- Profesor koji mi je bio mentor na diplomskom radu pokušao me silovati na obrani rada. Tijekom pripreme diplomskog rada, kojem sam se vratila desetak godina nakon studiranja, pozivao me kod sebe doma, da radimo na preinakama, a zapravo je to koristio za udvaranje. Pristojno sam odbijala sva nastojanja. Kad sam bila na obrani diplomskog rada, osigurao je da budemo sami u njegovom kabinetu i napao me pokušavši me pritisnuti o stol s leđa. Ni sama ne znam kako, ali uspjela sam se iskobeljati iz tog mučnog klinča i glasno povikala NE. Dok me on vrijeđao, uspjela sam zgrabiti diplomski rad i izjuriti iz kabineta. Nikad to nisam prijavila jer sam se bojala da ću morati čitav diplomski rad i obranu početi ispočetka. Mislim da je toga i on bio svjestan i da je upravo zato iskoristio situaciju u kojoj sam ovisila o njegovom potpisu...
Ovo je svjedočanstvo samo jedno od mnogih kojeg su žrtve seksualnog uznemiravanja i seksualnog nasilja na Sveučilištu u Zadru anonimno dostavile aktivisticama neformalnog feminističkog kolektiva Čipke. Čipke su prije desetak dana na društvenim mrežama objavile obrazac preko kojeg svi studenti koji su doživjeli verbalno, fizičko, seksualno, psihološko i rodno uvjetovano nasilje na zadarskoj visokoškolskoj ustanovi mogu prijaviti svoje iskustvo. U samo nekoliko dana stranicu su zatrpali deseci „prijava”, detaljno opisanih situacija seksualnog uznemiravanja i napastvovanja kojeg su doživjele studentice tijekom zadnjih desetak godina. Inicijativa Čipki nije namijenjena prikupljanju samo svjedočanstava seksualnog uznemiravanja već i neprimjerenih, uvredljivih ponašanja koje su studenti doživjeli od strane profesora.- Čipke su nastale krajem prošle godine, ali ne kao reakcija na pokret "Nisam tražila", već kao reakcija na generalnu društvenu nepravdu. Kao članice pokreta smo se i prije bavile aktivizmom, a otvaranjem neformalnog obrasca za prijavu seksualnog uznemiravanja na Sveučilištu u Zadru htjele smo dati sigurni prostor žrtvama gdje mogu iznijeti svoja iskustva, kaže Ana Pavičić, članica neformalnog kolektiva. Čipke su do sada prikupile 28 svjedočanstva, a iako se sva ne odnose na Sveučilište u Zadru, dogodila su se na zadarskom području.
- Svjedočanstva o seksualnom uznemiravanju i seksualnom nasilju pristižu nam i iz drugih institucija i s drugih radnih mjesta, a ne samo sa Sveučilišta. Prikupljena svjedočanstva uskoro ćemo predati studentskom pravobranitelju. Iako se među prijavama sa Sveučilišta najviše spominju profesori koji su otišli u mirovinu, zaprimili smo i svjedočanstva koja govore o profesorima koji su i dalje aktivni, odnosno redovno predaju, naglašava Pavičić dodajući kako članice Čipki ne žele da se njihov istup protumači kao napad na Sveučilište već mu žele dati šansu da pravodobno reagira na svjedočanstva žrtava.
- Smatramo da se može napraviti puno stvari koje bi žrtvama omogućio lakši istup, pogotovo na Sveučilištu. Za početak mogu na svojim stranicama otvoriti obrazac za prijave, a mogu i objaviti gdje, kome i kako se obratiti za slučaj da su doživjele takva iskustva, apelira Pavičić koja će nakon predaje svjedočanstava studentskom pravobranitelju pratiti razvoj situacije i reakciju nadležnih tijela Sveučilišta.
Druga žrtva je ispričala kako "cijelo vrijeme razmišlja o jednom jedinom imenu, o imenu jednog profesora sa Sveučilišta u Zadru". Nakon što ih je na početku kolegija nepristojno pozdravio, svima je kazao kako "nitko ništa ne zna i kako će, valjda, proći".
- Nekoliko godina nakon toga upisala sam još dvije godine diplomskog studija. Prvo što sam čula od kolegica na faksu je da je taj profesor "poludio": nabacuje se studenticama, ima ružne komentare, šalje im neugodne mailove, napisala je dodajući kako tome nije pridavala velike pažnje jer ona to nije vidjela. No jednog je dana na hodniku nabasala na djevojku kako sjedi ispred kabineta dotičnog profesora.
- U jednom trenutku se počela nekontrolirano tresti i plakati, pitala sam je je li sve u redu. Rekla je da se boji jer mora ući u kabinet profesora, ali ne može. Rekla sam joj da mi kaže o čemu je riječ i da ću joj pomoći koliko mogu. Samo mi je pružila svoj mobitel i otvorila mail u kojem su bile poruke od dotičnog profesora. Nisam mogla vjerovati što čitam...” Profesor je studenticu u mailovima "vrijeđao, govorio da može položiti ispit ako se potrudi, a da i on i ona znaju na koji način bez učenja, da dođe u njegov kabinet, da je ona lijepa i zgodna djevojka te da joj ne treba veliko znanje".
Na puno poznatijoj Facebook stranici "Nisam tražila" također je objavljen poznati slučaj iz Zadra u kojem je žrtva bila poznata hrvatska starleta.
- U moru ovih ogavnih predatora treba se prisjetiti i "slavnog" profesora s Odjela za talijanistiku sa Sveučilišta u Zadru. I on je godinama slavodobitno iskorištavao svoju poziciju i iako se o tome znalo, nitko nikada nije reagirao. Brojnim studenticama je slao poruke neprikladnog sadržaja tražeći od njih što mu u tim godinama nikad ne bi ni trebalo pasti na pamet! I sama sam bila žrtva njegovih ucjena, "ako ne dam nešto zauzvrat, neću proći ispit". Ja sam mu se uspjela suprotstaviti, ali na žalost, vjerujem da mnoge cure nisu imale tu sreću. One koje su reagirale javno, nisu dobro prošle. I tu je ključ problema. Zadarska javnost mu godinama čuva leđa. Iako je sada u mirovini, ne vjerujem da takvi ikad promijene ćud”. Sličan slučaj kod istog profesora ispričan je i na stranicama Čipki, no dotični profesor i u mirovini ima značajnu aktivnu ulogu u kulturnom životu Zadra.
Jakov Stanić, studentski pravobranitelj na zadarskom sveučilištu, u zadnjih godinu dana, od kada obnaša tu dužnost, nije zaprimio nijednu prijavu koja se tiče seksualnog uznemiravanja, ali je dobio nekoliko prijava zbog „nepravednog ocjenjivanja”.
- Zaprimljene prijave se prosljeđuju Rektoratu i oni dalje postupaju u skladu sa zakonom. Svjestan sam da se žrtve seksualnog uznemiravanja boje o tome govoriti. Zajedno ćemo sa Studentskim zborom u narednom periodu organizirati razne aktivnosti kako bi ohrabrili studente i tako im pomogli da progovore o problemima koji su im se na Sveučilištu u Zadru dogodili, kaže Stanić.
Iako na stranicama Čipki prevladavaju slučajevi stari desetak godina, među njima ima i primjera seksualnog uznemiravanja iz bliske prošlosti, no Sveučilište u Zadru, odnosno Ured rektorice, nema saznanja o tim događajima.
- Aktualni istupi pojedinih studentica na društvenim mrežama, o kojima se ovih dana piše i u medijima, prve su nam vijesti o tome. U tim anonimnim istupima ne navodi se ime osoba kojima se pripisuje neprihvatljivo ponašanje, a za neke se navodi da su u mirovini, stoga nemamo pravni mehanizam kojim bi se utvrdilo o čemu je konkretno riječ, kazali su nam iz ureda rektorice dodajući kako je uprava Sveučilišta u Zadru puno prije pokretanja inicijative o prijavi seksualnog uznemiravanja organizirala radionice o pitanjima akademske čestitosti na relaciji nastavnik – student za sve djelatnike koji sudjeluju u izvođenju nastave.Uprava Sveučilišta u Zadru dosada nije imala spoznaje o verbalnom, fizičkom, seksualnom i psihološkom, odnosno, rodno uvjetovanom nasilju, ističu iz rektorata, ili bilo kakvom drugom obliku nedoličnog ponašanja prema studentima ili djelatnicima na Sveučilištu u Zadru.
- Nismo zaprimili niti jednu prijavu, bilo potpisanu, bilo anonimnu. Žrtve seksualnog i drugih oblika zlostavljanja mogu se obratiti upravi sveučilišnih sastavnica, upravi Sveučilišta kao i studentskom pravobranitelju. Tako je predviđeno sveučilišnim aktima, a na to je rektorica prof. dr. sc. Dijana Vican pozvala studente i djelatnike Sveučilišta u Zadru na sjednici Senata održanoj u siječnju – kažu u rektoratu uz napomenu da Sveučilište ima etičko povjerenstvo koje će, ako se zaprimi bilo kakva konkretna predstavka, razmatrati takvu prijavu.
- Koristimo priliku osuditi bilo kakav oblik seksualnog uznemiravanja kao i druge načine neprihvatljivog ponašanja u akademskoj zajednici što smatramo nedopustivom zloupotrebom asimetrije moći, poručuju iz ureda rektorice Dijane Vican.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....