U sklopu brojnih aktivnosti koje su uslijedile nakon upisa zadarskog obrambenog sustava na Listu svjetske baštine UNESCO-a, Gradsko vijeće Grada Zadra na svojoj posljednjoj sjednici usvojilo je Lokalni plan upravljanja ovom zaštićenom spomeničkom cjelinom. Radi se o dokumentu koji je sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara obveza svakog subjekta koji upravlja svjetskom baštinom, te ujedno samog UNESCO–a.
Jedan od ključnih ciljeva je postizanje ravnoteže između zahtjeva turističkih djelatnosti i svakodnevnog života te usmjeravanje turističkog razvoja prema cjelogodišnjem i održivom turizmu. Također se planira razviti sustav kojim će se smanjiti pritisak vozila na središte grada, stvoriti intermodalni punkt, poticati korištenje javnog prijevoza te unaprijediti biciklistička mreža.
- Kao i većina drugih mediteranskih povijesnih gradova i Zadar se svakodnevno suočava s izazovom sve većeg pritiska turizma na povijesne jezgre. Urbano planiranje traži žurno strukturirane odgovore i mjere na sve rizike prekomjernog opterećenja kulturne i spomeničke baštine. Prostor je naš najdragocjeniji resurs i upravo ovaj dokument postavlja temelje svih budućih odluka o upravljanju njime. Ovo je zato jedan od najvažnijih dokumenata koji osigurava održivost življenja u povijesnoj jezgri, upravljanje gospodarskim procesima i budućim projektima – navodi gradonačelnik Branko Dukić i najavljuje:
- Sukladno Planu, Kulturno vijeće Grada Zadra u suradnji s Konzervatorskim odjelom u Zadru, donosit će listu prioriteta sljedećih zahvata na kulturnim dobrima, a sam Plan u skorije vrijeme preporuča realizaciju projekta uređenja Trga tri bunara, povezivanja šetnice Bedema zadarskih pobuna i Trga Petra Zoranića itd.
Plan upravljanja ovom zaštićenom spomeničkom cjelinom izradila je tvrtka Urbanex, a direktorica Ivana Katurić objašnjava kako je riječ je o tzv. prvoj generaciji Plana koji će Gradu Zadru, Ministarstvu kulture i medija, Konzervatorskom odjelu, gradskim i županijskim ustanovama, udrugama, tvrtkama, građanskim inicijativama i svim zainteresiranim dionicima poslužiti kao smjerokaz i "radna bilježnica“ za sve aktivnosti, radove i projekte u razdoblju od 2023. do 2028. godine, a do kojih se došlo analizom stanja te participativnim putem.
Plan ističe prioritete poput potrebe strateškog pristupa zaštiti kulturne baštine kroz izradu konzervatorskog elaborata za ukupan zadarski obrambeni sustav; izradu priručnika za implementaciju integriranih vizualno-ambijentalnih elemenata i dozvoljenih intervencija unutar kulturno-povijesne cjeline grada Zadra; izradu modela interpretacije, valorizacije i brendiranja kulture i kulturne baštine; plana upravljanja rizicima, izrada strategije urbane sigurnosti te studije nosivog turističkog kapaciteta; implementacije sustava zajedničke kartice za kulturu… Prioriteti prve razine ovog Plana postat će dijelom proračuna 2024. i 2025., sve sukladno prijedlozima dvaju ključnih tijela za provedbu, a to su Koordinacijsko i Partnersko vijeće.
- Od posebne je važnosti daljnja participacija svih dionika, osobito mladih. Već u idućoj godini planira se, u suradnji sa Sveučilištem u Zadru, organizirati stručni skup o upravljanju i interpretaciji svjetske baštine, a trajno uključivanje građana u upravljanje povijesnom jezgrom planira se kroz stvaranje međusektorske platforme i uključivanje mladih u dijalog – kazuje pročelnica Dina Bušić ističući važnost uspostave učinkovitog sustava upravljanja kulturnom baštinom za kojega je ključno osnivanje Odsjeka za kulturnu (svjetsku) baštinu kojega definira sam dokument, a kroz koji će se koordinirati aktivnosti vezane za provedbu ovog Plana.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....