Ako je suditi po zahtjevima podnesenima do kraja veljače, broj radnih dozvola za boravak i rad stranaca u Zadarskoj županiji ove će godini premašiti deset tisuća. A to znači da će udio stranaca na zadarskom tržištu rada doći do 15 posto!
Pokazuju to podaci PU Zadarske koja je već u prva dva mjeseca ove godine izdala ukupno 894 dozvola za boravak i rad stranaca, 30 posto više nego godinu ranije.
Trend koji je sramežljivo započeo prije šest do sedam godina i to uglavnom u riboprerađivačkoj idustriji te sezonski u turizmu i ugostiteljstvu, sada je već masovna pojava koja više nije vezana isključivo uz sektor ili ljetnu sezonu.
- Više nema nikakvih pravila jer radnike traže svi, od industrije do zdravstva i ICT sektora. Prije nekoliko godina radnici u građevini mogli su birati poslodavca, a danas to pravilo vrijedi u svim sektorima gdje fali radne snage. Očigledno je kako domaće radne snage nema ili ne želi raditi poslove koji im se nude na tržištu rada. Veliki je poraz znati za koliku plaću naši mladi ljudi ne žele raditi, ali to je naša stvarnost - kaže Denis Ikić, predsjednik Županijske komore Zadar, dodajući kako se pojedine tvrtke već sada oslanjaju isključivo na uvoznu radnu snagu.
- Imamo desetak riboprerađivačkih tvrtki, od toga samo u poduzetničkoj zoni Grabi u Poličniku njih četiri ili pet, koje zapošljavaju uglavnom strance. Sada su to u najvećem broju Filipinci odnosno dalekoistočno tržište koji je sve traženija radna snaga. Bazen Bosne i Hercegovine već lagano presušuje s radnicima, Srbija je još prisutna, ali zbog određenih okolosti, kao i 1700 Ukrajinaca koji su pod posebnim statusom. Ti poslovi, zbog kojih stranci dolaze, više nisu samo sezonalni niti za nekoliko ljetnih mjeseci turističke sezone. Štoviše, potrebe će biti sve veće i na duži period - kaže Ikić.
S njegovim riječima slažu se i zadarski ugostiteljima koji su trenutno u intenzivnoj potrazi za ranom snagom.
"Ako nađemo smještaj, nedostaje linija!"
- Ove sezone pokušali smo se pokriti domaćom ljudima koji su nam ovdje kroz cijelu godinu. Osigurali smo im bolje radne uvjete nego ranijih godine poput dva mjeseca godišnjeg te 13. plaće i to je imalo pozitivan učinak. Što se stranaca sezonaca tiče, još uvijek nam najčešće dolaze iz Bosne, Srbije te Ukrajine, no trenutno postoji problem veći i od samih radnika. A to je smještaj - naglašava zadarski ugostitelj s kojim smo razgovarali.
- Ako i uspijete naći radnike, nemate ih gdje smjestiti. Čak više nije bitna cijena ili kvaliteta tog smještaja, ali stan za najam nećete naći jer ih jednostavno - nema! Sve je otišlo u apartmane, pa čak i u rubnim djelovima grada. Ovim putem javno apeliram na obje komore i Liburniju da se uvede veći broj linija u kasno večernjim satima da se ti ljudi, kojima nekim čudom uspijemo naći smještaj, primjerice na Novom Bokanjcu, mogu vratiti kući nakon posla. Hoće li svaku večer pješačiti nekoliko kilometara ili plaćati taksi? Grad koji živi od turizma ne može sebi dopustiti da zadnju autobusnu liniju ima oko ponoći i to samo na nekim linijama, to je nedopustivo - upozorava ovaj ugostitelj.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....