U jeku prijepora ovdašnjih malih iznajmljivača s vladajućima na temu uvođenja novog poreznog paketa kojim se želi drukčije regulirati njihov posao ugošćivanja turista u vlastitim nekretninama, u New Yorku je, nakon lanjske zabrane kratkoročnog najma cijelih domova, na pomolu promjena. Dok, primjerice, splitski mali iznajmljivači strepe od potencijalnog smanjivanja broja registriranih apartmana u gradu, Njujorčani su već doživjeli radikalne mjere, koje bi, ako je suditi po najavama, uskoro trebale postati znatno blaže.
Newyorške vlasti su, podsjetimo, rezanjem kratkoročnog najma u rujnu prošle godine nastojale riješiti krizu pristupačnog stambenog prostora kako bi građanima omogućile veći broj jedinica za dugoročni smještaj, a ujedno vlasnike stanova suočile s većom konkurencijom, što je trebalo za posljedicu imati pad rente prosječnog stana od tadašnjih 3000 dolara.
Smanjenje od 82 posto
No članovi gradskog vijeća New Yorka sada su predstavili novi prijedlog zakona koji bi omogućio kratkoročni najam vlasnicima obiteljskih kuća i kuća u kojima žive dvije obitelji. Trenutno je, naime, u New Yorku dopušten samo privatni najam soba i dugoročni najam (30 dana ili više).
Kao rezultat lanjskih mjera broj smještaja dostupnih preko platforme Airbnb za boravak u gradu kraći od 30 dana naglo je pao s 22.246, koliko ih je bilo u kolovozu 2023., na samo 4000, koliko ih je evidentirano u svibnju ove godine, što je nevjerojatno smanjenje od 82 posto.
Prijedlog novog zakona ima za cilj omogućiti vlasnicima obiteljskih kuća i kuća s dvije obitelji da svoje nekretnine preurede u opremljene turističke smještajne jedinice, a ujedno predviđa ukidanje uvjeta da vlasnici moraju biti fizički prisutni tijekom boravka svojih gostiju. Dodatno, novom regulacijom omogućio bi se smještaj za do četiri odrasle osobe (umjesto sadašnjeg ograničenja od dvije) zajedno s djecom.
Dodatni prihod
Glasnogovornik platforme Airbnb komentirao je najave newyorških gradskih vlasti kao pozitivan korak koji će pomoći vlasnicima kuća da zarade dodatni prihod dok borave izvan Velike jabuke, a ujedno bi New York postao pristupačniji putnicima različite platežne moći. U tvrtki Airbnb također su izračunali učinke lanjskih mjera u New Yorku, utvrdivši kako nisu dale željene efekte.
"U prvih 11 mjeseci od primjene zakona bilježimo rast najma od 3,4 posto. Istodobno su cijene hotelskih soba porasle za oko 7,4 posto u samo jednoj godini. New York postaje teško dostižna destinacija, koju si oni s manjom kupovnom moći više ne mogu priuštiti", izjavio je Emmanuel Marill, Airbnb-jev direktor za područje Europe, Bliskog istoka i Afrike. Istodobno New York Times izvještava kako cijene gradskih hotela vrtoglavo rastu kako se približava sezona praznika. U rujnu je prosječna cijena hotelske sobe u New Yorku dosegnula 417 dolara, naveo je CoStar, što je najveća mjesečna stopa u gradu ikada zabilježena otkako je CoStar počeo pratiti ove podatke 1987. godine.
Nedavno izvješće konzultantske tvrtke HR&A Advisors upozorilo je, pak, na ekonomske posljedice lanjskih restrikcija – predviđa se da će vanjske gradske četvrti izgubiti 1,6 milijardi dolara u potrošnji posjetitelja, zajedno s više od 15.700 radnih mjesta i 573 milijuna dolara zarade radnika zbog pada aktivnosti kratkoročnog najma.
Prema računici konzultanata, cijene hotela su porasle s prosječnom dnevnom stopom (ADR) koja se povećala za šest posto od svibnja 2023. do istog datuma ove godine, dosegnuvši rekordno visoku prosječnu razinu od 524 dolara. Primjećuju i kako je nagli porast turiste prvenstveno usmjerio u hotele u središtu grada, ograničavajući izbor smještaja i povećavajući troškove posjetiteljima koji paze na proračun.
U izvješću HR&A Advisorsa također se navodi kako, unatoč cilju da se poveća dostupnost stambenog prostora, stopa slobodnih radnih mjesta stagnira, a najamnine nastavljaju rasti, pri čemu su Airbnb oglasi pali za oko 92 posto, što upućuje na zaključak kako zakon nije uspio ispuniti svoja obećanja o poboljšanju pristupačnosti stanovanja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....