Iako to želi sakriti, Srbija je doživjela teški poraz u Skupštini UN-a. Naime, kao i u većini međunarodnih organizacija, odluke se u Generalnoj skupštini UN donose običnom ili dvotrećinskom većinom. Obična većina podrazumijeva da u dvorani postoji dovoljan broj zemalja da zasjedanje počne i da većina od tog broja članica glasa za usvajanje prijedloga. Glasanje dvotrećinskom većinom se primjenjuje za teme međunarodnog mira i sigurnosti, što ovdje nije slučaj. Rezolucija o Srebrenici je stavljena na temu kao kultura mira, tako da se za nju glasalo običnom većinom.
Podsjetimo, Opća skupština UN-a u New Yorku je s 84 glasa ‘za‘ prihvatila rezoluciju kojom se traži proglašenje 11. srpnja Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici. Protiv je glasovalo 19 država članica, dok je suzdržanih bilo 68.
No, glasovi suzdržanih se bilježe, ali se NE pribrajaju konačnom rezultatu. Dakle te zemlje se nisu htjele izjasniti. Srbija je dakle potučena, jer su 84 zemlje glasale "ZA", a samo 19 "PROTIV". Jer, da ponovimo srpskim kolegama - glasovi ‘neutralnih‘, odnosno onih koji se nisu izjasnili - ne pribrajaju se konačnom rezultatu!
Većina najmoćnijih svjetskih zemalja je glasala za rezoluciju, no protiv su bile Indija, Rusija i Kina. Ostale najmoćnije zemlje svijeta, dakle države koje čine okosnicu svjetske ekonomije i moći, bile su ZA rezoluciju. I to Srbija ne može sakriti, makar se trudili zamaskirati oči vlastitom narodu i navlačiti zastavu Srbije na leđa u Skupštini UN-a.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....