StoryEditorOCM
4 kantunaNEMA OPASNOSTI

Boris Jović, vatrogasni zapovjednik Zadarske županije: "Spremni smo, iako bi ova sezona mogla biti jedna od najtežih!"

Piše Božana Sviličić
26. lipnja 2020. - 08:51
Zadarski vatrogasci spremni su za sezonu, poručuje Boris Jović Jure Mišković/Hanza mediaJure Mišković/Hanza media

Iako meteorološki pokazatelji u prvih pet mjeseci ove godine ukazuju da bi ova sezona mogla biti kao ona 2017., jedna od najkatastrofalnijih u povijesti, mi smo spremni – poručuje Boris Jović, zapovjednik vatrogasne zajednice Zadarske županije.

U županiji još od prošle godine vatrenu situaciju prati sustav od 11 kamera za ranu detekciju požara, koji se temelji na primijenjenoj umjetnoj inteligenciji "OIV Fire Detect Al". Dio je to mreže sustava od 86 kamera koje su postavljene na 43 lokacije u Hrvatskoj. Sustav prima informacije s područja čitave Zadarske županije, upućuje pripadnike svih profesionalnih i dobrovoljnih postrojbi na intervencije i koordinira njihovo djelovanje na terenu.

– Taj sustav je sada u potpunosti implementiran i spreman za sezonu. Čitavo prošlo ljeto smo se usavršavali i sada smo potpuno spremni. Taj sustav je vrlo važan ne samo za otkrivanje nego i za praćenje razvoja širenja požara, što je velika prevencija – kaže Jović.

Od ove sezone zadarski vatrogasci imaju i novi digitalni sustav radioveze Tetra koji koristi policija, te HGSS.
– Time je kvaliteta komunikacije i pokrivenost područja puno bolja. A jedna od novina od ove godine je novi informacijski sustav UVI (Upravljanje vatrogasnim intervencijama) i aplikacija VATROnet. Riječ je o zajedničkom projektu Hrvatske vatrogasne zajednice i Državne uprave za zaštitu i spašavanje kojim se za vatrogasne intervencije želi postići izrada jedinstvenog sustava pohrane, obrade i distribucije informacija.

Nove tehnologije

Glavni rezultat projekta je istoimena aplikacija koja se daje besplatno na korištenje vatrogasnim postrojbama i operativnim centrima. Aplikacija podatke o organizacijama, članstvu, opremi i vozilima povlači iz aplikacije VATROnet. Nakon svake izmjene u VATROnetu, podaci se sinkroniziraju u UVI.

– Time dobivamo pravu evidenciju informacija u realnom vremenu. Sve aktivnosti u Hrvatskoj bilježe se u realnom vremenu. Uvođenje novih tehnologija je i dalje prioritet. U postrojbi imamo jedan dron nekoliko godina, no postoje ograničenja u njegovoj upotrebi tako da se ne može često koristiti. Ne smije se koristiti kada su zračne snage na terenu, kao i kada puše jaki vjetar. Mi smo ga koristili u potrazi za nestalom osobom. On je zapravo najbolji za nadzor požarišta, da se vidi je li se požar aktivirao ponovno – ističe Jović.

Osim uvođenja novih tehnologija, zadarski vatrogasci i dalje rade na ustroju učinkovitijeg sustava angažiranja zrakoplova kod dojave požara. Idući tjedan tako počinje obuka za prijevoz i desantiranje na nepristupačnom terenu upotrebom helikoptera, dok je prošli tjedan obuku za zvanje vatrogasac završilo 36 pripadnika DVD-a.

– Ovo je razdoblje pripreme u kojem opremu dovodimo u top stanje. Imamo dosta požara otvorenog prostora. Drugi dio zime i proljeća je bio sušan, a gašenje je otežavala situacija s koronavirusom. Iako je bilo vrlo zahtjevno u takvoj situaciji gasiti požar, jer su vatrogasci morali biti zaštićeni, ipak su se sretali na terenu. Srećom u postrojbi nitko nije bio zaražen. Samo je jedan vatrogasac bio u samoizolaciji, ali je to bilo zbog kontakata, on nije bio pozitivan – kaže Jović.

Na području Zadarske županije inače djeluju četiri javne vatrogasne postrojbe s oko 160 profesionalaca. Taj broj se tijekom ljeta udvostruči sa sezonskim vatrogascima.

– Planiramo angažiranje oko 170 "sezonaca" u ljetnom razdoblju, te dvije dislokacije na dva otoka. Jedna je u Božavi na Dugom otoku, gdje će doći kolege iz Krapinsko-zagorske županije. Na drugoj lokaciji u Kukljici na otoku Ugljanu bit će smješteni vatrogasci iz Međimurske županije – veli Jović, navodeći kako Zadarska vatrogasna postrojba inače posjeduje: četiri zapovjedna vozila, četiri navalna vozila, četiri autocisterne, šest šumskih vozila, tri kemijska vozila, dva tehnička vozila, jedno teretno vozilo, dva kombi vozila, jedno vozilo s ljestvama. Sva vozila opremljena su sukladno Pravilniku o minimumu tehničke opreme i sredstava vatrogasnih postrojbi.

Jači od pandemije

Protupožarna eskadrila u sastavu 93. zrakoplovne baze u Zemuniku pokraj Zadra na raspolaganju ove sezone ima 12 protupožarnih aviona – šest Canadaira CL-415 i šest Airtractora AT-802, te još dva helikoptera Mi-8 MTV za gašenje požara i prijevoz vatrogasaca i opreme do požarišta.

Od početka godine zračne protupožarne snage sudjelovale su u gašenju trideset jednog požara, po deset u Šibensko-kninskoj i Splitsko-dalmatinskoj, sedam u Zadarskoj i četiri u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. U ovogodišnjim akcijama gašenja požara sveukupno su zračne protupožarne snage ostvarile oko 190 sati naleta, pri čemu je izbačeno oko 7100 tona vode.

Pukovnik Tomislav Vacenovski, zapovjednik i pilot 855. PPE, naveo je kako pripreme za protupožarnu sezonu nikada ne prestaju, te kako je PP eskadrila u potpunosti spremna za zadaće ovogodišnje protupožarne sezone.

Načelnik Glavnog stožera OSRH admiral Robert Hranj naglasio je kako ovogodišnja statistika pokazuje da je prva faza PP sezone 2020. u odnosu na prošlogodišnje jedna od najaktivnijih s obzirom na broj požara.

– Iako je realizacija ovogodišnje protupožarne sezone otežana zbog pandemije koronavirusom, Hrvatsku vojsku kao ni sastavnice sustava domovinske sigurnosti neće spriječiti u obavljanju njihovih zadaća – istaknuo je Hranj. Glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković podsjetio je kako je sustav vatrogastva u preustroju te kako su vrlo aktivni u odgovaranju na sve vrste izazova: uz zadaću gašenja požara vatrogasci su intenzivno uključeni u saniranje šteta od potresa u Zagrebu, ali i u pružanje pomoći oko krize izazvane koronavirusom. Naglasio je i kako je u svim situacijama na terenu prisutno zajedništvo i suradnja koja osigurava uspješnost akcija.

24. prosinac 2024 09:56