StoryEditorOCM
4 kantunaEVO DETALJA

ZADRA NOVA provodi dva projekta uz pomoć kojih se planira ugradnja fotonaponskih elektrana, ali i podzemnih spremnika

Piše SPONZORIRANI SADRŽAJ
14. studenog 2024. - 18:13

Obnovljivi izvori energije i gospodarenje otpadom fokus su novih EU projekata koje idućeg tjedna predstavlja Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA i partneri, među kojima je i zadarska Čistoća.

U Općinskoj vijećnici Općine Zemunik Donji ZADRA NOVA organizira početnu konferenciju projekta APOLLO u utorak (19. studenoga) s početkom u 12:30 sati. Uz Agenciju ZADRA NOVA kao vodećeg partnera, partneri na projektu su još i Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Razvojna agencija Županije Zapadnohercegovačke – HERAG i Grad Mostar iz Bosne i Hercegovine te Općina Tivat iz Crne Gore. Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.262.234,00 eura. Bespovratna EU sredstva su 85 posto ukupne vrijednosti projekta, odnosno 1.922.898,90 eura. Proračun Agencije ZADRA NOVA iznosi preko 683.895,00 eura.

- Fokus projekta APOLLO je na energetskoj učinkovitosti i on je nastavak dobrih praksi koje smo razvili kroz ranije projekte, kao što je primjerice projekt IRENE. Kroz 30 mjeseci provedbe projekta, od srpnja 2024. do siječnja 2027. godine fokus naših aktivnosti i aktivnosti partnera bit će na promicanju energetske učinkovitosti i smanjenju emisija stakleničkih plinova u prekograničnom području kroz izgradnju međusobno povezanih zajednica za upravljanje energijom i promicanje zelenih ulaganja – pojasnila je ravnateljica Agencije ZADRA NOVA Marina Dujmović Vuković dodajući kako je projekt usmjeren i na donositelje odluka i energetske stručnjake u javnom sektoru u projektnom području s ciljem donošenja promjena u javnim institucijama i načinu na koji se povezuju, proizvode i troše energiju.

Kroz projekt će se izraditi analize i smjernice s ciljem dobivanja uvida u postojeće stanje te će se dati preporuke za daljnji razvoj korištenja obnovljivih izvora energije te scenariji za uspostavu energetskih zajednica i primjenu obnovljivih izvora energije u javnom sektoru. Razvit će se i web platforma koja će biti otvorena za pristup svim zainteresiranim dionicima te će pružati aktualne informacije i edukativne sadržaje. Provest će se i tri seta radionica i to za timove za energetsku učinkovitost, donositelje odluka i javnopravna tijela te za lokalne dionike na hrvatskim otocima.

Projektom je planirana gradnja fotonaponskih elektrana - 11 u Zadarskoj županiji, deset u BiH i jedna u Crnoj Gori. U Zadarskoj županiji elektrane će se postaviti na području grada Biograda na Moru, općina Preko, Pašman, Gračac, Pakoštane, Zemunik Donji, Ražanac i Starigrad. Planira se i nabava električnih vozila i električnih punionica – jednog električnog autobusa koji bi prevozio turiste od aerodroma Tivat do centra Općine Tivat i četiri električna vozila i četiri električne punionice, od toga dva vozila i dvije punionice stižu u Zadar. Nabavit će se i uređaji za praćenje potrošnje energije, a bit će postavljeni u općinama Preko i Pašman.Uspostavit će se i energetske zajednice u sektoru javnih zgrada - jedna u Mostaru te jedna u Zadarskoj županiji.

image

Potpisivanje projekata

Agencija Zadra Nova/

Nakon početne konferencije projekta APOLLO, dan kasnije, Agencija ZADRA NOVA u suradnji s Čistoćom Zadar organizira početnu konferenciju projekta RECIRCLE. Tako će u srijedu, 20. studenoga 2024. godine s početkom u 11 sati u Inkubatoru „Bili Brig“ u Zadru biti predstavljen projekt RECIRCLE. Partneri na projektu su još i Ured za europske integracije, fondove, odnose s javnošću i kvalitet prema međunarodnom standardu Srednjobosanskog kantona i Grad Bihać iz Bosne i Hercegovine, te Općina Zeta i Čistoća Podgorica iz Crne Gore.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.322.953,90 eura. Bespovratna EU sredstva su 85 posto ukupne vrijednosti projekta, odnosno 1.974.510,80 eura. Proračun Agencije ZADRA NOVA iznosi 236.086,20 eura, a zadarske Čistoće kao vodećeg partnera 614.481,60 eura.

Opći cilj projekta RECIRCLE je jačanje kapaciteta sustava gospodarenja otpadom zajedničkom implementacijom načela kružnog i resursno učinkovitog gospodarstva, s naglaskom na odvojeno prikupljanje otpada te njegovo recikliranje i ponovnu uporabu. Razdoblje provedbe projekta je od lipnja 2024. godine do kraja studenoga 2026. godine.

Postavit će se podzemni, polupodzemni i nadzemni spremnici na više lokacija na području Grada Zadra i Grada Bihaća te reciklomati na području Srednjebosanskog kantona. Projektni partneri će provesti niz različitih edukativnih događanja s ciljem podizanja razine znanja i svijesti o gospodarenju otpadom. Rezultat projektnih aktivnosti bit će Digitalna platforma znanja o kružnom gospodarstvu za učinkovito gospodarenje otpadom koja će uključivati identifikaciju izazova i prilika u prekograničnom području, analizu provedenih aktivnosti i druge relevantne projektne informacije i preporuke za uvođenje većine učinkovite i korisne pristupe gospodarenju otpadom primjenjive u programskom području i prenosive na druga područja. Rješenja implementirana projektom omogućit će projektnim partnerima i drugim dionicima da koriste prikupljena znanja i prakse u nastavku provedenih aktivnosti i budućim poboljšanjima svojih sustava gospodarenja otpadom.

Oba projekta sufinancirani su u okviru Interreg IPA Programa Hrvatska - Bosna i Hercegovina - Crna Gora 2021. - 2027.

image

Ilustracija/ Ugrađivanje podzemnih spremnika

Luka Gerlanc/Cropix
14. studeni 2024 18:43