Rješenjem od 14. lipnja Ustavni sud RH potvrdio je odluku pravosudnih tijela o obaveznom rušenju beach bara "Mohito" na središnjoj mjesnoj plaži "Iza Banja", čije su poništenje zajednički zatražili, kako se ispostavilo, investitori - Općina Sveti Filip i Jakov, te Milena Čirjak. Analizirajući odluke sudova u kojima se navodi kako je bar izgrađen na posebno zaštićenom području bez građevinske dozvole, Ustavni sud RH ocijenio ih je ispravnima tri godine nakon što je inspekcija naredila obavezno uklanjanje objekta, koji i dalje neometano posluje na filpjanskoj plaži.
U cijelom je slučaju zanimljivo da je ilegalnu gradnju objekta na plaži 2011. godine prijavio tadašnji načelnik Općine Igor Pedisić, a da je nakon toga tužbu kojom se traži legalizacija istog objekta podnijela ista Općina s novim načelnikom Zoranom Pelicarićem.
- Očito je da su pobijedili seoski interesi, što da vam kažem. Kada sam bio u mogućnosti pokušavao sam učiniti sve što je u mojoj moći da zaustavim takvu ilegalnu gradnju, no u međuvremenu se promijenila vlast i sada imamo ovo - rekao je bivši načelnik Općine koji je tada na mjesto događaja poslao komunalne redare, te o slučaju izvijestio i Državno odvjetništvo. Nije htio komentirati tadašnje nagađanje mještana da iza Milene Čirjak i njezina supruga stoji jedan općinski vijećnik, a o cijelom slučaju više nismo mogli doznati ni od Zorana Pelicarića jer je do zaključenja broja bio na poslovnom sastanku.
U rješenju Ustavnog suda RH navodi se, naime, kako Općina i Čirjak žalbom nisu osporavali da je građevina izvedena bez zakonom propisanog akta za gradnju, već su tvrdili da se može graditi i bez takvog akta, pri čemu su se pozivali i na Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima. U tom se pravilniku, kako su obrazložili, navodi da se takva građevina može graditi bez glavnog projekta na javnoj površini ako se gradi u skladu s odlukom nadležnog tijela jedinice lokalne samouprave prema propisima kojima se uređuje komunalno gospodarstvo, i to kiosk i druga građevina gotove konstrukcije građevinske brut površine do 12 metara četvornih i nadstrešnica za sklanjanje ljudi u javnom prometu.
- Sudovi su zanemarili činjenicu da je Općina potpisala Ugovor o izradi projektne dokumentacije uređenja plaže i čitavog tog područja s tvrtkom 'Forvm' d.o.o. iz Zadra, te je uz to donijela i Plan upravljanja za obavljanje ugostiteljske djelatnosti na plaži 'Iza Banja' no nije izvršila nikakve građevinske radove za koje bi bila potrebna građevinska dozvola. Riječ je o jednostavnoj građevini prema odredbama Pravilnika o jednostavnim građevinama a za koju nije potrebna građevinska dozvola a niti glavni projekt. Upravo i temeljem ovih činjenica objekt je i dobio Koncesijsko odobrenje Vijeća za dodjelu koncesijskih odobrenja Općine Sv. Filip i Jakov, pa stoga nema govora o nezakonitom građenju- navode u žalbi Općina i Čirjak.
U sudskom postupku je, međutim, utvrđeno da takva građevina, kakvu oni opisuju, u naravi nije izgrađena, te da niti po načinu gradnje, niti po dimenzijama, ne predstavlja kiosk odnosno građevinu gotove konstrukcije ili nadstrešnicu kakvu imaju u vidu propisi kojima se uređuje komunalno gospodarstvo. Utvrđeno je da je riječ o montažnoj građevini u funkciji poslovnog prostora ugostiteljske namjene, dimenzija većih od 12 metara četvornih, za koju je, po ocjeni Suda, trebalo ishoditi zakonom propisani akt za gradnju.
Kao investitorima naređeno im je uklanjanje objekta na posebno zaštićenom području u roku od osam dana od dana zaprimanja rješenja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....