- Ne mislim odustati, na to nisam navikao. Ali ne mislim ni glavom lupati o zid. Moja je želja i dalje na Muraju otvoriti hotel na ponos ovome gradu. No, za ovakav projekte potrebna je suradnja s gradskom upravom, a ona je, po mome mišljenju, jako spora i neučinkovita. Ugovorom su mi postavljeni jasni uvjeti koji, međutim, u stvarnosti nisu provedivi. Grad Zadra odugovlači s donošenjem odluka, a vrijeme ide, i novac ide... U takvim okolnostima logično razmišljate da od svega dignete ruke... - kaže Marko Kadija, vlasnik tvrtke Red White Blue iz Turnja, koja je početkom 2020. od Grada Zadra dobila u zakup dva kata zgrade bivše ”predvojničke” u Barakovićevoj ulici da u njoj otvori heritage boutique hotel s najmanje četiri zvjezdice.
Ugovor o zakupu potpisan je na rok od pet godina, dvije i pol godine su već prošle, a Kadija je, izgleda, od hotela na ponos Zadru dalji nego što je bio nakon potpisivanja ugovora. Štoviše, od travnja do početka srpnja, Grad Zadar je u tri navrata ovršio račun njegove tvrtke za gotovo 940 tisuća kuna na ime neplaćenog najma, a prije toga mu je naplatio i jamčevinu u iznosu od 180 tisuća. Ukupno 1.130.000 kuna skinuto je s računa Kadijine tvrtke samo za ovrhe, a otvaranje hotela nije ni na vidiku. Naprotiv, tek bi trebao podnijeti zahtjev za građevinskom dozvolom, ako za nju dobije potrebnu suglasnost Grada Zadra.
Zato je, kaže, nekidan u prizemlju zgrade otvorio kafić Atriji, kako bi barem donekle ublažio gubitke koje trpi već godinama.
- Atrij sam morao otvoriti jer ako Grad Zadar ovako nastavi završit ću u stečaju. Gledajte, ja samo od Grada Zadra tražim da stane iza onoga što od nas očekuje, a to je otvaranje hotela s četiri zvjezdice. Prema sklopljenom ugovor o zakupu i adaptaciji to naprosto nije moguće napraviti. O tome smo detaljno izvijestili gradonačelnika Dukića i gradsku upravu još prije dvije i pol godine, ali suglasnost za izmjenu ugovornih uvjeta još nismo dobili – navodi Kadija pokazujući nam nekoliko velikih registratora s ugovorima, dopisima, požurnicama, projektima, elaboratima, analizama, nacrtima i prikazima koje je morao dati izraditi i koje je slao gradskoj upravi ne bi li požurio rješavanje svog problema.
A što se zapravo dogodilo? Grad Zadar je dvije etaže zgrade s 382 kvadrata dao u zakup za heritage boutique hotel s najmanje četiri zvjezdice. Kategorizacija takvih objekata nalaže da sobe moraju imati površinu od minimalno 22 kvadrata, a etaže spojene stubištem. Kadija je u zakupljenoj zgradi zatekao 17 prostorija površine od 8 do 21 kvadrata. Nijedna nije odgovarala minimalnim uvjetima za traženu kategorizaciju. Kako bi to mogao ostvariti, njegovi projektanti predlažu rekonstrukciju objekta te izgradnju aneksa sa stražnje strane zgrade. Rekonstrukcijom bi umjesto 17 dobio 12 soba potrebne veličine, a u aneksu bi smjestio vertikalno stubište te hodnike za dolazak do soba na prvom i drugom katu, što je pravni uvjet za kategoriju hotel četiri zvjezdice.
Aneks bi imao prizemlje (u razini Atrija) i dva kata, ukupne površine 85 kvadrata, plus dva hodnika od po 15 kvadrata, sveukupno 115 kvadrata. Kadija je predložio da se aneks podigne na parceli u dvorištu zgrade hotela koja je također u vlasništvu Grad Zadra.
Međutim, da bi postojeća zgrada uopće mogla prenamijeniti u hotel, potrebna je građevinska dozvola, a ona se može izdati samo za rekonstrukciju cijele zgrade. Osim toga, za izgradnju aneksa na gradskom zemljištem potrebno je pravo građenja, a pravo građenja i ugovor o zakupu nisu iste pravne kategorije. Drugim riječima, potrebno je pronaći novo zajedničko rješenje ako Grad Zadar na tom mjestu i dalje želi hotel s četiri zvjezdice. Ako ne želi, kaže Kadija, neka angažiraju građevinskog vještaka koji će procijeniti moja ulaganja za objekt i za Atrij. Naime, kako se građevinska dozvola ne može izdati za dva kata, nego samo za cijelu zgradu, Kadija je 2020. kupio tvrtku Ipse u čijem je dugogodišnjem zakupu od Grada Zadra bio Atrij. Samo ta investicija bila je teška nekoliko stotina tisuća eura...
- Pogledajte... – pokazuje nam Kadija desetke isprintanih papira na kojima je kronologija dopisivanja s gradskom upravom, od veljače 2020. do prije mjesec dana, kada je uputio zadnji dopis. Svi dopisi i požurnice adresirani su na Upravni odjel za gospodarenje gradskom imovinom, Upravni odjel za prostorno uređenje i graditeljstvo i Uredu gradonačelnika.
- Održali smo nekoliko sastanaka, na nekima je bio i gradonačelnik osobno. Ne mogu reći da nisu bili kooperativni, ali nakon sastanka se tjednima i mjesecima ništa ne bi događalo. Dogovoreno se ne bi provodilo. Onda je došla pandemija, pa uređenje šetnice na Muraju, pa izbori... Radove nismo mogli pokrenuti jer nikako nismo mogli pronaći odgovarajući pravni okvir za izgradnju hotela. Nažalost, stanje je još uvijek tako da zahtjev za građevinskom dozvolom nismo podnijeli jer ga ne možemo podnijeti bez suglasnosti Grada na projekt koju smo zatražili više puta, a posljednji put u studenom 2021. No nikakav odgovor nismo dobili... - govori Kadija.
Velika rupa koja je iskopana iza hotela, zbog koje je Kadija ušao u sukob sa susjedima, u potpunosti je, kaže, iskopana na gradskoj parceli. Iskop je napravljen u sklopu započetih pripremnih radnji na sanaciji vlage koja je ozbiljno oštetila vanjske zidove zgrade, no tijekom iskopa pronađeni su ostaci nekih srednjovjekovnih struktura koje su konzervatori odlučili sačuvati. Tada su, ističe Kadija, zajedno s arhitektima došli do rješenja koje bi omogućilo kategorizaciju i sačuvalo povijesne nalaze koji bi dijelom bili prezentirani u samom hotelu.
Za sukob sa susjedima, koji su protiv njega dobili i prvostupanjsku presudu, Kadija kaže da je potpuno nepotreban jer ništa njihovo nije uzurpirao, a sve što je radio, radio je uz njihovo znanje i suglasnost.
- Kad smo počeli s radovima susjedi su radnicima donosili kolače, onda su jednog dana okrenuli ploču, mi smo im postali rušitelji zato što smo jedan bespravno izgrađeni skladišni prostor slučajno malo oštetili. Mislim da je njihova reakcija bila pretjerana i da između nas nema ozbiljnih problema. Sve se to može riješiti ako se želi – objašnjava Kadija i na kraju poručuje:
- Što se nas tiče, smatramo da sklopljeni ugovor s Gradom Zadrom o zakupu nije konzumiran jer Grad nije izvršio svoje obveze prema nama. U ugovoru postoje dvije strane i mi smo svoje spremni izvršiti, ali ne možemo ako nam Grad Zadar to ne dozvoljava. Po takvim uvjete nijedna investitor na našem mjestu ne bi mogao napraviti hotel. Zato i kažem, ili nam dajte pravo građenja na neizgrađenom dijelu čestice zgrade da možemo dobiti građevinsku dozvolu i tako realizirati projekt hotela ili nam priznajte ulaganja i raskinite ugovor. Sve je bolje, nego da se ništa ne rješava.