StoryEditorOCM
4 kantunaNEKRETNINSKI BIZNIS

Irena Dragić podnosi kaznenu prijavu protiv Dukića zbog crkvene škole na Novom Bokanjcu. Koliko vrijedi 17.695 kvadrata?

Piše Iva Ivanac, Ivica Nevešćanin
6. travnja 2023. - 21:06

Tri godine od potpisa međusobnog ugovora, Grad Zadar je konačno naručio izradu procjene vrijednosti zemljišta na kojem je Zadarska nadbiskupija izgradila Katoličku osnovnu školu s pravom javnosti Ivo Mašina na Novom Bokanjcu. Škola je otvorena prije dvije godine, a još i prije Crkva sv. Pavla na susjednom zemljištu, također u vlasništvu Grada Zadra, ali procjena za njega još nije ni zatražena, a kamoli izrađena.

Zašto, stvar je političke volje gradske uprave na čelu s gradonačelnikom Brankom Dukićem o čemu opozicija nema baš najbolje mišljenje. Naprotiv, gradska vijećnica SDP-a Irena Dragić, koja je najglasnije kritizirala ovaj neuobičajeni poslovni aranžman s Zadarskom nadbiskupijom, najavljuje podnošenje kaznene prijave protiv zadarskog gradonačelnika zbog sumnje u pogodovanje Zadarskoj nadbiskupiji te štetu koji je navodno počinio prema Gradu Zadru.

- Kaznenu prijavu ćemo predati vrlo skoro, vjerujem već idući tjedan. U prijavi smo obuhvatili sve ono što mislimo da su počinjena kaznena djela, a to je novac kojim se financirala škola, kredit koji je Grad Zadar podigao za izgradnju škole. Grad Zadar je Nadbiskupiji poslužio kao bankomat, a naknadu za zemljište na kojem je izgrađena škola nije dobio, kao ni za zemljište na kojem je izgrađena crkva u susjedstvu – kaže Dragić.

image

Irena Dragić, SDP

Jure Miskovic/Cropix

Nadbiskupija, naime, Gradu Zadru obročno isplaćuje krediti od 24 milijuna kuna kojeg je Grad podigao za financiranje izgradnje škole. Zemljište za sada nije obuhvaćeno nikakvom naknadom i tek će elaborat s izrađenom procjenom vrijednosti otkriti kolika je njegova prava vrijednost. No izrada elaborata o vrijednosti zemljišta nakon što je to zemljište konzumirano značajno mijenja vrijednost samog zemljišta. Pitanje je koliko bi dobio Grad Zadar za zemljišta na kojima su danas crkva i škola, da ih je prodavao kao građevinska s mogućnošću, primjerice, stambene izgradnje, što je postojalo kao opcija prema planu iz 2008. godine, kada zemljište za crkvu i školu još nije bilo definirano za javnu namjenu, nego je bilo dio područja mješovite namjene s mogućnošću gradnje stambenih, poslovni i javnih sadržaja. Tadašnje cijene građevinskog zemljišta na Bokanjcu nisu ni približne današnjima, no o svemu tome konačan sud treba donijeti ovlašteni procjenitelj, u skladu s uputama Grada Zadra kao naručitelja.

Dodajmo ovome da teren na kojem je izgrađena škola ima 12.614 kvadrata, a zemljište na kojem je crkva 5081 kvadrat, ukupno dakle treba procijeniti vrijednost 17.695 kvadrata građevinskog zemljišta.

Pročelnik gradskog ureda za upravljanje gradskom imovinom Tomislav Korona kaže da je Grad Zadar 15. ožujka naručio izrade tzv. procjembenog elaborata tržišne vrijednosti građevinskog zemljišta za zemljište na kojem je škola (k.č. 6636/1 k.o. Bokanjac prema novoj izmjeri). Cijena izrade elaborata iznosi 530,89 eura (4.000 kuna, bez PDV-a), a izrađuje ga tvrtka Validus iz Zadra u roku 30 dana. No Korona nam nije mogao dati precizan odgovor o parametrima po kojima će se zemljište procjenjivati.

- Svaki elaborat procjene tržišne vrijednosti mora biti izrađen u skladu sa Zakonom o procjeni vrijednosti nekretnina i Pravilnikom o metodama procjene vrijednosti nekretnina. Dakle zakonska je obveza da se prije korištenja elaborata u pravnom prometu mora ishoditi pozitivno mišljenje Zajedničkog procjeniteljskog povjerenstva Zadarske županije i Grada Zadra. Nakon što dobijemo naručeni procjembeni elaborat i ishodimo pozitivno mišljenje Procjeniteljskog povjerenstva, osigurat će se zakonski preduvjet radi imovinsko-pravnog rješavanja i sklapanja dodatka Ugovoru o uređenju međusobnih odnosa sklopljenog između Grada Zadra i Zadarske nadbiskupije, ističu iz Odjela za upravljanje gradskom imovinom.

Zašto Grad Zadar nije naručio i procjenu zemljišta na kojem je izgrađena crkva sv. Pavla, u susjedstvu škole, koja se također, prema zemljišnim knjigama, i dalje vodi kao vlasništvo Grada Zadra?

- Moj odjel nije sudjelovao u potpisivanju sporazuma između Grada i Zadarske nadbiskupije kada je u pitanju zemljište za crkvu, a od kada sam ja pročelnik procjene nije bilo, niti mi je itko naložio da to radim, istaknuo je pročelnik Korona.

Podsjetimo, u izgradnju nove katoličke osnovne škole na Bokanjcu zajednički su krenuli Grad Zadar i Zadarska nadbiskupija. Grad Zadar je trebao biti osnivač škole, no nakon potpisa ugovora shvatili su da, sukladno Vatikanskim ugovorima, osnivač i nositelj izgradnje katoličke škole može biti jedino Zadarska nadbiskupija. Kako je Grad Zadar tada već bio podignuo kredit u iznosu od 24 milijuna kuna, koji moraju vratiti do kraja iduće godine, Nadbiskupija je preuzela obvezu isplate kredita Gradu Zadru, obročno do 2031. godine.

Ali to nije bio jedini propust. Grad Zadar je prije početka izgradnje škole, kao investitor, sam sebe oslobodio plaćanja komunalnog doprinosa. No kada je Nadbiskupija postala jedini osnivač škole, trebala je platiti i komunalni doprinos, što je također izostalo.

Podsjetimo i na činjenicu da Županijsko državno odvjetništvo nije vidjelo ništa sporno u sklapanju pa raskidanju nezakonitog sporazuma oko gradnje škole između Grada Zadra i Zadarske nadbiskupije. Za kazneni progon po službenoj dužnosti nisu imali razloga pod opravdanjem da o tome nemaju saznanja, iako ih je o svemu putem novinskog upita obavijestio portal Zadarski.hr.

Tko zna, možda tek kaznena prijava koju najavljuje Irena Dragić sve ove ”propuste” ispravi i stvari postavi na pravo mjesto.

Kako je gradsko zemljište postalo crkveno?

Kako su na gradskom zemljištu na Bokanjcu niknuli crkva i škola? I koliko ti tereni danas vrijede? Prema Prostornom planu uređenja Grada Zadra iz 2008. spomenute lokacije su bile dio građevinskog područja mješovite namjene, na kojoj je bilo moguće graditi stambene, poslovne i javne sadržaje. Izmjenom plana iz 2011. iz veće parcele u vlasništvu Grada izdvaja se parcela koja veličinom odgovara današnjim parcelama na kojima se nalaze crkva i škola. Tada jedinstvena parcela dobiva oznaku D5 s namjenom za izgradnju škole. Novim izmjenama plana iz 2016. parcela oznake D5 se dijeli na manju koja dobiva oznaku D8 s namjenom za vjerske funkcije, dok ostatak zemljišta ostaje s namjenom D5 za školu. Prema uvjetima iz PPU-a, za obje lokacije, iako se radi o objektima javne namjene, nije bila potrebna izrada ni UPU-a ni DPU-a. Od tada do danas namjene zemljište nisu se mijenjale.

Prilikom izrade elaborata procjene vrijednosti tog građevinskog zemljišta važno je nekoliko kriterija. Grad Zadar može tražiti da se procjena zemljišta izvrši usporedbom vrijednosti zemljišta iz 2008., kada još nije bilo poznato da će na njemu biti javni sadržaji, plus korekcija za razliku u porastu cijene građevinskog zemljišta na toj lokaciji, sukladno današnjim tržišnim cijenama. Procjena se međutim može tražiti i samo na osnovu današnje vrijednosti zemljišta s obzirom na njegovu izgrađenost i namjenu, u odnosu na korekcije zbog protoka vremena. U svakom slučaju, vrijednosti parcela za školu i crkvu računaju se u milijunima, i kuna i eura...

07. siječanj 2025 16:09