StoryEditorOCM
Svijetfokus na africi

Odobreno prvo cjepivo protiv majmunskih boginja, WHO proglasio svjetsku javnozdravstvenu krizu

Piše hina
13. rujna 2024. - 14:45
WHO je prošli mjesec drugi put u dvije godine zbog majmunskih boginja proglasio svjetsku javnozdravstvenu krizu nakon što se bolest iz DR Konga proširila na susjedne zemlje (ilustracija)Glody Murhabazi/Afp

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) objavila je u petak da je odobrila prvo cjepivo protiv majmunskih boginja koje je proizveo bavarski Nordic.

"Prva pretkvalifikacija cjepiva protiv majmunskih boginja važan je korak u našoj borbi protiv te bolesti, i u kontekstu aktualnog izbijanja bolesti u Africi i ubuduće", rekao je glavni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Majmunske boginje su bolest uzrokovana virusom koji je sličan virusu velikih boginja, ali se ne širi među ljudima tako efikasno i manja je smrtnost nego kod velikih boginja.

WHO je prošli mjesec drugi put u dvije godine zbog majmunskih boginja proglasio svjetsku javnozdravstvenu krizu nakon što se bolest iz DR Konga proširila na susjedne zemlje.

Proglašavanje "javnozdravstvene krize od međunarodne važnosti", što je najviša razina uzbune WHO-a, može ubrzati istraživanje, financiranje te javnozdravstvene mjere i međunarodnu suradnju radi suzbijanja bolesti.

Bolest se u DR Kongu počela širiti u obliku endemskog soja poznatog kao "clade I". Izgleda da se nova varijanta "clade Ib" lakše širi bliskim dodirom, uključujući seksualni kontakt. Bolest se proširila iz Konga u susjedne zemlje, uključujući Burundi, Keniju, Ruandu i Ugandu, što je potaknulo reakciju WHO-a.

U Africi je od početka ove godine zabilježeno više od 17.000 slučajeva za koje se sumnja da su zaraze majmunskim boginjama te 517 smrti, što je povećanje od 160 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, objavili su afrički Centri za kontrolu i prevenciju bolesti. Zarazu je prijavilo 13 zemalja.

Druga varijanta virusa, "clade IIb", proširila se svijetom 2022., uglavnom seksualnim kontaktom između muškaraca, zbog čega je WHO tada proglasio javnozdravstvenu krizu koja je trajala 10 mjeseci.

image

Proglašavanje "javnozdravstvene krize od međunarodne važnosti", što je najviša razina uzbune WHO-a, može ubrzati istraživanje, financiranje te javnozdravstvene mjere i međunarodnu suradnju radi suzbijanja bolesti (ilustracija)

Glody Murhabazi/Afp

 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. studeni 2024 10:16