StoryEditorOCM
SvijetJAMES DAVID VANCE

Tko je novi američki potpredsjednik, koji je Trumpa nazivao ‘američkim Hitlerom‘ pa postao njegov najveći navijač?

Piše Marija Čović
6. studenog 2024. - 15:11

‘Ja sam ‘nikad Trump‘ tip. Nikad mi se nije sviđao.‘

‘Bože, kakav idiot.‘

‘Smatram ga užasnim, neprihvatljivim.‘

Tako je JD Vance, američki senator i od prisege u siječnju sljedeće godine potpredsjednik SAD-a, govorio o svom šefu, novom/starom američkom predsjedniku Donaldu Trumpu u razgovorima i objavama na Twitteru 2016. godine, nakon što ga je objavljivanje memoara "Hillbilly Elegy" učinilo slavnim.

image
Scott Olson/Getty Images Via Afp

Te iste godine je privatno na Facebooku Vance pisao Joshu McLaurinu, svom bivšem cimeru na pravnom fakultetu, pisao da se ne može odlučiti je li Trump ‘bezobrazni šupak‘ ili ‘američki Hitler‘.

Vjerojatni predsjednički kandidat

- Nakon takvih poruka postati najveći Trumpov navijač, to je jedna od onih nevjerojatnih stvari - kazao je svojevremeno McLaurin, član Demokratske stranke, za BBC Newshour.

Vance je Trumpa doživljavao kao demagoga, ali očigledno je promijenio mišljenje i u samo nekoliko godina transformirao se od ‘nikad Trump‘ u jednog od njegovih najvećih saveznika, a potom i prvog suradnika i kandidata za budućeg potpredsjednika. A premda su ovi izbori tek okončani, prometnuo se i u vjerojatno glavnog republikanskog kandidata za predsjedničku nominaciju za izbore 2028. godine.

image
Stephen Maturen/Getty Images Via Afp

James David Vance rođen je kao James Donald Bowman 2. kolovoza 1984. godine u Middletownu u američkoj saveznoj državi Ohio, škotsko-irskog je porijekla. Roditelji su mu Beverly Carol, djevojački Vance, i Donald Ray Bowman, koji je umro prošle godine, a razveli su se kad je James bio vrlo malen.

Nakon što ga je usvojio njezin treći suprug Bob Hamel, majka mu je promijenila ime u James David Hamel kako bi izbacila prezime njegovog oca, te srednje ime promijenila u David, po svome bratu, kako bi zadržao inicijale JD.

Pisao je o tome kako mu je djetinjstvo bilo kaotično, obilježeno siromaštvom i zlostavljanjem, kao i majčinom ovisnošću o drogama. Jamesa i njegovu sestru Lindsey prvenstveno su odgajali baka i djed s majčine strane, Bonnie i James Vance, koje su zvali ‘Mamaw‘ i ‘Papaw‘.

image
Scott Olson/Getty Images Via Afp

Bestseler biografija

U nedostatku prave očinske figure, James je nekoliko puta mijenjao prezime, a kad se oženio, JD i njegova supruga Usha, kći indijskih imigranata, uzeli su prezime Vance u čast obiteljskom imenu njegova djeda i bake, što je dovelo do njegovog sadašnjeg imena James David Vance, po kojemu će ući u povijest kao američki potpredsjednik.

Po njegovim memoarima "Hillbilly Elegy", u kojima je pisao i o teškom djetinjstvu, snimljen je 2020. istoimeni film kojeg je režirao Ron Howard, a scenarij je priredila Vanessa Taylor. Prava na ekranizaciju knjige 2017. je kupio Imagine Entertainment, a Netflix je 2019. priskrbio distribucijska prava.

U filmu odraslog Vancea glumi Gabriel Basso, njegovu majku Amy Adams, baku Glenn Close, djeda Bo Hopkins, a djevojku, kasnije suprugu Ushu glumi Freida Pinto. Film se u odabranim kinima pojavio 11. studenoga 2020., prije nego što se 24. studenoga počeo prikazivati na Netflixu, a primljen je s mahom negativnim kritikama.

Vance se nakon završene srednje škole priključio mornarici gdje je od 2003. do 2007. služio kao vojni novinar. Tijekom vojne službe odradio je 2005. i šestomjesečnu turu u Iraku u neborbenoj ulozi, pisao je članke i snimao, a četverogodišnja mornarička karijera donijela mu je čin desetnika. Diplomirao je na Sveučilištu Ohio i pravnom fakultetu na Yaleu, kratko se bavio korporativnim pravom prije nego što je započeo karijeru u tehnološkoj industriji.

Desničarski populist

Vancea se opisuje kao nacionalnog konzervativca i desničarskog populista, a on za sebe kaže da je pripadnik postliberalne desnice. Protivnik je pobačaja, istospolnih brakova, kontrole oružja i američke vojne prisutnosti u Ukrajini, glasan je kritičar neimanja djece i priznaje utjecaj katoličke teologije na svoje društveno-političke stavove.

image

JD Vance i Donald Trump

Rs/mpi/Capital Pictures/Profimedia/Rs/mpi/Capital Pictures/Profimedia

Njegovi memoari iz 2016. pretvorili su ga ne samo u autora bestselera nego i traženog komentatora koji je često pozivan da objasni Trumpovu privlačnost glasačima iz bjelačke radničke klase. Rijetko je propuštao priliku kritizirati tadašnjeg republikanskog predsjedničkog kandidata o kojemu je potom dramatično promijenio mišljenje, a ono na što je upirao prstom u negativnim opaskama o Trumpu, ove godine je koristio kao dio predsjedničke kampanje.

Uspjeh memoara pomogao je Vanceovom uvođenju u krugove društvenih elita i počeo je pisati kolumnu za New York Times. Kasnije je kazao kako je njegova interakcija s tim krugovima, naročito njihov zamjetni prezir prema ljudima s kojima je odrastao, pomogla oblikovati njegove kasnije stavove.

image
Brandon Bell/Getty Images Via Afp

Vance se 2017. vratio u Ohio i nastavio raditi u području rizičnih ulaganja kapitala, a sa suprugom Ushom, koju je upoznao na Yaleu i vjenčali su se 2014. godine, dobio je troje djece: sada sedmogodišnjeg Ewana, četverogodišnjeg Viveka i Mirabel, koja će u prosincu proslaviti treći rođendan.

Treći najmlađi potpredsjednik

Dijete indijskih migranata, znanstvenika, Usha Chilukuri je odrasla u San Diegu u drugačijim uvjetima od svog budućeg supruga, diplomirala je na Yaleu i magistrirala na Sveučilištu Cambridge. Radila je za suca vrhovnog suda Johna Robertsa, posljednje radnog mjesto bilo joj je u odvjetničkom uredu Munger, Tolles & Olson, gdje je dala otkaz nedugo nakon što je Trump njezinog supruga, koji je 2022. postao senator iz Ohia, odabrao za svog budućeg potpredsjednika.

Tijekom kampanje za izbor u Senat, Vance se ispričao zbog svojih prijašnjih javnih opaski na Trumpov račun, čime je zadobio njegovu podršku i stekao prednost u borbi za mjesto senatora. Tijekom tog procesa postao je vrlo značajan igrač u svijetu ‘Make America Great Again‘ politike i praktički se potpuno priklonio Trumpovom programu. U Senatu je bio pouzdan konzervativni glas podupirući populističku ekonomsku politiku, a bio je i jedan od najvećih skeptika prema pomoći Ukrajini.

Srednjezapadni korijeni omogućili su Vanceu, koji je bio vrlo koristan u medijskoj promociji Trumpovih poruka, da okupi pristaše u nekima od ključnih saveznih država poput Michigana, Wisconsima i Pennsylvanije.

Vance će u dobi od 40 godina biti treći najmlađi potpredsjednik u američkoj povijesti, najmlađi je bio demokrat John Breckinridge, koji je na toj dužnosti bio od 1857., kad je imao 36. godina, do 1861. za mandata Jamesa Buchanana, 15. američkog predsjednika predsjednika. Drugi najmlađi je Richard Nixon, koji je kao 40-godišnjak postao potpredsjednik u mandatu Dwighta Eisenhowera od 1953. do 1961. godine.

Preobraćenje na katoličanstvo

Vance je odrastao u konzervativnoj, evangelističkoj grani protestantizma, a 2016. je kazao kako nije aktivni sudionik bilo koje posebne kršćanske denominacije, ali da vrlo ozbiljno razmišlja o preobraćenju na katoličanstvo. U kolovozu 2019. je kršten i krizman u katoličkoj crkvi na ceremoniji u samostanu sv. Gertrude u Cincinnatiju, a za svog krizmenog sveca izabrao je svetog Augustina jer mu je on pokazao kako razumjeti kršćansku vjeru na snažni intelektualni način.

A kakav će američki potpredsjednik James David Vance biti, vidjet ćemo uskoro.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. prosinac 2024 18:54