Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama u ponedjeljak, 25. studenoga Dalmatinska podružnica Hrvatske udruge za odnose s javnošću, uz podršku Zadarske županije (Povjerenstvo za ravnopravnost spolova), Krav Maga Hrvatska i PU zadarske, organizira događaj pod sloganom „Glas protiv nasilja“ u sklopu kojega će se stručnjaci iz različitih područja okupiti u Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar kako bi raspravljali o ovom gorućem društvenom problemu.
Poseban uvod u događaj je besplatni seminar samoobrane za žene pod nazivom „Snaga je u gardu, ne u sili“ koji će se održati u subotu, 23. studenog od 15 do 17 sati u Krav Maga Combat centru u Zadru. Seminar će pružiti praktične savjete i osnovne tehnike samoobrane za jačanje osobne sigurnosti, a vodit će ga licencirani instruktor Krav Maga Hrvatska Mile Romić i voditelj programa specijalističke obuke PU zadarske Niko Marketin.
Zašto je obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama važno, pitali smo predsjednicu Dalmatinske podružnice HUOJ-a Vlatku Vučić-Marasović.
- Obilježavanje ovog dana podsjeća nas na ozbiljan problem nasilja nad ženama, koji je i dalje prisutan u svim društvima, bez obzira na kulturu, razinu razvoja ili društvene norme. Statistike su zabrinjavajuće – svaka treća žena doživi neki oblik nasilja, a mnoge od njih o tome nikada ne progovore zbog straha, srama ili nedostatka podrške. Ovo je prilika da zajednički kažemo "Dosta!" nasilju i pošaljemo poruku solidarnosti, ali i odgovornosti društva u zaštiti žrtava. Od izuzetne je važnosti osnažiti žene kroz edukaciju, ali i potaknuti muškarce na preispitivanje svojih stavova i ponašanja. Posebno je važno i to što je Zadarska županija, kroz svoje Povjerenstvo za ravnopravnost spolova, prepoznala značaj ovakvih inicijativa i aktivno podržava borbu za stvaranje društva bez nasilja.
- Što nam donosi događaj „Glas protiv nasilja“ u Zadru?
Događaj će okupiti stručnjake iz različitih područja kako bi se problem nasilja raspravio iz više perspektiva – od uloge policije, kroz predavanje Ljiljane Gašparov-Dujmović, do praktičnih savjeta o prepoznavanju opasnih situacija, koje će predstaviti glavni instruktor Krav Maga Hrvatska Marijan Škiljić. Također, panel rasprava s našim novinarima Nikolinom Radić, Vladimirom Šetkom i Ivicom Nevešćaninom bazirat će se na odgovornom izvještavanju medija, ali i naglasak će biti na to kako mediji mogu pozitivno, ali i negativno utjecati na percepciju ovog problema u društvu. Edukacija i otvoreni razgovor ključni su za razumijevanje problema i pronalaženje rješenja. Posebno bih istaknula uključivanje Povjerenstva za ravnopravnost spolova Zadarske županije, koje ovakvim inicijativama pokazuje koliko je važno institucionalno djelovanje u borbi protiv rodno uvjetovanog nasilja. Njihova podrška osigurava dodatnu vidljivost temi i šalje snažnu poruku zajednici da se nasilje neće tolerirati.
- Kakva je uloga intuicije i komunikacije u sprječavanju nasilja?
- Intuicija je često naš prvi signal upozorenja na opasnost – ona nam daje osjećaj da nešto nije u redu, čak i prije nego što svjesno prepoznamo prijetnju. U ovom predavanju koje smo nazvali „Intuicija kao alat“, Marijan Škiljić će pokazati kako slušati svoju intuiciju i prepoznati rizične situacije prije nego što eskaliraju. Ovo je posebno važno za žene jer im omogućuje preventivno djelovanje i jačanje vlastite sigurnosti. No, jednako je važna i komunikacija, zato je i HUOJ odlučio organizirati ovaj događaj. Dobra komunikacija, koja uključuje jasno izražavanje svojih granica, poštovanje u razgovoru i aktivno slušanje, može značajno smanjiti rizik od konflikta i eskalacije nasilja. U obiteljskim i partnerskim odnosima, komunikacija je temelj zdrave dinamike, dok izbjegavanje razgovora ili agresivan ton često pogoršavaju situacije. U slučaju nasilja, pravovremeno komuniciranje problema s nadležnim institucijama ključno je za pružanje pomoći i sprječavanje daljnjeg nasilja.
- Zašto je medijsko izvještavanje o nasilju nad ženama toliko važno?
- Mediji imaju ogromnu moć oblikovanja javnog mijenja. Oni oblikuju javnu percepciju, i način na koji izvještavaju o nasilju nad ženama ima ogromne posljedice. Ako se koriste senzacionalistički naslovi ili detalji koji dodatno traumatiziraju žrtve, to može obeshrabriti druge žene da potraže pomoć. Odgovorno izvještavanje, s druge strane, može educirati javnost o ozbiljnosti problema, osvijestiti dostupnost pomoći i potaknuti promjenu u društvenim normama. Također, mediji mogu biti kanal za promicanje važnosti komunikacije – na primjer, dijeljenjem pozitivnih priča o rješavanju sukoba bez nasilja. Važno je istaknuti kako je podrška Povjerenstva za ravnopravnost spolova Zadarske županije od izuzetnog značaja jer pokazuje sinergiju institucija, medija i zajednice u borbi protiv nasilja. Zajedničkim naporima možemo osigurati da se o ovom problemu govori na način koji potiče rješenja, a ne produbljuje stigmu.
- Što nudi besplatni seminar samoobrane za žene? Seminar „Snaga je u gardu, ne u sili“ kojeg zajedno rade instrukor Krav Mage Mile Romić i voditelj programa specijalističke obuke PU zadarske Niko Marketin pruža praktične alate za samoobranu, ali i širi poruku o važnosti osobne sigurnosti i osnaživanja žena. Osim tehnika koje pomažu ženama da se obrane u potencijalno opasnim situacijama, sudionice će dobiti savjete o prevenciji nasilja, što uključuje i komunikacijske vještine – kako prepoznati prijetnju, postaviti jasne granice i reagirati na način koji smanjuje rizik od eskalacije sukoba. Seminar je također prilika da žene steknu samopouzdanje i osjećaj kontrole nad vlastitom sigurnošću.
- Kako pojedinci mogu pomoći u borbi protiv nasilja nad ženama?
- Pojedinci mogu napraviti veliku razliku. Prvi korak je osvijestiti problem – ne ignorirati znakove nasilja u svojoj okolini i pružiti podršku žrtvama. Edukacija je također ključna: što više znamo o nasilju i njegovim uzrocima, to ćemo bolje razumjeti kako djelovati. Osim toga, izuzetno je važno razvijati komunikacijske vještine – kako unutar obitelji, tako i u zajednici. Muškarci imaju posebnu odgovornost u ovoj borbi jer svojim ponašanjem i primjerom mogu pridonijeti promjeni štetnih društvenih normi.
- Koliko je važna dobra komunikacija u prevenciji nasilja?
- Dobra komunikacija je ključna u prevenciji nasilja jer omogućuje rješavanje konflikata na nenasilan način i sprječava njihovo eskaliranje. Jasno izražavanje osjećaja, poštivanje tuđih granica i aktivno slušanje doprinose zdravijim odnosima, bilo da se radi o partnerima, članovima obitelji ili kolegama. Nažalost, nedostatak komunikacijskih vještina često vodi do nesporazuma, frustracija i, u najgorem slučaju, nasilja. Edukacija o nenasilnoj komunikaciji trebala bi biti sastavni dio odgoja i obrazovanja kako bismo stvorili društvo u kojem se konflikti rješavaju razgovorom, a ne agresijom.
- Što biste poručili slušateljima povodom ovog dana?
- Poručila bih da budemo glas protiv nasilja i da ne okrećemo glavu pred problemima u svojoj okolini. Važno je naučiti prepoznati znakove nasilja, ali i razvijati komunikacijske vještine koje omogućuju bolje razumijevanje i rješavanje konflikata. Svaka promjena počinje od pojedinca, a zajedno možemo graditi društvo u kojem nasilje neće imati mjesto. Promjena počinje od nas.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....