Kažu da je to bio sjajan grad, pomalo drugačiji od drugih na Levantu, mješavina kultura i rado nazivan Parizom Bliskog istoka. Pa i zvuči ponešto mističnije, zanimljivije, zavodljivije - Bejrut! Čega se sve njegovi stanovnici nisu nagledali kroz tisućljeća, a od desetljećima da i ne govorimo...
Šteta, ponovno ga razaraju granate...
Agencije javljaju: broj poginulih u izraelskom napadu na južna predgrađa Bejruta, uporište proiranskog pokreta Hezbollah, porastao je na 31, priopćile su vlasti u subotu. Ozlijeđenih je najmanje 68. Među poginulima je troje djece i sedam žena, rekao je libanonski ministar zdravstva Firas Abiad na konferenciji za novinare.
Taj crni brojčanik, najtraženija medijska mjera ratnih stradavanja, ne prestaje se nikada vrtjeti, iako nikada ne otkriva stvarni jad stvarnih ljudi. Više dođe poput onih Excelovih tablica u modernim korporacijama, omiljenog alata nabrijanih menadžera.
Vijeće džihada
U Libanonu - suverenoj, ali nejakoj državi nastaloj na području koje su nekoć Feničani nazivali svojim domom - žive različite etničke i vjerske skupine: katolički Maroniti, kršćanski Armenci, arapski Druzi, sunitski i šijitski muslimani, izbjegli Palestinci, a baš u Bejrutu je sjedište moćnog šijitskog Hezbollaha, koji Zapad naziva terorističkom organizacijom, čiji pokrovitelji su u jednako šijitskom Iranu.
Za razliku od sunitskog palestinskog Hamasa protiv kojeg se Izrael bori u Gazi, također ga nazivajući terorističkim. Osobito nakon odvratnog Hamasova lanjskog upada u Izrael i brutalnog pokolja 1200 civila, podcrtanog iživljavanjima.
Kažu da je Hezbollah, odnosno "Božja partija", moćniji i od libanonske države. Osobito na jugu zemlje, odakle odavno ratuje s Izraelom ispaljujući tisuće raketa na Davidovu zemlju.
Taj Hezbollah izvijestio je da je u izraelskom napadu do sada poginulo 15 njegovih članova, uključujući Ibrahima Aqila, visokog vojnog dužnosnika, druge zapovjednike. Taj Aqil da je bio jedan od osnivača Hezbollaha i snaga Radvan. Glavom je platio i Ahmed Wahbi, zapovjednik donedavno odgovoran za vojne Radvanove operacije u Gazi.
Ipak, Aquil je važnija zvijerka: bio je tražen zbog dvaju bombaških napada na američke ciljeve u Bejrutu 1983. godine u kojim je poginulo više od 300 ljudi. Spirala užasa u tim se divnim krajevima na obali Sredozemnog mora, kolijevci civilizacije, nikada ne prestaje. Život mu je bio ucijenjen na sedam milijuna dolara. Ubijen je u zračnom napadu Izraelaca. Bio je drugi glavni član Vijeća džihada, Hezbollahova vojnog krila.
Berači skorupa
Glasnogovornik Izraelskih obrambenih snaga (IDF) Daniel Hagari, prenosi BBC, rekao je da su Aqil i družina bili "okupljeni pod zemljom ispod stambene zgrade u srcu bejrutske južne četvrti Dahiyah, skrivajući se među libanonskim civilima i koristeći ih kao živi štit".
Navodno su planirali operaciju "Osvoji Galileju", tijekom koje bi se "Hezbollahovi borci infiltrirali u izraelske zajednice i ubijali civile".
Budući da se Izrael i Hezbollah dugo loptaju prekograničnim napadima, treba reći i da su šijitski borci u petak ispalili 140 raketa na navodno vojne lokacije u sjevernom Izraelu. Većinu ili gotovo sve da je oborila protuzračna obrana. A taj raketni udar uslijedio je kao odgovor na prethodni izraelski zračni napad na južni Libanon, odnosno na položaje preko sto Hezbollahovih raketnih bacača.
I sve tako unatrag možete odmatati koliko god dugo želite. Ne pristajući ni uz jednu stranu jer obje jedna drugu hvataju za vratove. Mnoge su sile još od praskozorja čovječanstva obirale skorup pustošeći te biblijske krajeve u ime slobode.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....