Ukrajinske snage ne mogu istjerati ruske snage s teritorija koje su okupirali na Krimu i istoku zemlje, priznao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.
Ukrajinski predsjednik rekao je da je diplomacija jedina preostala opcija da se Moskva natjera da povuče svoju vojsku, iako je naglasio da Kijev nikada neće priznati rusku vlast. "Ne možemo se odreći naših teritorija. Ukrajinski ustav nam to zabranjuje. De facto, te teritorije sada kontroliraju Rusi. Nemamo snage da ih vratimo", rekao je on u intervjuu za francuski list Le Parisien, kako prenosi Sky News.
Ukrajina, rekao je, može računati samo na diplomatski pritisak međunarodne zajednice kako bi se prisililo ruskog čelnika Vladimira Putina da sjedne za pregovarački stol.
Zelenski je slične komentare dao i u intervjuu za Sky News krajem studenoga, a u kojem je sugerirao da bi se sporazum o prekidu vatre mogao postići ako bi se ukrajinski teritorij koji Kijev kontrolira mogao staviti "pod kišobran NATO-a", što bi Ukrajini omogućilo da pregovara o povratku ostalih teritorija kasnije "na diplomatski način", piše Jutarnji.
Ukrajinski predsjednik je rekao da bi moralo ponuditi članstvo u NATO-u neokupiranim dijelovima zemlje kako bi se okončala "vruća faza rata", dok bi i sama pozivnica za NATO predstavljala podrazumijevala priznate granice Ukrajine. Iz tog intervjua se moglo iščitati da Zelenski prihvaća da će okupirani istočni dijelovi zemlje zasad biti izvan takvog dogovora.
Zelenski je za Le Parisien također odbacio mogućnost zamrzavanja sukoba kako bi olakšala pregovore o okončanju neprijateljstava, rekavši da novoizabrani američki predsjednik Donald Trump "zna za moju želju da ne požurujem stvari na štetu Ukrajine".
‘Nikome nismo dali mandat da pregovara bez nas‘
Zelenski je rekao da rješavanje rata "nije nešto lako" i da Trump želi mirovni sporazum "brzo", ali da njegov tim još nema pristup svim informacijama iz diplomatskih i obavještajnih kanala. Kako je rekao, bez obzira na to što svjetski čelnici žele, "nećemo tek tako popustiti i odreći se svoje neovisnosti. Zemlja se dugo borila za svoj suverenitet", prenosi Newsweek. "Opasno bi bilo reći - zamrzavamo rat i dogovorit ćemo se s Rusima", dodao je, ističući da je Putin "ubio mnogo Ukrajinaca".
Na pitanje bi li se sastao licem u lice s Putinom, Zelenski je rekao da se ne radi o tome tko sjedi preko puta. "Radi se o poziciji u kojoj se nalazite kada pregovarate. Ne vjerujem da smo u slaboj poziciji, ali nismo ni u jakoj. Hoćemo li se pridružiti NATO-u? Ne znamo. Hoćemo li postati dio Europske unije? Da, na kraju hoćemo, ali kada?", rekao je Zelenski za Le Parisien, kako je prenio ruski neovisni portal Meduza.
Upozorio je da bi ulazak u pregovore s Putinom pod trenutačnim uvjetima dao ruskom čelniku moć da diktira uvjete u cijeloj regiji. "Prvo, moramo razviti model, akcijski plan, mirovni plan - nazovite to kako hoćete. Zatim to možemo predstaviti Putinu ili, šire, ruskom narodu", objasnio je. Također je istaknuo da nijedan svjetski čelnik "nema pravo pregovarati s Putinom bez Ukrajine". "Nikome nismo delegirali taj mandat. Mi smo žrtve", rekao je ukrajinski predsjednik.
Ukrajinski predsjednik stigao je u srijedu u Bruxelles na razgovore s europskim čelnicima, uključujući predstavnike Velike Britanije. Rekao je da će se sastati s čelnicima i šefovima vlada Francuske, Njemačke, Italije, Danske, Nizozemske, Poljske i Češke. Rekao je da će se također sastati s predstavnicima Velike Britanije i sudjelovati na sastanku Europskog vijeća.
U Bruxellesu šef NATO-a Mark Rutte u srijedu navečer okuplja čelnike glavnih europskih sila, zajedno sa Zelenskim, kako bi razgovarali o ratu u Ukrajini, nekoliko tjedana uoči povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću. Sastanak će se održati u rezidenciji glavnog tajnika NATO-a, a cilj je okupiti europske saveznike koji su "najodlučniji" u podršci Kijevu kako bi se konsolidirala razmišljanja o dvije teme - kako pristupiti novoj Trumpovoj administraciji i što se još može učiniti za Ukrajinu, rezimirao je diplomat u Bruxellesu.
"Europa treba snažnu i jedinstvenu poziciju kako bi se omogućio trajni mir", objavio je šef ukrajinske države na X-u pri dolasku u Bruxelles.
Bez Macrona i Starmera
Europljani su zabrinuti zbog moguće obustave američke vojne pomoći Ukrajini i obećanja Donalda Trumpa da će okončati rat "u 24 sata", iako nije rekao kako. Ukrajina zbog toga sada ističe mogućnost mirovnih pregovora, koje je dugo odbijala, ali pod uvjetom da joj se zajamči sigurnost.
Očekuju se dolazak čelnika Njemačke, Poljske, Italije, Danske, Nizozemske i glavnih institucija Europske unije. Neće doći britanski premijer Keir Starmer ni francuski predsjednik Emmanuel Macron koji odlazi u Mayotte, francuski arhipelag u Indijskom oceanu razoren u ciklonu Chido. Predstavljat će ih njihovi ministri vanjskih poslova, prenosi agencija Hina. "Jačanje Ukrajine sada nije samo moralni, već i strateški imperativ", rekla je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u srijedu.
Prioritet je osigurati da Ukrajina "ne bude prisiljena prihvatiti diktirani mir", ponovio je njemački kancelar Olaf Scholz kad je stigao u Bruxelles. Zelenski je, pak, pozvao u utorak na "trajni mir" koji ruski čelnik "više ne bi mogao prekinuti" i smatra da je jedini način da se to zajamči članstvo Ukrajine u NATO-u.
Ova "nepovratna" perspektiva, prema NATO-u, nije aktualna, ali je neophodna kako bi se ponudila druga sigurnosna jamstva. Francuska i Poljska razgovarale su prošli tjedan u Varšavi o slanju vojnika u Ukrajinu kako bi osigurale poštivanje mogućeg primirja.
Rasprava napreduje, ali je još uvijek teška s obzirom na neizvjesnost u svezi s budućim Trumpovim prijedlozima, naglasio je jedan europski diplomat. Rutte je odbio govoriti o tome u srijedu i poručio da bi rasprava o tome u javnosti previše "olakšala" stvari za Ruse.
Ukrajinski predsjednik hitnim smatra nabavu oružja kako bi mogao promijeniti situaciju na bojnom polju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....