StoryEditorOCM
4 kantunaI, ŠTO SAD?

Treba li Čistoći plaćati račune za odvoz smeća? Smije li Čistoća izdavati račune? Kada će nova odluka biti donesena? Hoće li cijena biti manja?

Piše Iva Ivanac
27. studenog 2024. - 16:42
Zadar, 271124. HDZ je na pauzi sjednice Gradskog vijeca odrzao konferenciju za novinare na temu Prijedloga dijela vijecnika o Odluci o stavljanju van snage Odluke o nacinu pruzanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na podrucju Grada Zadra. Na fotografiji: direktor Cistoce Ivan John Krsticevic.Luka Gerlanc/Cropix

Nakon što je većina zadarskom Gradskom vijeću u srijedu glasala da se odluka o sakupljanja komunalnog otpada na području Grada Zadra, donesena u travnju ove godine, stavi van snage, svi se pitaju kako će prikupljanje smeća u Zadar dalje funkcionirati?  

Jedino poznato je da odgovor na to pitanje u ovom trenutku - nitko ne zna!

Prijedlog da se povuče odluka o podizanju cijena u žurnom su postupku predložili vijećnici Akcije mladih, a podržali su ih nezavisni vijećnici i vijećnici SDP-a te stranke DOMiNO. 

Na ovaj potez odlučili su se zbog previsokih računa koji su građanima dolazili na naplatu. Naime, cijene odvoza otpad za kućanstvo od travnja je podijeljena na fiksni i varijabilni dio. Fiksni dio cijene, koju je odredilo Gradsko vijeće, ne stvara problem, nego varijabilni kojeg je odredila Čistoća u suglasnosti s gradonačelnikom Brankom Dukićem i to u iznosu od jednog centa za jednu litru otpada. S takvom računicom neki su građani dobili i tri puta veće račune za odvoz otpada jer im je iznos varijabilnog dijela, poglavito ako ne odvajaju otpad, drastično porastao. Jedan od razloga za takvo povećanje je i činjenica da se čipirane kante za otpad naplaćuju po formuli ”puno za prazno”, što znači da ako u kanti od 220 litara imate 20 litara smeća, bit će vam naplaćen iznos kao da je kanta puna do vrha! 

Vijećnici su istaknuli kako je problem zapravo nastao prilikom glasanja u travnju jer tada nitko znao kolika će biti cijena varijabilnog dijela računa na kojeg oni ni onda ni danas nisu mogli utjecati. Istaknuli su i kako su cijene varijabilnog dijela definirane krajem ljeta te kako su građani zbog toga dobili velike račune za kolovoz. 

Stavljanjem odluke o sakupljanju komunalnog otpada van snage Grad i Čistoća su praktički ostali bez zakonske regulative po kojom ta komunalna tvrtka može dalje funkcionirati, odnosno prikupljati i naplaćivati sakupljanje otpada od građana.

Drugim riječima to zapravo znači da će i Grad i Čistoća, onog trenutka kad odluka stupi na snagu, biti u "prekršaju". U kakvom točno prekršaju i što će biti posljedice, jasne odgovore nitko nema. 

Koliko će trajati izrada nove odluke, hoće li se gradski vijećnici uspjeti dogovoriti s izvršnom vlasti o iznosima fiksnog i varijabilnog troška, kako će Čistoća odvoziti smeće ako nema pravne osnove za naplatu i hoće li uopće izdavati račune ako je odluka prema kojoj su ispostavljali račune van snage, samo su neka od pitanja na koje će se odgovori tražiti u idućim danima. 

Uoči izglasavanja ove presedanske točke pročelnik za komunalne djelatnosti Robertino Dujela i direktor zadarske Čistoće Ivan John Krstičević održali su konferenciju za medije na kojoj su pokušali objasniti što će se sve dogoditi ako se van snage stavi odluka o naplati sakupljanja otpada. No ni oni nisu znali koji ih sve koraci čekaju stavi li se ova odluka van snage. 

Upozorili kako se na odluku o novom načinu naplate komunalnog otpada tri godine pokušavalo usvojiti, te da se nitko od vijećnika nije žalio, a javno savjetovanje nije stigla niti jedna primjedba. 

- Stavljanjem odluke van snage znači da nemamo odluku o prikupljanju otpada jer stara odluka nije više usklađena s novim Zakonom, na taj način kršimo zakonske odredbe. Ono što je ključno jest da Centar za gospodarenje otpadom u Biljanima Donjim stavljamo pod upitnik jer moramo imati odluku o prikupljanju otpada na snazi kako bi centar funkcionirao. Pod upitnik se stavlja i odlagalište Diklo jer se miješani komunalni otpad neće odvoziti u CGO-a, već će se sve opet odvoziti na Diklo, kazao je pročelnik Dujela dovodeći u pitanje i kvalitetu usluge koje će Čistoća moći pružiti korisnicima kao i funkcioniranje reciklažnih dvorišta.  

Direktor Krstičević kazao je kako će stavljanje odluke van snage izazvati velike posljedice na rad gradske tvrtke. 

- Odluka je rađena na ekonomskim analizama, prvo je bilo važno povećati materijalna prava djelatnika što smo napravili odmah po donošenju odluke u travnju, a druga stvar je odvoz otpada u CGO Biljane Donje. Jedino što želimo je nastaviti dalje raditi i izvršavati svoje zadatke jer je to u konačnici poanta za sve korisnike. Mi smo tu za sve reklamacije, istaknuo je direktor Krstičević koji se i tada još uvijek nadao da vijećnici neće staviti odluku van snage već kao će se razgovorom i konstruktivnim prijedlozima pronaći zajedničko rješenje na veselje svih. 

- Nećemo imati nikakvu pravnu osnovu na temelju koje ćemo raditi i naplaćivati naše usluge, ne možemo se vratiti na stari cjenik jer je on protivan zakonu koji je na snazi. Varijante su mnogostruke i može bit svega, konzultirat ćemo se kao tvrtka što i kako raditi, zaključio je Krstičević.

Što će dogoditi i kako će Čistoća u naredno vrijeme funkcionirati, hoće li odvoziti otpad i na koji način će naplaćivati svoje usluge, vrijeme će pokazati. Jedno je sigurno, pred direktorom zadarske Čistoće zasigurno nije lagan posao.

A sigurno je i to da će sada izvršna vlast "zapeti" i predložiti novu odluku u najkraćem mogućem roku. Puno kraćem nego da je ova odluka ostala na snazi i da se, kao što je gradonačelnik Dukić predlagao, formiralo radno povjerenstvo koje bi raspravljalo kako poboljšati postojeću odluku, a ne je staviti van snage. 

Bilo kako bilo, svi se nadaju da Zadar neće doživjeti napuljski scenarij jer zasigurno nitko od političkih aktera na sceni ne bi dozvolio da Zadar u nadolazeće predizborno vrijeme "pliva" u smeću. 

27. studeni 2024 16:42