Tajnik ruskog Vijeća sigurnosti Sergej Šojgu, moćni saveznik predsjednika Vladimira Putina, rekao je u četvrtak da Zapad treba prihvatiti da Rusija pobjeđuje u ratu s Ukrajinom i pregovarati o okončanju sukoba.
Neki dužnosnici tvrde da rat koji traje više od dvije i pol godine ulazi u posljednju fazu budući da snage Moskve od kolovoza napreduju najbržim tempom od prvih tjedana sukoba, a Donald Trump je izabran za 47. predsjednika Sjedinjenih Država.
Trump je tijekom kampanje rekao da bi mogao donijeti mir Ukrajini u roku od 24 sata od izbora, ali nije otkrio na koji način bi nastojao okončati najveći kopneni rat u Europi od Drugog svjetskog rata.
Šojgu, ministar obrane od 2012. do 2024. dok ga Putin nije premjestio u Vijeće sigurnosti u svibnju, rekao je da je Zapad pokušao iskoristiti Ukrajinu da nanese strateški poraz Rusiji, ali da taj plan nije uspio.
"Sad, kad situacija na pozornici vojnih operacija ne ide u prilog kijevskom režimu, Zapad ima izbor - nastaviti ga financirati i uništavati ukrajinsko stanovništvo ili priznati realnost i početi pregovore", rekao je Šojgu.
Na sastanku sigurnosnih dužnosnika iz Zajednice neovisnih država u Moskvi, Šojgu je rekao da Rusija promatra ukrajinsko vodstvo kao "terorista" pod kontrolom vanjskih sila.
Kremlj je reagirao oprezno u srijedu nakon što je Trump izabran za američkog predsjednika te rekao da je SAD još uvijek neprijateljska država i da će vrijeme pokazati hoće li se Trumpova retorika o okončanju rata u Ukrajini pretočiti u stvarnost.
Reuters je ranije ove godine izvijestio da je Putin spreman okončati rat uz dogovoreni prekid vatre koji priznaje trenutačne linije bojišta, ali je pripravan nastaviti borbu ako Kijev i Zapad ne odgovore.
Zapad i Kijev opisuju rusku invaziju na Ukrajinu 2022. kao Putinovo otimanje zemlje u imperijalnom stilu, a ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski predstavio je "plan pobjede" kojim traži dodatnu potporu Zapada.
Putin vidi taj sukob kao dio egzistencijalne bitke s propadajućim i dekadentnim Zapadom i proziva ga da je ponizio Rusiju nakon pada Berlinskog zida 1989. zadiranjem u ono što on smatra sferom utjecaja Moskve, uključujući Ukrajinu.
Sukob u istočnoj Ukrajini počeo je 2014. nakon što je proruski predsjednik svrgnut u ukrajinskoj Majdanskoj revoluciji, Rusija anektirala Krim, uz proruske separatističke snage koje su se borile protiv ukrajinskih oružanih snaga.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....