Još u drugoj polovici listopada prvi ukrajinski marinci prešli su rijeku Dnjepar u južnoj ukrajinskoj Hersonskoj oblasti. Iskrcavši se tada u blizini sela Krinkija na lijevoj obali rijeke, koju od prvog dana rata čvrsto kontroliraju Rusi, marinci Kijeva su nizom malih pješačkih akcija u kombinaciji s elektroničkim ratovanjem tamo do danas postupno širili područje borbe.
Malo po malo, i cijelo selo Krinki odnedavno je postalo snažno ukrajinsko uporište u stabilnom ruskom bloku preko Dnjepra. Ako Ukrajina uspije na dulji rok održati svoj mostobran na toj strani rijeke, to će predstavljati izniman strateški korak naprijed u rusko-ukrajinskom ratu, navodi u svojoj nedavnoj analizi BBC.
Čak su i ruske snage službeno priznale utvrđenu ukrajinsku prisutnost na njihovoj obali, no istodobno se javno kunu da to neće dugo potrajati. Boreći se organizirati mehanizirani protunapad koji bi ukrajinski marinski korpus potisnuo natrag preko valova Dnjepra, Rusi su počeli pribjegavati masivnoj zračnoj vatrenoj moći. Obje obale ukrajinske rijeke Putinove zračne jedinice već danima zasipaju preciznim klizećim bombama dugog dometa. Ne uspiju li istjerati Ukrajince s njihova mostobrana u Krinkiju, Rusi će sigurno pokušati dići cijeli njihov tamošnji položaj u zrak. Ukrajinske trupe s pravom strahuju od moćnih bombi Univerzalnog kliznog i korekcijskog modula više nego od većine drugog ruskog oružja.
Oko tri tjedna nakon što su se ukrajinski marinci iskrcali u Krinkiju, Rusi na lijevoj obali Dnjepra znali su da imaju golem problem. Mostobran je, naime, stvoren u području koje je s njihove strane bilo rijetko pokriveno, i to vrlo slabim trupama. Ukrajinski mostobran tamo je ubrzo privukao "vatrogasne" ruske jedinice iz drugih područja, poput Robotinea. Kad brigade koje Kremlj kao pojačanja premješta iz jednog sektora u drugi stignu na lijevu obalu Dnjepra, Ukrajinci obično napadnu u drugome sektoru, onome koji su ti Rusi baš napustili.
Kako bi prekinuli taj nesretni ciklus bjesomučnih i često jalovih rotacija po položajima, Kremlj je od početka studenoga pojačao svoje zračno granatiranje ukrajinskih položaja u Hersonu. Ruski suhoji Su-34, od kojih većina uzlijeće s okupiranog Krima, satelitski navođene i krilate klizne bombe mogu lansirati i s udaljenosti od čak 40 kilometara.
Teške između pola i čak jedne i pol tone, ruske klizne bombe su prilično sirovi alati s mnogo ručno izrađenih komponenti. Ali, ubojito rade. Nisu uvijek precizne i točne, ali su zato iznimno razorne i moćne. Prije desetak dana Rusi su ih počeli svakodnevno i neštedimice trošiti u Hersonskoj oblasti. Oko sela Krinkija u samo jednom danu bacili su najmanje 87 ovakvih "jedriličnih" bombi sa stabilizacijskim krilima. To je najveći broj kliznih bombi koje su ruske snage lansirale na Ukrajinu od prvoga dana invazije, zaključio je Institut za proučavanje rata u Washingtonu.
"Nakon toga, najvjerojatnije više uopće nema neoštećenih stambenih zgrada u selu Krinkiju", primijetio je neovisni analitički think-tank Conflict Intelligence Team.
Mogu li se Ukrajinci ubojitim ruskim kliznim bombama ikako suprotstaviti ili im omesti putanju? Ukrajinski operateri bespilotnih letjelica prilično dobro kontroliraju zrak iznad svojega uporišta u Krinkiju, te ruske bespilotne letjelice tamo nemaju šanse za neki veliki učinak. Problem je, međutim, što ukrajinska kontrola neba ne dopire puno dalje i ne proteže se preko južnog Hersona. Ruski piloti sa svojim suhojima uglavnom nemaju problema prići na 40-ak kilometara udaljenosti od Dnjepra kako bi izbacili svoje klizne (gliserske) bombe.
Ukrajinske zračne snage štite sjevernije dijelove Hersonske oblasti svojim protuzračnim sustavima S-300 zemlja-zrak, navodi u svojoj analizi Forbes. No, ukrajinski raketni sustav S-300 s dometom od 120 kilometara očito se ne može približiti dovoljno blizu da bi zaštitio mostobran u Krinkiju, na lijevoj obali Dnjepra. Nije bez razloga ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski prošli tjedan i javno obećao pojačati protuzračnu obranu u tom području. Bolja zaštita neba iznad Krinkija mogla bi činiti razliku između pobjede i poraza za ukrajinske marince.