StoryEditorOCM
SvijetIZBORI U SAD

Evo što raznim zemljama znači pobjeda Kamale Harris ili Donalda Trumpa. Samo dvjema nacijama je baš svejedno, evo zašto

Piše Jadran Kapor
5. studenog 2024. - 21:19

Američki izbori mogli bi značajno utjecati na Tajvan, ključni otok u japanskoj, a do danas i u indo-pacifičkoj strategiji SAD. Donald Trump je, međutim, u više navrata doveo u sumnju da bi u slučaju kineske invazije Amerika pod njegovim vodstvom stala u obranu ovog otoka. Tako je postupio i kad je u pitanju Europa. Svejedno, na dan predsjedničkih izbora, tajvanski visoki dužnosnici nastojali su ublažiti zabrinutost i pronaći razloge zbog kojih povratak Trumpa na vlast i nije tako loš.

Rapublika Kina, kako glasi službeni naziv za Tajvan, uzda se u to da ono što Trump planira napraviti s Kinom značajno nadmašuje pad podrške njihovom otoku. Trump je Kini ‘obećao‘ sveobuhvatno visoke carine i tehnološka ograničenja. To bi, smatraju na Tajvanu, natjeralo njihove poduzetnike da vrate proizvodnju prepuštenu Kini i nastave s izvozom tehnologije u SAD čak i ako im carine za svu robu dostignu 10 posto. Tajvanski ministar gospodarstva Kuo Jyh-huei očekuje da bi Harris vjerojatno nastavila dosadašnju politiku Demokratske stranke prema Tajvanu, a da bi Trumpove odluke pogodile njihovu proizvodnju poluvodiča, ali bi njegova zemlja u tom slučaju imala odgovarajuću strategiju.

image

President  Republike Kine (Tajvana) Lai Ching-te (lijevo) 

Sam Yeh/AFP

Sam Yeh/Afp
image

Stambeno naselje u kineskom Yinchuanu prava je solarna elektrana

 AFP

Str/Afp

I druge države u svijetu sa zabrinutošću promatraju izbore u SAD koji će, po našem vremenu, biti zaključeni u srijedu u 7 sati. Kina je, znaju to i na Tajvanu, zabrinuta zbog najavljenih carina jer se njihovo gospodarstvo, sa 100 milijuna ljudi zaposlenih u proizvodnji, snažno temelji na izvozu, naročito u SAD. Harris također želi uvesti carine, ali ciljano, samo na određene proizvode; pa im je utoliko prihvatljivija.

Iako navijaju za Trumpa, baš kao i Srbi, Rusi ne vjeruju da bi on odmah obustavio pomoć Ukrajini i time im osigurao brzu pobjedu. Demokrate preziru jer nisu iskazali dovoljno poštovanja prema Rusiji, ali od Trumpa se osjećaju izdanim jer njegove velike riječi nisu rezultirala djelom kad su u pitanju ruski interesi. U konačnici; smatraju da će američka podrška Ukrajini splasnuti sama od sebe, bez obzira tko je na vlasti. A vrijeme je pokazalo da nisu puno ni pogriješili.

image

Ruski predsjednik Putin i njegov kineski kolega Xi - jednome je svejedno tko će biti predsjednik SAD, drugome baš i ne 

Sergei BOBYLYOV/AFP

Sergei Bobylyov/Afp
image

Kamala Harris u posjetu meksičko američkoj granici

 Rebecca NOBLE/AFP

Rebecca Noble/Afp

 - Trump je i pragmatičan i ne pati od principa”, rekao je za New York Times Konstantin Remchukov, urednik moskovskih novina s vezama u Kremlju. “Kad osoba nema principa i pragmatična je, lako je s njom sklopiti dogovor. Svatko bez principa, ali pragmatičar, mnogo je bolji i ugodniji pregovarački partner od osobe s načelima, posebno javno deklariranim”, rekao je, aludirajući na agendu Kamale Harris.

Hrvatsku se to, na žalost, ne tiče mnogo, ali ako Trump ‘udari‘ 20 posto carine na sve što uvozi iz Europe, EU bi se našla u ozbiljnom problemu. Njegov stav o napuštanju NATO saveza, o tome da neće braniti napadnutu članicu koja nije ulagala više od 2 posto BDP-a u obranu zapravo nije nov. Problem je što EU smatra da će i Harris biti isuviše zauzeta unutarnjim pitanjima da bi se bavila Europom i njenom sigurnošću. Slično razmišlja i Ukrajina čiji bi pad značio nastavak ruskih osvajanja u negoj drugoj europskoj, vjerojatno pribaltičkoj zemlji. Ukrajina zna na čemu je s Trumpom; on će Putinu dati sve što je osvojio, pa politički još i više, ali i oni smatraju da će Harris biti previše zauzeta nacionalnim poslovima da bi se još bavila u Ukrajinom. Amerika je do sada, s 89 milijardi dolara, najveći pojedinačni donator ukrajinske obrane, ali to je zasluga sadašnjeg predsjednika, posljednjeg koji pamti hladnoratovska savezništva i razumije njihov značaj.

image

US Vice President and Democratic presidential candidate Kamala Harris (L) visits the US-Mexico border with US Border Patrol Tucson Sector Chief John Modlin (C) in Douglas, Arizona, on September 27, 2024. (Photo by Rebecca NOBLE/AFP)

Rebecca Noble/Afp

Afrika je za Trumpa iz prilično jednostavnog razloga - njemu idu na živce dekarbonizacija i druge ekološke mjere. Afrika loži ugljen i plin kao djeca kokice u kinu. Južna Afrika sudjelovala je već na ovogodišnje summitu Bricsa i trenutno pliva između zapada o kojem trgovinski snažno ovisi i težnji da se ugradi u novi svjetski poredak predviđen Rusijom i Kinom.Americi susjedni Meksiko, primjerice, pobjeda Kamale Harris znači nastavak Bidenove imigrantske politike, koja je sve restriktivnija. Trump je pak najavio najveći projekt deportacije u povijesti Amerike, što bi značilo izmacivanje 11 milijuna ljudi. Čak i ako bi ‘izbrisao‘ samo deseti dio, Meksiko bi se našao u problemu.

Jedini kojima je baš sasvim svejedno tko će pobijediti na izborima u SAD su Izraelci i Palestinci. I jedni i drugi znaju da se u odnosu prema njima neće promijeniti baš ništa.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
20. studeni 2024 10:24