Kako se približavao dan izbora bivši predsjednik i republikanski kandidat Donald Trump sve je češće dovodio u pitanje integritet izbornog procesa, ponavljajući svoje neutemeljene tvrdnje o prijevari iz 2020.
Četiri godine nakon što je odbio priznati poraz u srazu s Joeom Bidenom tvrdeći bez dokaza da je prevaren, što je kulminiralo napadom na Kapitol 6. siječnja, Trump ponovno izražava sumnju u izbore.
Sada u vrlo tijesnoj utrci protiv potpredsjednice i demokratske kandidatkinje Kamale Harris, Trump i njegovi saveznici već se dugo pripremaju za osporavanje ishoda izbora ako izgube, sa strategijama usmjerenim na dovođenje u pitanje integriteta izbora na više frontova.
Trump se od početka kampanje uvelike usredotočio na bacanje sumnje na izborni proces. Tijekom lipanjske predsjedničke debate tri je puta upitan bi li prihvatio rezultate izbora 2024. Njegov odgovor: "Učinio bi to samo ako bi izbori bilipošteni, zakoniti i dobri”.
Na predizbornim skupovima pristašama je govorio da očekuju pobjedu te implicirao da će svaki gubitak biti posljedica prijevare.
“Volio bih pobijediti na izborima i uz njihovo varanje. Neka varaju, jer to je ono što rade; rade to vrlo dobro, vrlo su profesionalni. Ali mislim da imamo stvarno dobre šanse pobijediti na izborima", rekao je pristašama na skupu u Salemu (Virginia) u subotu.
Na društvenim mrežama češće je pisao u prevarama, pogotovo u "swing" državama poput Pennsylvanije, gdje je nedavno napisao post o “lažnim listićima" i drugim navodnim neregularnostima.
Odgovor je dobio odmah. Demokratski guverner Pennsylvanije Josh Shapiro odgovorio je na X-u: "Godine 2020. Donald Trump napao je izbore. Sada pokušava koristiti isti obrazac da izazove kaos, ali poslušajte me: ponovno ćemo imati slobodne i poštene, sigurne izbore - i volja naroda bit će poštovana".
Tužbi na pretek
Nakon što je Trump izgubio izbore 2020., njegov je tim pokrenuo 60 sudskih postupka u više država kako bi poništio rezultat, navodeći kao razlog izborne prijevare. Nijedna od tih tužbi nije prošla.
Zbog tog iskustva Trumpov tim je izmijenio strategiju za 2024. Po Olivieru Richommeu, pravnom stručnjaku za izbore i profesoru američke povijesti na Sveučilištu Lyon, ove godine strategija je šira i proračunatija.
"Trump ima vojsku odvjetnika kojima koordinira njegov politički savjetnik Stephen Miller", objasnio je Richomme. “Krenuli su s tužbama i prije izbora i namjeravaju nastaviti nakon toga.”
Republikanski nacionalni odbor (RNC) podnio je više od 120 tužbi u 26 država od 2020. do kolovoza ove godine, osporavajući različita izborna pravila. Glasnogovornik RNC-a ustvrdio je da je primarni cilj stranke rješavanje problema u glasačkim sustavima kako bi se spriječili nezakoniti glasački listići prije dana izbora.
"Naša operacija usmjerena je na osiguravanje transparentnosti za svaki legalni glas", rekla je glasnogovornica RNC-a Claire Zunk prošlog mjeseca za Reuters. "To jamči da se glasači osjećaju sigurni da su njihovi glasački listići pravilno prebrojani".
Međutim, istrage su otkrile da su biračke prijevare zapravo prilično rijetke. Sveobuhvatna revizija izbora u američkoj saveznoj državi Georgiji objavljena prošli mjesec otkrila je da se samo 20 nedržavljana pokušalo registrirati za glasanje od 8,2 milijuna registriranih birača.
Stvaranje nepovjerenja za buduće izbore
Suprotno situaciji prije četiri godine, Trump trenutno nema nikakve predsjedničke ovlasti što mu ograničava utjecaj na američke institucije. Bez potpredsjednika na svojoj strani ili izravne linije prema glavnog državnom odvjetniku, Trumpovi načini osporavanja izbora su limitirani.
No godine njegova neprestanog osporavanja izbornog procesa nanijele su nepopravljivu štetu povjerenju javnosti.
“Ono što je realan problem je činjenica da je u mozak američkog naroda usadio ideju da postoji problem s izbornom prijevarom", kazao je Richomme. “Vidimo da je sve veći dio izbornog tijela sumnjičav prema izborima".
Dio Trumpovih saveznika ponavlja njegovu retoriku - gotovo polovica republikanskih kandidata za Kongres javno preispituje integritet izbora.
Richomme upozorava da bi takva plima nepovjerenja mogla utjecati na američku politiku i mnogo dalje od ovih izbora.
“Sve je više i više slučajeva republikanskih dužnosnika koji imaju običaj preispitivati izborne rezultate. Oni će se natjecati za dužnost, ali će odbiti rezultate ako nisu njima u korist."
‘Slabljenje američke demokracije’
Demokrati se također pripremaju za moguće republikansko osporavanje izbora, uključivo i uranjene izjave o Trumpovoj pobjedi.
Potpredsjednica Kamala Harris najavila je strategiju brzog odgovora kako bi se suprotstavila svim takvim tvrdnjama.
Demokrati su također pripremili tim sastavljen od tisuća odvjetnika da odgovore na sve pravne izazove koje podnese Trumpova kampanja.
Međutim, u slučaju stvarne pobjede Trumpa, demokrati su dali naslutiti da će se suzdržati od propitivanja rezultata.
Kao što Richomme ističe: “To nije u tradiciji demokrata, a oni su vodili kampanju protiv takvih akcija kada je ih je činio Trump. Jasno su stavili do znanja da vjeruju da izborni sustav funkcionira učinkovito."
Bez obzira na ishod, ovi izbori će vjerojatno ostaviti značajan trag na američke demokratske institucije. Richomme primjećuje da šteta od Trumpove retorike može ostati dugo nakon što se glasovi prebroje.
“Svjedoci smo slabljenja američke demokracije. Ova erozija povjerenja u izborni sustav predstavlja ozbiljne prijetnje", upozorio je.
Budući da su Amerikanci sve više skeptični prema integritetu izbora u SAD-u, glasovanje u studenome moglo bi se pokazati odlučujućim trenutkom za budućnost američkih političkih normi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....