StoryEditorOCM
4 kantunaOPSTRUKCIJE

Zakon na elastičnoj traci: USKOK i ODO Zadar šute dok Ivan Dabo namješta natječaje u Novalji!

Piše Nacional.hr
20. travnja 2024. - 09:44

Antun Horvat obratio se Nacionalu tvrdeći da Općinsko državno odvjetištvo u Zadru i USKOK već 18 mjeseci koče i opstruiraju izvide po njegovoj kaznenoj prijavi protiv gradonačelnika Novalje Ivana Dabe zbog protuzakonite legalizacije nelegalno izgrađenog krana za bungee jumping na plaži Zrće, štiteći time HDZ od nove afere jer se Dabo nalazio na izbornoj listi HDZ-a u VII. izbornoj jedinici.

Antun Horvat iz Novalje je, ogorčen samovoljom i protuzakonitim djelovanjem poduzetnika Mladena Horvata iz Zagreba, ali još više svjesnim nemarom gradske vlasti grada Novalje i gradonačelnika Ivana Dabe koji nije poduzeo ništa da tu samovolju i kršenje zakona spriječi već ga je, dapače, namještenim natječajem i legalizirao, Nacionalu ispričao pozadinu cijelog slučaja.

„Početkom travnja 2022. godine vlasnik obrta HM iz Zagreba Mladen Horvat je posve nelegalno i bez ikakvih dozvola i odobrenja grada Novalje na gradskom zemljištu uz plažu Zrće započeo građevinske radove na iskopu i betoniranju temelja za metalni kran za bungee jumping. U betonski temelj ugrađeno je nekoliko tona željezne armature i 70 prostornih metara betonske mase, te je podignuta čelična konstrukcija krana visoka  55 metara. Radovi su bili gotovi do prve polovine svibnja 2022. godine“, pripovijeda nam Antun Horvat.

Kako donosi Nacional Grad Novalja, odnosno gradonačelnik Novalje Ivan Dabo, dana 16. svibnja iste godine, kad je ilegalno sagrađeni temelj već bio ptpuno dovršen i metalni kran montiran, raspisuje natječaj kojim traži najboljeg ponuđača za zakup gradskog zemljišta površine 120 kvadratnih metara i to ciljano za namjenu bungee jumpinga, a početna cijena zakupa istaknuta u natječaju bila je 70.000 kuna.

Natječaj je bio brzo gotov i već 26. svibnja komisija je otvorila sve pristigle ponude. Na natječaj za zakup gradskog prostora za bungee jumping stigla je jedna jedina ponuda. Ona obrta HM iz Zagreba, koji je već mjesec dana prije otvaranja ponuda dovršio izgradnju temelja i montirao kran. Obrt HM je odabran kao najpovoljniji ponuditelj i Grad Novalja je s vlasnikom Mladenom Horvatom ptpisao ugovor o zakupu.

„Obratio sam se mnogima, slao prijave ali nitko ne reagira!“

Antun Horvat je Nacionalu potvrdio da je zbog nelegalnosti postupka, ali i činjenice da su i betonski temelj i kran izgrađeni ilegalno, bez ikakvih dozvola i službenog odobrenja gradskih vlasti, protiv vlasnika obrta HM Mladena Horvata, ali i gradonačelnika Novalje Ivana Dabe MUP-u i Općinskom državnom odvjetništvu u Zadru podigao kaznenu prijavu.

Odgovor Dinka Cvitana

„U slučaj su se uključili i zamjenik glavne državne odvjetnice Dinko Cvitan i antikorupcijski Odbor hrvatskog Sabora. Predmet se već 18 mjeseci nalazi na Općinskom državnom odvjetništvu u Zadru, no ja do danas nisam dobio nikakvu povratnu informaciju  što je – i je li uopće išta – po tom predmetu poduzeto“, kazuje Antun Horvat.

Ispričao nam je potom i da je prijavu protiv Ivana Dabe i Mladena Horvata poslao i Nacionalnom vijeću za provedbu Strategije za suzbijanje korupcije Hrvatskog sabora, a Nacional je u posjedu službenog dopisa koji je predsjednik toga Vijeća Nikola Grmoja 18. siječnja prošle godine poslao ravnateljici USKOK-a Vanji Marušić.

U dopisu Grmoja navodi da se „Antun Horvat obratio njihovom Vijeću s pozivom za postupanje, a u kojem u suštini prijavljuje počinjenje kaznenog djela“. Grmoja je dopisu priložio i Horvatovu prijavu te od Marušić traži da „ispita navode podnositelja“ te da o rezultatima istrage obavijesti njihovo Vijeće.

Antun Horvat kaže da je nakon toga u više navrata kontaktirao Nikolu Grmoju kako bi saznao je li USKOK obavio izvide i je li Vijeće izvijestio o tome što je saznao, no Grmoja mu se, kaže, ne javlja. Dopise je, kako kaže, slao i na adrese Vlade i Uredu predsjednika Zorana Milanovića, žaleći se na korupciju gradskih vlasti i samog gradonačelnika Dabe.

I mi smo kontaktirali predsjednika Nacionalnog  vijeća Grmoju sa istim pitanjem: je li USKOK poslao izvješće Vijeću o poduzetim izvidima po prijavi Antuna Horvata. No čini se da je naše pitanje stiglo u samoj završnici predizborne kampanje, pa je Grmoja imao drugog posla i nije stigao odgovoriti na naše pitanje.

Horvat kaže i da se u slučaj uključio i bivši glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan, koji je nakon smjene 2018. godine ostao raditi u Kaznenom odjelu DORH-a kao jedan od zamjenika glavne državne odvjetnice Zlate Hrvoj Šipek. Cvitan je u ožujku prošle godine Horvatu poslao poruku u kojoj kaže da je DORH njegovu prijavu zaprimio 10. listopada 2022., te da je već 14. listopada iste godine predmet proslijeđen na postupanje USKOK-u.

No čini se da se u USKOK-u nisu previše žurili, pa ni do danas – a prošlo je punih18 mjeseci – nisu poduzeli ništa po toj prijavi.

„Ja već mjesecima uporno nazivam ODO Zadar i državnoodvjetničkog savjetnika Juru Jurjevića koji je nadležan za moju prijavu i raspitujem se zbog čega me nitko ne zove kako bi me ispitali, jer to još uvijek nisu učinili. No stalno slušam isti odgovor. Pozivaju me na strpljenje i obećavaju da ću biti pozvan i ispitan kao svjedok. I to slušam već 18 mjeseci“, ogorčen je Horvat.

Nacional je stoga od ODO-a Zadar zatražio da preciziraju što su u proteklih 18 mjeseci poduzeli po kaznenoj prijavi Antuna Horvata, jesu li pokrenuli istragu i jesu li ispitali podnositelja prijave te kakve su dokaze prikupili u tijeku istrage.

No dobili smo vrlo kratak odgovor u kojem „izvješćuju da je to državno odvjetništvo naložilo provođenje izvida, te da su isti u tijeku, no kako su izvidi tajni druge podatke ne mogu iznositi“, iz čega se lako dade zaključiti da se iza argumenta o „tajnosti istrage“ krije činjenica da po spomenutoj prijavia vrlo vjerojatno nije poduzeto ništa.

Horvat je Nacionalu otvoreno kazao kako mu je jasno da i ODO Zadar i policija namjerno zavlače i opstruiraju slučaj, a tvrdi da to rade kako bi gradonačelnika Dabu ali i sam HDZ zaštitili od izbijanja nove afere uoči parlamentarnih izbora, budući da se Ivan Dabo nalazi na listi HDZ-a u VII. izbornoj jedinici.

Nacional je potom kontaktirao i vlasnika obrta HM Mladena Horvata, zatraživši da nam objasni temeljem kojih je dozvola i dokumenata krenuo u izgradnju betonskog postolja i montažu krana za bungee jumping na Zrću.

Mladen Horvat tvrdi da mu za gradnju temelja i montiranje krana ne treba građevinska dozvola. „Ja sam bio i na policiji, posjetila nas je građevinska inspekcija, oni su tražili mišljenje Ministarstva graditeljstva. Ne, građevinska dozvola za ovakav objekt ne treba. Prema toj logici za svaki građevinski kran trebalo bi ishoditi građevinsku dozvolu, a nema je niti jedan“, rekao je Horvat.

On kaže da njegova građevina ima glavni projekt sa svim parametrima uključujući i statičke, da je ishođena lokacijska dozvola i potrebni atesti za sigurnost, a pritom se poziva na natječaj na kojem su svi parametri bili navedeni, a koje su oni, kako tvrdi, ispoštovali.

Na pitanje Nacionala kako je moguće da je dovršen temelj i postavljen kran prije nego što je grad Novalja uopće raspisala natječaj Mladen Horvat odgovara da su se „oni počeli pripremati prije natječaja, jer se tim poslom bave već 20 godina“.

Dopis Nacionalnog vijeća USKOK-u

Mladen Horvat tvrdi da za temelje i kran ne treba građevinsku dozvolu …

Ispričao je da kran za bungee jumping na Zrću postoji od 2004. godine, no stara lokacija krana bila je oko 200 metara južnije od sadašnje lokacije. U međuvremenu je koncesiju za taj dio plaže dobila druga tvrtka, pa je obrt HM, kako kaže, od Grada Novalje zatražio novu lokaciju za kran.

On je, kaže, pripremne radove počeo i prije raspisivanja natječaja, no pritom ne objašnjava temeljem čega je bio siguran da će upravo njegova tvrtka pobijediti na natječaju i da će spomenutu lokaciju dobiti u zakup.

„Mi smo svjesno išli u pripremne radove prije natječaja jer smo htjeli sve pripremiti za sezonu. Da smo izgubili na natječaju sve bismo vratili u prvobitno stanje, a na lokaciji bi kran postavio netko drugi. Ali trebate znati da osim nas bungee jumping u Hrvatskoj ne radi nitko, mi smo jedini koji se time bavimo. I gdje god smo postavljali kran uvijek se našao netk od lokalnih tko je radio probleme“, tvrdi Mladen Horvat.

No ako je sve u redu i po zakonu, kako to tvrdi Mladen Horvat, kako objašnjava činjenicu da je ODO u Zadru naložio provođenje izvida? „E to ne znam. Mislim da je to politička pozadina. Možda oporba?“, kratko je kazao, potvrdivši time djelomično riječi Antuna Horvata da iza cijele priče doista stoji politička pozadina.

…no županijski Ured za graditeljstvo kaže drugačije

Antun Horvat se na tvrdnju prezimenjaka Mladena o tome da za ovakve objekte ne treba građevinska dozvola samo slatko nasmijao. „Osobno sam se u novaljskoj ispostavi Ureda za graditeljstvo Ličko-senjske županije raspitao trebaju li ovakvi temelji imati građevinsku dozvolu i dobio sam potvrdan odgovor. Dakle, za ovakvu građevinu je građevinska dozvola nužna, a ovaj je kran nema“, kategorički tvrdi Antun Horvat.

U prilog njegovim riječima ide i Pravilnik o jednostavnim i drugim građevinama i radovima, koji je posve jasan: jednostavne građevine poput manjih cisterni, vrtnih sjenica, terasa, ograda, staza, manjih poljoprivrednih građevina, terasa do 20 kvadratnih metara površine, spremnika za komunalni otpad, ograda visine do 2,2 metra, pješačkih staza i sličnih manjih građevina moguće je graditi bez građevinske dozvole i glavnog projekta.

Bez građevinske dozvole, ali u skladu s glavnim projektom mogu se graditi pomoćne zgrade do 50 kvadratnih metara, parkiralište na građevinskoj čestici, podzemni i nadzemni spremnik goriva zapremnine do 10 kubnih metara,  bazeni, ogradni zidovi, dječja igrališta unutar parka i slično.

No čak i građevinskom laiku je posve jasno da se betonski temelj površine oko 40 kvadratnih metara, koji je u tlo ukopan više od tri metra i u koji je ugrađeno nekoliko tona armaturnog čelika i 70 kubnih metara betona i na kojem je montiran čelični kran visine 55 metara nikako ne može smatrati jednostavnom građevinom.

Nacional je objašnjenje o postupku odobrenja gradnje temelja i krana obrtu HM zatražio i od gradonačelnika Novalje Ivana Dabe. Zanimalo nas je je li i koje sve dozvole Grad izdao obrtu HM za gradnju spomenute građevine, kad su dozvole izdane i zbog čega je Grad tolerirao činjenicu da je Mladen Horvat  izgradio temelje i podigao kran prije raspisivanja natječaja. No gradonačelnik Dabo naša je pitanja ignorirao i odgovore nismo dobili.

Ono što Antuna Horvata najviše tišti u cijeloj ovoj priči identično je problemima svih „zviždača“ u Hrvatskoj koji su se usudili javno progovoriti protiv kriminala i uprijeti prstom u korupcijsku hobotnicu koja je svoje pipke uvukla u sve pore hrvatskog društva.

„Prijavio sam kriminal pod vlastitim imenom i prezimenom, nisam se skrivao iza anonimnih prijava, a državne institucije me prave budalom i otvoreno mi daju do znanja da sam lud što sam se izložio kako bih ukazao na nepravilnosti u društvu. Državne su institucije zarobljene u kriminalu i korupciji“, zaključio je Antun Horvat.

21. prosinac 2024 04:28