StoryEditorOCM
SvijetDEUS IN MACHINA

Velika revolucija u vjeri. AI ‘Isus‘ u Luzernu razgovara s vjernicima. Neki baš i nisu sretni

Piše Jadran Kapor
28. studenog 2024. - 15:38
MailOnline je koristio AI za stvaranje realistične slike Isusa Krista na temelju Torinskog platnailustracija/Profimedia

U ispovjedaonici male katoličke Petrove kapelice u pitoresknom švicarskom Luzernu ovih se dana pojavio "Isus", glavom i bradom, objavio je Deutsche Welle. Umjesto ispovjednika, ispovjedaonica je ispunjena kabelima, kompjutorom i malim ekranom uz pomoć kojeg vjernici mogu razgovarati s umjetnom inteligencijom koja je u tu svrhu oživotvorila lik Isusa.

Vjernici mu mogu postaviti pitanja na koja ni najbolji teolozi ne nalaze jednostavan odgovor, poput onoga zbog čega žene ne mogu biti svećenici. Razgovor počinje upozorenjem Marijina virtualnog sina:

- Ni u kojem slučaju ne iznosite osobne podatke. Uslugu koristite na vlastiti rizik. Ako ste suglasni, stisnite tipku - vidi se u prilogu Deutsche Wellea. Luzern je bajkovit grad, znanstveno, poslovno i administrativno središte istoimene regije u švicarskim Alpama koje godišnje posjete stotine tisuća turista. Budući da kompjutorizirani "Sin Božji" govori sto jezika, utjeha i riječ Božja svima im je dostupna, pa makar posredstvom glasnogovornika, onog sa žicom u glavi, elektroničkoga. Jasno da "Deus in machina" nije od Petrove crkvice učinio proštenište, novo Međugorje, ali mnogi su vjernici već razgovarali s AI Isusom i prilično su iznenađeni ovakvom informatičkom revolucijom katoličke vjere.

image

Švicarske Alpe

Fabrice COFFRINI/AFP/Profimedia

Fabrice Coffrini/afp/profimedia/Fabrice Coffrini/afp/profimedia

- Ovo je eksperiment kojim smo željeli pokrenuti raspravu među ljudima kojima smo omogućili izravan dodir s umjetnom inteligencijom -objašnjava teolog Marco Schmid. Čini mu se da bi ovo mogao biti napredak u pastoralnoj skrbi jer je AI svećenik na ovaj način vjernicima dostupan 24 sata, što običan smrtnik svojoj pastvi nije u stanju pružiti. Među vjernicima, tri četvrtine njih kaže da je u razgovoru s kompjutorom doživjelo duhovno iskustvo, ali nisu time baš svi sretni.

Peter G. Kirschschläger, profesor etike, teolog i filozof, poziva na oprez i kaže da je projekt otišao predaleko. Kaže da treba biti oprezan kad na ovaj način govorimo o vjeri, pastoralnoj službi i smislu vjere. Ljudi su u tome bolji od strojeva pa bi se oni time trebali baviti. Papa Frane (još) nije komentirao čudo u Luzernu, ali dio vjernika jest i smatraju da sve ovo neće proći bez posljedica. Videoprilog DW-a, koji možete pogledati ovdje, završava porukom "elektroničkog Isusa": Bit ću s vama i voditi vas na vašem putu. Amen.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
06. siječanj 2025 23:19