Ima li Zadar umjetničku galeriju?
Ako definicija kaže da je umjetnička galerija prostor u kojem su izložena umjetnička djela, obično slike, ali i skulpture, fotografije, ilustracije, instalacije i djela primijenjene umjetnosti te se uz njihovu primarnu svrhu izlaganja, često održavaju i kulturni događaji poput muzičkih koncerata i književnih večeri, onda možemo sa sigurnošću reći da Zadar nema umjetničku galeriju.
I prema riječima poznate zadarske umjetnice Silvijane Dražović – on to nikad nije ni imao. Naime, ona je prije nekoliko dana na svom FB profilu objavila status koji je zaintrigirao mnoge.
- Zamislite ovo: pronašli su me neki stranci za Instagramu. Došli su u Zadar i svojski se trude pronaći galeriju pa su mene potražili za pomoć. Rekla sam im da ću im rado dati privatne kontakte od umjetnika koje znam, jer će tako najlakše završiti svoju potragu – napisala je među ostalim Dražović, a za nas dodala kako je i prije 20 godina pisala o ovom problemu i da ne može vjerovati da danas, u 21. stoljeću, u jednom modernom gradu, kako ga volimo nazivati, mora ponovo o ovome razgovarati.
- O istoj stvari! Znači da u posljednja dva desetljeća grad u umjetničkom pa i kulturnom smislu nije išao naprijed. Zadar bi do sad trebao imati barem 13 malih galerija, tri antikvarnice, pet mini muzeja s izlošcima lokalnih kolekcionara i malih umjetnika, suvenirnicu originalnih zadarskih suvenira, uličnu tiskaru s motivima Zadra... Joj, mogla bi nabrajati do sutra – govori gotovo u jednom dahu ova Zadranka koja uvijek u žiži gradskih zbivanja i koja ih, na svojim društveni mrežama, rado komentira.
- Kad pomislim da Barcelona ima preko 300 malih galerija i da im sama vlas izlazi u susret pa ih oslobađa dijela poreza, plače mi s e jer znam gdje smo mi od tud. Pitam se često što smo postali kao grad? Pa mi prodajemo brošure i letke koje drugi gradovi više ni ne tiskaju! Umjesto da, kao u drugim europskim gradovima, prodajemo plakate s motivom Zadra, u finim tubama – ističe Dražović.
Dodaje također kako ju često njezini prijatelji pitaju za koga bi trebale postojati galerije ili pak tiskare koje je spominjala kad ”naši turisti nisu tog kova”.
- Oni tvrde da ‘Ryanair gosti‘ nisu galerijska publika. Ali, nije li stvar da krećemo od nas samih? Mi ćemo kao takav publika privući takve goste, ali to ne ide preko noći. Znate od kad se odgaja takva publika? Od osnovne škole! Mi smo ti koji trebamo educirati našu djecu o umjetnosti, od malih nogu – naglašava.
Mi smo napravili đir po gradu da vidimo koje sve tzv. galerije rade, koje su odavno zatvorile svoja vrata te otvaraju li se u skoroj budućnosti neke nove...
Najbliže pojmu galerije je kafić "Galerija Gina" koji već više od 40 godina, svaki mjesec, izlaže radove raznih lokalnih, ali i hrvatskih umjetnika. Također, često ima i književne večer kao i glazbene programe. Ipak, kako nam je rekla Dražović, oni nemaju mogućnost prodaje tih slika na licu mjesta.
Odmah nasuprot, nekad se nalazio prostor gdje su se prodavale razne rukotvorine, našao bi se koji plakat, a i slika. Ta su vrata odavno zatvorena. Do toga je cvjećarna "Fiorentino" koja uz prodaju buketa i raznih cvjetnih aranžmana, ima i nekoliko umjetničkih djela na prodaju.
U ulici iznad, Borelli, davno se nalazila galerija "Morsky", a svega stotinjak metara dalje, u Ulici Špire Brusine, ipak se jedna vrata otvaraju: umjetnica Ana Kolega otvara dućan svojih djela.
Niže, u Ulici Mihe Klaića, nekad je postojala malena galerija koja je prodavala slike raznih autora. Na tim su vratima danas bijeli papiri.
Nasuprot suda nekad je galeriju imala i gospođa Pia, nazvanu po njoj, no ona je nedavno otišla u mirovinu pa su i vrata i te galerije - zatvorena.
Iza crkve sv. Šime nalazi se crkvena galerija "Laudato" koja osim slika nudi i umjetnička djela od stakla. Odmah do, prije više desetljeća postojala je galerija "Hea", koja je, poput današnje Gine, bila i kafić i izložbeni prostor.
Ako krenete prema zgradi Pegle, tamo ćete pronaći galeriju "Forma", no osim što prodaje slike, vlasnici se već dugi niz godina bave i uokvirivanjem.
Posljednji ‘sanjar ovoga grada‘, umjetnik Zoran Debelić, svoju je nekadašnju prodajnu-galeriju pretvorio isključivo u atelje gdje aktivno provodi umirovljeničke dane.