovoljno pojašnjena. Ne sadrži informacije o broju promatranih računa i objava za potrebe provedbe mrežne analize na X platformi, a analiza Facebook komentara ne navodi broj uočenih lažnih profila, već samo da ih je “mnogo”. Istraživanje ne navodi nikakav dokaz da je riječ o koordiniranom i organiziranom djelovanju botova, što je bio ključan problem s lažnim profilima koje je Meta uklonila s HDZ-ovog Facebook računa. Također, neki od izdvojenih primjera bude sumnju u praksu cherrypickinga, to jest, selektivnog biranja primjera kako bi se poopćili zaključci.
Primjerice, za X račun Darka Lesingera se u istraživanju navodi kako je on obilježen djelovanjem sličnim botovima te kako se pretvara da se nalazi u Zagrebu. Međutim, Darko Lesinger zbilja jest stvarna osoba, i to novinar i fotograf iz Zagreba, što je javno dostupna informacija. Također, spominje se da alternativni hrvatski mediji s poviješću objavljivanja dezinformacija o ratu o Ukrajini, poput Maxportala, podržavaju Zorana Milanovića. Međutim, uvidom u njihove objave na Facebooku moguće je vidjeti da Maxportal kritizira Milanovića tvrdeći da je “komunist” te prenosi izjave HDZ-a u kojima se birače poziva na davanje podrške Draganu Primorcu. Istraživanje kao dokaz podrške Maxportala Milanoviću također ističe članak naslova “Kolinda i Milanović napokon dugo vremena snimljeni zajedno”, iz čega je nejasno kako je tu riječ o podršci.
Dodatnu sumnju u istraživanje budi činjenica da je inicijativa za objavu izvješća došla iz Hrvatske i to od strane istraživača koji se na izvještaj nisu htjeli potpisati. To otvara prostora sumnji da istraživanje nije nezavisno, mada se inicijalno pokušalo takvim predstaviti.
Gong je od CIR-a tražio dodatna pojašnjenja vezana za metodologiju ovog istraživanja, kao i više informacija od digitalnih platformi o njihovim saznanjima o djelovanju spomenute mreže lažnih profila.
Podsjetimo, na parlamentarnim smo izborima razotkrili djelovanje botova na HDZ-ovom Facebook računu, a Meta je potvrdila i povezala djelovanje preko 150 lažnih profila s članovima Mladeži HDZ-a, koji su zatim bili obrisani. Faktograf je za ove predsjedničke izbore ukazao na tisuće lažnih profila koji su pratili TikTok račun Dragana Primorca, koje je TikTok zatim uklonio.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....