Za razliku od Dubrovačko-neretvanske i Splitsko-dalmatinske županije, gdje je procijepljenost protiv ospica na alarmantno niskoj razini, kako upozoravaju epidemiolozi, u zadarskim pedijatrijskim ambulantama cjepivo za tu zaraznu bolest primilo je 92 posto djece u dobi od godinu dana.
Brojka cijepljenih prvašića, jer se polaskom u školu dobiva druga tura cjepiva, još je veća i kreće se oko 95 posto. Čim procijepljenost na nekom području padne ispod tog postotka, pojavi se mogućnost epidemije.
– To su zadovoljavajući podaci jer nam nedostaje samo nekoliko postotaka do onog postotka procijepljenosti koji se smatra nužnim da bi rizik od zaraze ospicama bio sveden na minimum. Zato ovim putem pozivam sve roditelje koji nisu cijepili svoju djecu, a za to nisu imali razloga, da to učine zbog onih koji se ne mogu cijepiti i tako ih zaštite. Nemojte zaboraviti da u društvu oko nas postoje posebno ranjive skupine djece koja su bolesna i ne mogu primiti cjepivo iz opravdanih razloga. I jedini način da ih zaštitimo jest da cijepimo one koji se mogu cijepiti i tako smanjimo rizik od ove izrazito zarazne bolesti – kaže voditelj Službe epidemiologije zadarskog Zavoda za javno zdravstvo dr. Alan Medić.
Zadnja epidemija ospica u Hrvatskoj zabilježena je 2015. godine, kada je evidentirano oko 200 oboljelih. Sada zaraženih nema, i to baš zbog visokog postotka cijepljene djece jer je to, kaže Medić, jedini siguran način zaštite.
– Riječ je o toliko zaraznom virusu da je dovoljan i minimalan kontakt s oboljelom osobom kako biste se i sami zarazili ako niste cijepljeni. A osoba je zarazna četiri dana prije nego nastupi osip. Kod ospica ne pomaže ni standard, ni higijena, ni pranje ruku, o čemu svjedoči i ova pojava epidemije u Sloveniji, Grčkoj i zemljama zapadne Europe, za koje ne možete reći da imaju nizak standard. Ospice se tamo javljaju zbog pada procijepljenosti. Kod nas ih nije bilo baš zbog sustava cijepljenja, koji izvrsno funkcionira još od 1968. godine i zahvaljujući kojemu nije bilo širenja bolesti – govori Medić, dodajući kako, unatoč protivljenju cijepljenju, straha nema jer su, tvrdi, cjepiva sigurna, a tehnologija je napredovala.
– Sustav cijepljenja imamo već 50 godina. Cjepiva se vrlo dobro i kvalitetno prate. Brojne studije pokazale su da su cjepiva ne samo učinkovita nego i da je korist puno veća od toga da cijepljenja nema – govori Medić, te dodaje kako se sada provodi intenzivan nadzor zbog pojave ospica u susjednim zemljama. U Srbiji je zabilježeno 1000 slučajeva oboljelih od ospica sa dva smrtna slučaja, a Medić posebno upozorava na slučajeve kada necijepljena osoba na putovanju dođe u kontakt sa zaraženom jer tada postoji velika vjerojatnost da će se zaraziti i prenijeti infekciju nakon povratka u Hrvatsku.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....