Iako na konzervama često piše da su talijanske ili se Italija spominje barem negdje u opisu proizvoda, značajan dio rajčica u navodno talijanskim konzervama zapravo dolazi iz Kine, piše Jutarnji list.
Prema istrazi BBC-ja, te rajčice uzgajaju se i beru u vrlo teškim uvjetima, često uz korištenje prisilne radne snage.
Analiza je uključivala ponudu konzerviranih rajčica u trgovinama diljem Velike Britanije, među kojima su Tesco, Lidl, Asda i slični, a od ukupno 64 proizvoda koji su ušli u istragu, za njih 17 se s visokom sigurnošću može reći da sadrže kineske rajčice, usprkos činjenici da se na ambalaži hvale talijanskim podrijetlom.
Recimo, Tesco prodaje proizvod koji se reklamira kao "Talijanski pire od rajčice", Asda ima dvostruki koncentrat na kojemu piše "pire od rajčica uzgojenih u Italiji", a Waitrose također na jednom proizvodu navodi kako je riječ o pireu od talijanskih rajčica.
Svi demantirali rezultate
No, testiranje koje je napravio BBC, tvrde, upućuje kako je riječ o rajčicama iz Kine, i to najvjerojatnije iz pokrajine Xinjiang, u kojoj na uzgoju rajčice radi prisilna radna snaga, uglavnom muslimanske manjine, za koje UN optužuje Kinu da ih izrabljuje.
Kina to naravno, piše BBC, demantira i kaže kako je riječ o normalnoj radnoj snazi, koja radi u normalnim uvjetima, a rezultate testiranja demantirali su i trgovački lanci koji takve proizvode drže na svojim policama.
Inače, Kina proizvodi trećinu svjetske proizvodnje rajčica, a regija Xinjiang ima idealnu klimu za uzgoj te kulture, a istodobno je to regija u kojoj Kina provodi program masovnog pritvora, i za koju borci za ljudska prava tvrde da se u njoj u kineskim tvornicama na prisilnom radu nalazi preko milijun Ujgura.
BBC je razgovarao s 14 osoba koje su potvrdile kako su svjedočile prisilnom radu na uzgoju rajčica tijekom posljednjih 16 godina, a ispričali su kako zatvorenici koji rade na njima moraju ispuniti dnevnu kvotu od 650 kilograma ubranih rajčica, u suprotnom ih kažnjavaju elektrošokovima.
Imao manjkavu dokumentaciju
Jedan im je ispričao kako je 2015. bio u jednom takvom pritvoru zbog manjkave dokumentacije te je redovito bio kažnjavan jer nije uspio dostići dnevnu kvotu.
"U mračnoj zatvorskoj ćeliji sa stropa su visjeli lanci. Tu su me objesili i rekli ‘Zašto ne možeš završiti posao?‘ Jako su me tukli po zadnjici, u rebra. Još uvijek imam tragove", kazao je jedan od svjedoka.
Primjer koncentrata iz rajčice koji se prodaje u Lidlu
BBC navodi kako je te navode jako teško službeno potvrditi, ali i kako su oni u korelaciji s UN-ovim izvješćem iz 2022. godine, u kojemu se opisuju torture kojima su zatvorenici podvrgnuti.
BBC također navodi kako većina rajčica iz te kineske regije na kraju, putujući kroz Kazahstan, Azerbajdžan i Gruziju, završi u Europi, a potom putuje za Italiju, a kao jedna od kompanija koja preuzima jako velik dio tih rajčica spominje se tvrtka Antonio Petti, koja je primila preko 36 milijuna tona paste od rajčice između 2020. i 2023. godine.
Grupacija Petti ima vlastite proizvode od rajčice, ali i prodaje rajčicu drugim europskim proizvođačima koji je onda brendiraju kao vlastiti proizvod.
Neki proizvodi dostupni i u Hrvatskoj
Istraga BBC-ja obuhvatila je 64 proizvoda koji se prodaju u Velikoj Britaniji i Njemačkoj te ih usporedila s rajčicama iz Kine i Italije, a među njima je bilo dosta proizvoda Petti grupacije. Podrijetlo rajčice analizirala je australska tvrtka Source Certain, koja je utvrdila da se kineske i talijanske rajčice prilično razlikuju, a na kraju su zaključili kako 17 od 64 proizvoda najvjerojatnije sadrži rajčice iz Kine, iako na ambalaži navode talijansko podrijetlo.
Neki od tih proizvoda dostupni su i u hrvatskim trgovinama, kao što je Baresa koncentrat od rajčice koji se prodaje u Lidlu.
Inače, u tvornici grupacije Petti još 2021. provodila se istraga zbog sumnje da koriste kineske rajčice i prodaju ih pod talijanske, no cijeli je slučaj na kraju završen nagodbom, a za potrebe istrage, i BBC se, koristeći lažnu izliku, uspio uvući u jednu od Pettijevih tvornica te razgovarati s nadležnima, koji su mu kazali kako je moguće koristiti i kinesku rajčicu za finalni proizvod, a skrivenom kamerom novinar je uspio snimiti bačve pirea od rajčice na kojima je pisalo "Xinjiang Guannong proizvodi od rajčice, datum proizvodnje 2023-08-20."
U službenom odgovoru, iz kompanije Petti kazali su kako više nemaju namjeru kupovati kineske rajčice te kako je ono što je bilo zatečeno u tvornici kupljeno od kineske tvrtke Bazhou Red Fruit, a za koju je BBC utvrdio da zapravo prodaje proizvode iz regije Xinjiang.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....