Poduzetnik Živko Šokota čije je sjedište tvrtke u nedavno obnovljenoj Ulici dr. Franje Tuđmana, zatražio je od gradske uprave da uskrati izdavanje uporabne dozvole za novoizgrađenu Tuđmanovu ulicu od Puta Murvice do Jelačićeve. Razlog: radovi nisu izvedeni u skladu s izdanim građevinskim dozvolama, tvrdi Šokota.
- Odljevi oborinskih voda spojeni su na glavni gradski kolektor što nije dozvoljeno, tako da se oborinske vode i fekalije prikupljaju u isti odvod. Rezultat toga je da smrdi po fekalijama čitava novouređena Tuđmanova ulica. Dokaz da su spojene oborinske vode na glavni gradski kolektor dokazujem fotografijom u prilogu.
Nadalje potporni zid kod Chipoteke i prilazni putevi nisu izvedeni u skladu s građevinskom dozvolom. U Kaljskoj ulici nije uređeno sve u skladu s programom zone obuhvata. U Ulici Franje Tuđmana kod Chipoteke nije se poštovala zona obuhvata već se improviziralo i radilo drugačije negoli je određeno projektima. Smrad koji se širi iz kanalizacijskih odvoda oborinskih voda u Tuđmanovoj, zbog spajanja na glavni gradski kolektor, umjesto da se radi cjevovod za oborinske vode, ne može se dokazati fotografijom jer za takav smrad nema nacrta – stoji u dopisu Živka Šokote gradskim vlastima kojega je poslao i nama za objavu.
Zatražili smo odgovore od Ante Ćurkovića, pročelnika Upravnog odjela za EU fondove koji je rukovodio projektom obnove Tuđmanove ulice financiranog europskim novcem.
- Kao što je poznato na dionici Ulice dr.F.Tuđmana na kojem su izvođeni radovi rekonstrukcije (I. i III. dionica) postoji izrađen kanalizacijski kolektor mješovite kanalizacije, mješoviti, a ne razdjelni sustav (oborinska i fekalna kanalizacija), pa stoga projektom nije predviđena izgradnja novog kanalizacijskog kolektora već spajanje sustava nove oborinske kanalizacije (slivnici) na postojeći mješoviti kanalizacijski sustav (AB kolektor presjeka 180/150 cm i 180/180 cm. Kod priključivanja novih elemenata oborinske odvodnje na postojeći AB kolektor detalji priključivanja izvedeni su u svemu prema projektnoj dokumentaciji i pravilima struke s ugrađenim sifonima upravo iz razloga kako ne bi dolazilo do pojave neugodnih mirisa iz mješovitog kanalizacijskog kolektora. Fotografija koja je priložena uz dopis prigovora je snimljena u vrijeme izvedbe prodora u AB mješovitom kanalizacijskom kolektoru za priključak cestovnog slivnika kojim se očito željelo ukazati da su cestovni slivnici spojeni na postojeći kolektor što je točno jer je upravo tako i predviđeno projektnom dokumentacijom kao sastavnim dijelom građevinske dozvole – navodi Ćurković na prvi dio primjedbi.
- Potporni zidovi u sklopu predmetne rekonstrukcije pa tako i potporni zidovi kod Chipoteke izvedeni su sukladno projektnoj dokumentaciji i građevinskoj dozvoli, a „prilazni putevi“ koji se navode u prigovoru se nalaze izvan obuhvata (granica obuhvata završava sa silaznom rampom za pješake), ali uz suglasnost investitora izvedena je prilazna staza uz temelje potpornih zidova kako bi se zaštitili temelji potpornih zidova na kontaktu s temeljnim tlom (ispiranje zemljanog materijala uz i ispod temelja) te omogućilo pješacima nesmetan pristup do postojećih betonskih ili asfaltnih površina – tvrdi Ćurković, dodajući kako su radovi rekonstrukcije kod Chipoteke izvedeni sukladno projektnoj dokumentaciji temeljem koje je izdana građevinska dozvola uz manje izmjene koje nisu takve naravi da bi bile od bilo kakvog utjecaja na izdanu građevinsku dozvolu.
Što se tiče granica obuhvata u Kaljskoj ulici, prema projektnoj dokumentaciji to je postojeća linijska rešetka i do tuda su i izvedeni radovi rekonstrukcije, ističe.
- Budući da postojeća rešetka pozicijski nije izvedena na način da je paralelna s linijom cestovnog rubnjaka u Ulici dr. Franje Tuđmana, već je kao postojeća izvedena pod kutom, radovi su izvođeni do predmetne postojeće linijske rešetke. Rekonstrukcija/obnova predmetne rešetke nije predviđena projektnom dokumentacijom jer je već postojala.
Što se tiče smrada iz kanalizacijskih odvoda oborinskih voda, Ćurković ističe da je obrazloženje detaljno dano u odgovoru na prvi dio prigovora uz dodatak da je i nakon puštanja u promet rekonstruiranih dijelova ulice izvršen pregled svih konstrukcija slivnika te su dopunjavani vodom iz jednostavnog razloga kako zbog velikih vrućina sifoni u slivnicima ne bi ostali bez vode.
- Jedino mjesto gdje su uočeni neugodni mirisi je linijska rešetaka u Kaljskoj ulici o čemu je obaviještena Odvodnja d.o.o. Zadar budući da prilikom izvođenja radova rekonstrukcije na linijskoj rešetki nisu izvođeni nikakvi radovi budući je već postojeća, a što je već navedeno – zaključuje pročelnik Ćurković.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....