U Austriji, Njemačkoj, Belgiji i Malti 16-godišnjaci su prvi put glasali na izborima za Europski parlament, a sve nakon što je dobna granica za birače spuštena za dvije godine. Prije su, kao i u ostatku Europe, mogli glasati 18-godišnjaci i stariji.
I za koga su glasali ti mladi u Njemačkoj?
Mnogi 16-godišnjaci u Njemačkoj dali su svoje glasove Alternativi za Njemačku (AfD), stranci krajnje desnice koja koketira s nacizmom i želi provesti krajnje desničarske politike. Na ovim izborima 16% birača u skupini od 16 do 24 godine glasalo je za AfD, što je 11% više nego prije pet godina, analizira CNN.
Napomenimo da većina tinejdžera nije glasala za krajnju desnicu, no povećanje broja onih koji jesu svejedno je alarmantno i zastrašujuće, zaključuje CNN.
Iako je AfD posljednjih mjeseci pretrpio niz skandala, od već poznatih optužbi za koketiranje s neonacizmom (jedan od vodećih kandidata rekao je da nisu svi SS-ovci bili automatski zločinci), predlaganja deportacija za njemačke građane koji nisu rođeni u Njemačkoj pa do istrage o članovima stranke koji su sudjelovali u nasilju i poticali na mržnju, AfD je svejedno dobio golem broj glasova na izborima. A vjetar u njihova leđa su i mladi...
Trend rasta popularnosti desnice među mladima nije prisutan samo u Njemačkoj. Zabilježen je i u Italiji, Portugalu, Francuskoj, Nizozemskoj i Švedskoj.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....