- Danas smo napravili veliki korak i nadam se da ćemo se tijekom 2025. riješiti svih neugodnih mirisa i tako poboljšati uvjete života okolnih stanovnika, kazao je u četvrtak gradonačelnik Branko Dukić kod uređaja za pročišćavanje otpadnih voda kraj Gradskog groblja gdje je upravo završen pet i pol milijuna eura vrijedan projekt nadogradnje i poboljšanja sustava u cilju smanjenja buke i neugodnih mirisa koji godinama opterećuju okolno stanovništvo.
Novi sustav je prošao tehnički pregled, a direktor Odvodnje Ante Josip Šikić novinarima je objasnio šest faza projekta kroz koje su eliminirani najveći uzročnici neugodnih mirisa na samom uređaju, dodajući da „sad ulazimo u fazu mirnijeg života uređaja i građana”.
U prvoj fazi natkriveni su pjeskolov i mastolov te primarna taložnica koji su bili veliki generator neugodnih mirisa. Sada se iz tog prostora isisava i pročišćava zrak u s novim sustavima za pročišćavanje zraka.
U drugoj fazi napravljen je tzv. egalizacijski spremnik koji služi da se sadržaj septičkih jama koji se dovozi na uređaj ravnomjerno unosi u sustav za pročišćavanja otpadnih voda, tako da se sve što se tijekom dana doveze distribuira na pročišćavanje u roku 24 sata. Uz spremnik je napravljen i sustav za pročišćavanje zraka
U trećoj fazi promijenjen je sustav tzv. aeratora na bazenima.
- Prije smo imali sustav s membranama na dnu bazena, a problem je bio što su membrane bile cijevne, a u jednom bazenu oko tisuću komada. Kod pucanja bilo koje membrane dolazilo bi do zastoja u pročišćavanju otpadnih voda i samim time nastanka neugodnih mirisa jer bi za promjenu jedne membrane trebalo isprazniti bazen. Sad su stavljeni novi i kvalitetniji aerator i zamjena se može vršiti na punom bazenu, objasnio je direktor Šikić.
U četvrtom koraku, smanjena je potrošnja pitke vode koja se koristila za ispiranje sustava. Sada se koristi pročišćena voda čime su smanjeni i troškovi za vodu. U petoj je fazi radova ispod ulazne građevine u centar, rađena sanacija obloge jer je, zbog zahtjevnih uvjeta, dolazilo do oštećenja vanjskog sloja betona što je u konačnici moglo narušiti samu konstrukciju zgrade.
Završni korak je napravljen kod bazena gdje je zbog prelijevanja vode dolazilo do stvaranja buke („dojam slapova”) zbog čega su postavljeni bukobrani prema obližnjim kućama.
- Kao najvažniji element dogradnje sustava istaknuo bih novi sustav pročišćavanja zraka koji ima veliku otpornost na promjene u opterećenju zraka unutar prostora koji se ventiliraju, kazao je direktor Šikić dodajući da je trošak dogradnje pokriven sredstvima iz projekta aglomeracije.
Gradonačelnik Dukić je najavio da će se usklađivanje i optimizacija provoditi tijekom 2025. godine, kao jedan od ključnih dijelova izgradnje cijelog sustava odvodnje otpadnih voda u sklopu projekta aglomeracije.
- Cjelina Bokanjac je završena, a iduće godine će biti i cjelina Centar. Ostaje zadnja cjelina Petrčane-Kožino za čije će dovršenje trebati još godina-dvije. Kad i to završimo, Zadar će imati novi kanalizacijski sustav, uređenu infrastrukturu neophodnu za za život u gradu, čime ćemo poboljšati uvjete života lokalnom stanovništvu – poručio je zadarski gradonačelnik.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....