NOVO:
Administracija američkog predsjednika Joea Bidena ukinula je ograničenja koja su dosad sprječavala Ukrajinu u korištenju američkog oružja za napade duboko u ruski teritorij, rekla su tri upoznata izvora, što predstavlja značajnu promjenu američke politike u ukrajinsko-ruskom sukobu.
Kako javlja Le Figaro, odmah nakon SAD-a su i Velika Britanija i Francuska donijele odluku kojom dozvoljavaju Ukrajincima da raketama SCALP i Storm Shadow napadaju ciljeve duboko u Rusiji.
Ukrajina planira izvesti svoje prve dalekometne napade u nadolazećim danima, rekli su izvori, ne otkrivajući detalje iz sigurnosnih razloga.
Bijela kuća odbila je komentirati.
Do tog je poteza Sjedinjenih Država, nešto više od dva mjeseca prije nego što novoizabrani predsjednik Donald Trump preuzme dužnost 20. siječnja, došlo nakon višemjesečnih zahtjeva ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da se ukrajinskoj vojsci dopusti korištenje američkog oružja za dalekometne udare na ruske vojne ciljeve izvan svojih granica.
Taj je korak Biden napravio nakon vijesti o raspoređivanju sjevernokorejskih trupa na strani Rusije, što je uzbunilo i Kijev i Washington.
Prvi duboki udari vjerojatno će biti izvedeni pomoću raketa ATACMS, koje imaju domet i do 300 kilometara, prema izvorima.
Iako su neki američki dužnosnici izrazili sumnju da će odobrenje korištenja oružja dugog dometa promijeniti tijek rata, odluka bi mogla pomoći Ukrajini, budući da ruske snage ostvaruju uspjehe na bojnom polju, kao i staviti Kijev u bolju pregovaračku poziciju kada i ako dođe do pregovora o prekidu vatre.
Nije jasno hoće li Trump poništiti Bidenovu odluku kada preuzme dužnost. Izabrani je predsjednik dugo kritizirao opseg američke financijske i vojne pomoći Ukrajini i obećao brzo okončanje rata, ne objašnjavajući na koji način.
Ipak su i neki republikanci u Kongresu pozvali Bidena da popusti pravila o tome kako Ukrajina može koristiti oružje koje joj je dao SAD.
Rusija je upozorila da će korak prema popuštanju ograničenja ukrajinske upotrebe američkog oružja smatrati velikom eskalacijom.
RANIJE:
Biden dopušta Ukrajini da udari Rusiju američkim projektilima dugog dometa, javlja ekskluzivno New York Times.
Nakon dva mjeseca preostala na dužnosti, predsjednik je prvi put ovlastio ukrajinsku vojsku da koristi sustav poznat kao ATACMS za pomoć u obrani svojih snaga u regiji Kursk u Rusiji.
Nakon dva mjeseca preostala na dužnosti, predsjednik je prvi put ovlastio ukrajinsku vojsku da koristi sustav poznat kao ATACMS za pomoć u obrani svojih snaga u regiji Kursk u Rusiji.
Bidenova odluka da dopusti Ukrajini korištenje vojnih taktičkih raketnih sustava, ili ATACMS, došla je kao odgovor na odluku Rusije da uvede sjevernokorejske trupe u borbu. Zasluge...
Predsjednik Biden odobrio je Ukrajini prvu upotrebu raketa dugog dometa koje su isporučile SAD za napade unutar Rusije, rekli su američki dužnosnici za NYT.
Oružje će vjerojatno u početku biti korišteno protiv ruskih i sjevernokorejskih trupa u obrani ukrajinskih snaga u regiji Kursk u zapadnoj Rusiji, rekli su dužnosnici.
Odluka Bidena velika je promjena u politici SAD-a. Izbor je podijelio njegove savjetnike, a njegova odluka dolazi dva mjeseca prije nego što novoizabrani predsjednik Donald J. Trump preuzme dužnost, nakon što je obećao ograničiti daljnju potporu Ukrajini.
Dopuštanje Ukrajincima da koriste rakete dugog dometa, poznate kao Army Tactical Missile Systems, ili ATACMS, došlo je kao odgovor na iznenadnu odluku Rusije da u borbu uključi sjevernokorejske trupe, rekli su dužnosnici.
Iako su dužnosnici rekli da ne očekuju da će promjena iz temelja promijeniti tijek rata, jedan od ciljeva promjene politike, rekli su, jest poslati poruku Sjevernokorejcima da su njihove snage ranjive i da ne bi trebali poslati više njih.
Dužnosnici su rekli da će Ukrajinci najvjerojatnije prvo upotrijebiti projektile protiv ruskih i sjevernokorejskih trupa koje prijete ukrajinskim snagama u Kursku, ali bi im Biden mogao dopustiti da oružje koriste drugdje.
Neki američki dužnosnici rekli su da strahuju da bi ukrajinska uporaba projektila preko granice mogla potaknuti ruskog predsjednika Vladimira V. Putina da uzvrati silom protiv Sjedinjenih Država i njihovih koalicijskih partnera.
Ukrajinci bi mogli upotrijebiti ATACMS projektile za napad na koncentracije ruskih i sjevernokorejskih trupa, ključne dijelove vojne opreme, logističke čvorove, skladišta streljiva i vodove opskrbe duboko u Rusiji.
To bi moglo pomoći Ukrajincima da otupe učinkovitost rusko-sjevernokorejskog napada, piše NYT.