Računi za vodu koji će od 1. listopada stizati na adrese zadarskih potrošača bit će uvećani za 49 lipa po kubičnom metru! Novi udar na džepove građana izazvan je obvezom zbrinjavanja otpadnog mulja iz pročišćivača kod Gradskog groblja.
-Zbrinjavanje mulja na razini države još uvijek nije riješeno, a taj problem među većim gradovima na Jadranskoj obali ima samo Zadar i to zato što ima napredni pročišćivač koji zadovoljava sve europske standarde. Posljedica toga su tone mulja dnevno, a kako nema centralnog mjesta za njegovo zbrinjavanje, moramo se dovijati sami i tražiti rješenje, kaže Grgo Peronja, direktor zadarske Odvodnje, objašnjavajući da bi država trebala otvoriti nekoliko centara za zbrinjavanje mulja, ali tek za nekoliko godina.
A kako se to Odvodnja "dovijala" dosada, izbjegavajući džepove građana?
Najprije su raspisali javni natječaj za zbrinjavanje mulja, javilo im se šest-sedam tvrtki, a Odvodnja je izabrala najbolju. Po toj ponudi, zbrinjavanje mulja košta milijun i 740.000 kuna godišnje.
-Odvodnja toliki novac nema, pa smo se obratili Gradu Zadru odakle su nam najavili da će rezervirati sredstva u svom proračunu, kaže Peronja.
Tako je Grad plaćao Odvodnji, a Odvodnja izvođaču radova, sve dok se nije umiješalo Vijeće za vodne usluge.
-Vijeće za vodne usluge je u srpnju ove godine izdalo nalog po kojemu na taj način možemo pokrivati troškove zbrinjavanja mulja do 1. listopada, a onda to zbrinjavanje mora postati sastavni dio cijene vode. Izračuni su pokazali da se radi o 44 lipe po kubičnom metru vode, na što treba dodati i 13 posto PDV-a ili pet lipa, pa za zabrinjavanje mulja odlazi 49 lipa po kubiku, objašnjava Peronja.
Tako se dogodilo da se zbrinjavanje mulja više neće obavljati na teret gradskog proračuna, nego će građani dobiti dodatni namet!
-I mi i Grad Zadar smo željeli sve to raditi bez dizanja cijene vode, ali je ispalo da zakonski nije dopušteno da te troškove pokriva Grad nego oni moraju biti sastavni dio cijene vode. Nismo imali izbora, zaključuje direktor Odvodnje.
Famoznu naknadu građani Zadra su plaćali deset godina za izgradnju pročišćača, a ona je lani, nakon što je uređaj na Smiljevcu već izgrađen, porasla s 1,63 na 1,89 kuna po kubičnom metru. A sada, kada se zbog tog pročišćivača pojavio novi trošak, naknada ponovno raste. Na zahtjev Odvodnje za povećanje cijene pročišćavanja otpadnih voda na 2,33 kune po kubiku, svoj je potpis početkom rujna stavio i gradonačelnik Branko Dukić.
Na gradskom deponiju godišnje je završavalo oko 3.500 tona mulja
-Ovo je trošak koji dosada nismo imali, jer je mulj odlazio na deponij u Diklu. To više nije moguće, pa se moralo tražiti novo rješenje, kaže direktor Odvodnje Grgo Peronja.
Po njegovim podacima, godišnje bi na gradski deponij odlazilo oko 3.500 tona mulja ili 12-13 tona dnevno.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....