StoryEditorOCM
4 kantunaREPOVI S TIZ-A

Od Gortana su ostala dva parkirna mjesta. I spor s Gradom Zadrom od preko 120 milijuna kuna. Stečajac traži nagodbu, a odgovora nema već 7 mjeseci...

Piše P.O.
5. studenog 2022. - 14:56

Tvrtka „Gortan Zadar” je odavno otišla u stečaj čiji se repovi još uvijek vuku, a od zadarskog dijela imovine nekada velikog građevinskog poduzeća preostala su – dva parkirna mjesta! I sudski spor između Gortana i Grada Zadra težak preko 120 milijuna kuna.

Krajem ožujka ove godine u zadarsku gradsku upravu je stigla promemorija stečajnog upravitelja Saše Stipića kojom se, temeljem odluke Skupštine vjerovnika Gortana, predlaže postizanje nagodbe s Gradom Zadrom da bi se mirnim putem okončali sporovi i prevenirao nastanak velikih sudskih troškova od 125.000 kuna po svakoj poduzetoj pravnoj radnji, te da bi se izbjeglo obračunavanje iznimno visokih zateznih kamata. Ali, u proteklih sedam mjeseci iz Grada nije stigao nikakav odgovor.

-Grad ima dva sudska spora s Gortanom koji su se „preklapali” pa su objedinjeni. Prvi je iz 2013., a drugi iz 2014. godine, oba oko izgradnje komunalne infrastrukture, pripadajućeg zemljišta i naknade štete, a radi se o iznosu od 82,7 i 40 milijuna kuna. Vidjet ćemo hoće li doći do nagodbe ili će u tom predmetu biti zakazano novo ročište, rekli su nam iz gradske uprave.

Podaci stečajnog upravitelja su nešto drugačiji, jer on govori o 40 i 85,7 milijuna kuna. Do sporova pokretanih na Trgovačkom sudu u Zadru došlo je zbog ugovora što su ga Gortan i Grad Zadar potpisali još 2004. u vrijeme gradnje stambenog kompleksa na TIZ-u. Gortan se obvezao o svom trošku izgraditi sve potrebne objekte i uređaje komunalne infrastrukture koji se financiraju iz komunalnog doprinosa i potom ih prenijeti u vlasništvo Grada, a Grad bi im to „prebio” kroz umanjivanje komunalnog doprinosa. U suštini, spor je nastao zbog različitih procjena obavljenih radova i vrijednosti komunalne infrastrukture, pa je najprije Gortan tužio Grad, a onda je Grad podnio protutužbu tražeći da mu izgrađena komunalna infrastruktura bude predana u vlasništvo.

U međuvremenu, Gortan je od Lignuma posudio 8,5 milijuna kuna i nije ih vratio, pa se Lignum kao fiducijarni vlasnik upisao na dio Gortanovih nekretnina koje su prethodno trebale biti predane Gradu Zadru. Zato je Lignum, koji kao ni Gortan ne može biti vlasnik prometnica kroz TIZ, tužio i Grad i Gortan tražeći ili isplatu 17 milijuna kuna od Gortana ili da nekretnine kupi Grad Zadar. Kako je i Gortan tužio Lignum tražeći brisanje njihovog vlasništva nad nekretninama, stečajni upravitelj Saša Stipić predlaže nagodbu kojom bi sve tri strane odustale od tužbi i dogovor postigle „mirnim putem”.

Kakvu nagodbu Stipić predlaže Gradu Zadru?

-Neka Grad Zadar plati Gortanu iznos od 6,5 milijuna kuna na ime izgrađene komunalne infrastrukture i neka svaka strana snosi svoje sudske troškove. Navedeni iznos je bez zakonskih zateznih kamata koje bi se obračunale ukoliko bi se u sporovima čekala sudska odluka, što bi znatno uvećalo iznos, a možda ga i udvostručilo, piše Stipić.

Dakako, Grad bi morao odustati i od tužbe protiv Gortana kojom traži predaju nekretnina u vlasništvo i to zato što njihov vlasnik više nije Gortan nego Lignum.

Zašto Stipić od Grada traži baš 6,5 milijuna kuna? Mada navodi da je nadzorni inženjer još 2010. godine potvrdio da je vrijednost obavljenih radova 15 milijuna kuna, stečajni se upravitelj poziva na 2004. godinu kada je Grad obavio procjenu troškova izgradnje komunalne infrastrukture i parternog uređenja javnih površina u prostoru TIZ-a i naveo iznos „zaduženja investitora po osnovi komunalnog doprinosa” od 6,5 milijuna kuna.

Proteklih sedam mjeseci Stipić uzaludno čeka odluku gradske uprave o toj svojoj ponudi.

 

Grad Zadar ima 13 posto potraživanja u stečaju Gortana

U stečaju Gortana najveći su vjerovnici bili država i OTP banka koji su djelomično namireni prodajom nekretnina. Stečajni upravitelj Saša Stipić podsjeća da „Grad Zadar ima 13 posto učešća u ukupnim potraživanjima vjerovnika u stečajnom postupku, te bi se nagođeni iznos kao prihod stečajne mase nakon podmirenja troškova stečajnog postupka, rasporedio na vjerovnike, pa samim time i na Grad Zadar”.

05. siječanj 2025 16:21