Gradovi i općine do kraja veljače moraju donijeti odluku o porezu na nekretninu te utvrditi njihovu visinu. 80 posto tog prihoda pripast će njima, a 20 posto županijama. Gradovi i općine morat će opet utvrditi paušalni porez kod turističkog najma, kao i odluku o visini niže i više stope poreza na dohodak, piše portal Gradonačelnik.hr.
Od ove godine svi gradovi i općine moraju uvesti porez na nekretnine koje ne služe za stalno stanovanje. Do kraja veljače moraju donijeti odluku o oporezivanju nekretnina na svom području, po zonama i pripadajućim poreznim stopama. Stopa poreza koju će pojedini grad ili općina utvrditi kreće se od 0,6 do 8 eura po četvornom metru. Taj je porez sličan dosadašnjem porezu na kuće za odmor, ali skuplji.
Porez na nekretnine plaćat će vlasnici nekretnina koje su u kratkoročnom najmu te nekretnina koje su prazne, odnosno koje se ne koriste. Dakle, izuzeti su oni koji daju nekretninu u dugoročni najam, a što podrazumijeva razdoblje od minimalno deset mjeseci. Prihodi od ovog poreza bit će podijeljeni tako da 80 % pripada lokalnim jedinicama, a 20 % županijama, koje su se za to izborile nakon prvotnog plana koji je predvidio da 20 posto ide u državni proračun.
Porez će plaćati pravne i fizičke osobe za nekretnine koje se ne koriste, kao i banke i tvrtke, ali i država. Od poreza će biti oslobođene i derutne, neuseljive nekretnine te nekretnine koje služe za poljoprivredu i nestambene djelatnosti, a oslobođenje od obveze plaćanja tog poreza će se moći dobiti i prema socijalnim kriterijima.
Također, plaćanja su izuzeti i “domaćini”, osobe koje malo turističko iznajmljivanje imaju kao dodatnu djelatnost u objektu u kojem imaju prijavljenu i vlastitu adresu stanovanja. Upravo je to bio apel niza gradonačelnika i načelnika na Jadranu, jer velik broj mještana živi upravo od turizma.
Gradovi i općine moraju utvrditi i paušalni porez kod turističkog najma, koji opet raste. Dosad je iznosio od 19,91 eura do 199,08 eura po krevetu, ovisno o turističkoj razvijenosti općine ili grada, a sada će se kretati u rasponu od 20 do 300 eura po krevetu. Tako će oni koji se bave turističkim najmom u najrazvijenijim općinama plaćati paušalni porez po krevetu godišnje u rasponu od 100 i 300 eura, oni u drugoj skupini razvijenosti od 70 do 200 eura, u trećoj od 30 do 150, a u turistički najnerazvijenijim područjima od 20 do 100 eura po krevetu.
Gradovi i općine morat će donijeti i odluku o visini niže i više stope poreza na dohodak. Općine će sada nižu stopu moći utvrđivati na najviše 20 posto, manji gradovi na 21, veći gradovi i središta županija na 22, a Grad Zagreb na 23 posto. Kod viših stopa poreza, gornji limit za općine će biti 30 posto, za gradove 31, velike gradove i središta županija 32, a Zagreb 33 posto. Pritom donji limiti za nižu stopu ostaju na 15, a za višu na 25 posto.
Novost je i da će povratnici, ljudi koji su živjeli i radili u inozemstvu najmanje dvije godine, biti pet godina oslobođeni obveze plaćanja poreza na dohodak ako se zaposle u Hrvatskoj.
Prema zakonu prihodi od poreza na dohodak dijele se na gradove i općine (74 posto) te županiju (20 posto), a ostatak od 6 posto ide za decentralizirane funkcije.
Spomenimo i da se od ove godine osobni odbitak pri obračunu plaće povećava s 560 na 600 eura. Proporcionalno će se povećati iznosi za uzdržavane članove i osobe s invaliditetom. Pa će tako za prvo dijete mjesečni odbitak biti 300 eura, za drugo dijete 420 eura, za treće dijete 600 eura, za četvrto dijete 840 eura, itd.
Za uzdržavane članove uže obitelji i bivšeg bračnog druga za kojeg se plaća alimentacija odbitak u ovoj godini iznosi 300 eura, a osobni odbitak za invalidnost od 180 do 600 eura, ovisno o stupnju invalidnosti.
Ministarstvo financija, kako je najavljeno planira ukinuti odbitak i uvesti naknadu za svu djecu, no riječ je o sveobuhvatnom poslu na kojem se tek radi u suradnji sa županijama, gradovima i općinama.
Također, od ove godine povećan je prag za primjenu više stope poreza na dohodak od 30 posto s godišnjeg primitka od 50.400 na 60.000 eura. Kod malih poduzetnika prag za ulazak u sustav PDV-a povećava s 40.000 na 60.000 eura.
U 2025. povećavaju se i iznosi neoporezivih primitaka. Primjerice, stipendije za učenike i studente do 600 eura, nagrada za radne rezultate do 1.200 eura, otpremnine za odlazak u mirovinu do 1.500 eura, a naknade za odvojeni život do 300 eura, donosi Gradonačelnik.hr.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....