"Rad 26 s konzervatorskog stajališta nije prihvatljiv (ocjena 1)".
Ovako počinje kratki osvrt o radu arhitekta Hrvoja Njirića i suradnika pristigao na natječaj za uređenje Gradske tržnice u Zadru koji je okončan prošlog mjeseca. Konzervatorski osvrt na Njirićev i sve druge pristigle radove napisao je stručni suradnik Ocjenjivačkog suda (OS) inženjer arhitekture Nenad Rimanić iz zadarskog Konzervatorskog odjela, a rad koji je pobijedio na natječaju je upravo Njirićev rad, unatoč negativnoj ocjeni konzervatora!
Štoviše, u nastavku svog osvrta na Njirićev rad Rimanić piše: "Postavljanje linearnog slijeda stupovlja na nadstrešnici i na novoj zgradi zatvorene tržnice nije prihvatljivo. Betonski nosači povezani platnima za zaštitu od atmosferilija oblikovno i materijalno neadekvatni, a funkcionalno upitni. Nova zgrada sa istakom (ostakljeni balkon) u prostor Zlatarske ulice nije u skladu s konzervatorskim uvjetima čuvanja vizura."
Ako znamo da se zadarska tržnica nalazi na Poluotoku koji je cijeli pod zaštitom konzervatora, onda je jasno da je njihovo mišljenje o nekoj arhitektonskoj intervencij, manjoj ili većoj, zapravo "amen". Ili će (nešto) biti u skladu s konzervatorskim uvjetima ili (toga) uopće neće biti! Ma što neki mislili o tome. Ali nije samo u tome problem prvonagrađenog rada.
Naime, na kraju obrazloženja izbora Njirićevog rada navedeni su i "Kriteriji i upute za doradu idejnog rješenja", gdje stoji i ovo: "Obzirom na potencijalne probleme funkcionalnosti korištenja prostora otvorene tržnice, pri razradi projekta neophodno je sagledati i učiniti sljedeće: poboljšati detalj odvođenja oborinskih voda s ciljem potpune funkcionalnosti; prostor tržnice u cijelosti zaštititi od kiše koja može prodirati kroz prostore mimoilazećih 'tendi'; riješiti probleme koji mogu nastati u ekstremnim uvjetima (nalet jakog vjetra, snijeg...); posebnu pozornost posvetiti odabiru materijala 'tendi' i tehnologiji njihovog održavanja (čišćenje, jednostavno korištenje). Također, prvonagrađeni rad dužan je doraditi i uskladiti rješenje prema konzervatorskim smjernicama."
Kad sve to zbrojimo ispada da je pobijedio rad koji ne samo da nije u skladu s konzervatorskim uvjetima nego nije ni osnovno funkcionalan i kojeg će trebati toliko doraditi da je pitanje hoće li nakon svih tih prepravaka to uopće biti isti rad koji je pobijedio! Jer ako maknete tende u obliku jedara da biste zaštitili prodavače od vjetra i kiše i ako uklonite betonske stupove kao nosače tih tendi, na čemu inzistiraju konzervatori, to estetski i oblikovno jednostavno nije više isti rad!
Zašto je, dakle, izabran rad koji nije funkcionalan i koji je dobio negativnu ocjenu konzervatora, odnosno zašto je uopće bio razmatran za nagrade, pitali smo Simonu Gregorović, predsjednicu Zadarskog društva arhitekata, provoditelja natječaja:
- Da, to je dobro pitanje. Među 28 pristiglih radova niti jedan nije u potpunosti zadovoljio sve uvjete natječaja i kriterije konzervatora, ali i želje Grada Zadra kao investitora. Žiri se na koncu odlučio za rad koji pokazuje u kojem bi smjeru trebalo nastaviti projektirati da bi dobili dovoljno zadovoljavajuće rješenje.
Hoće li takvo rješenje, nakon svih potrebnih dorada, biti isto ono koje je pobijedilo na natječaju?
- Teško. Ali da je pobijedio bilo koji drugi rad i on bi trebao proći doradu po različitim kriterijima što bi sigurno utjecalo na njegov konačan izgled. Najviše ocjene konzervatora dobila su tri rada, a među njima i drugonagrađeni rad. No taj je rad nadstrešnicu nad seljačkom tržnicom podigao na osam metara visine, što je više od razine okolnih bedema, na što konzervatori nisu pristali, jer se prilikom ocjenjivanja jako gledalo na viziru tržnice s bedema, tj. Muraja. U tom smislu je Njirićevo rješenje, sa tendama u obliku jedara, bez čvrste konstrukcije krovišta, bilo najmanje loš rad, zapravo smjer u kojem treba ići dalje.
Koji je onda smisao natječaja ako može pobijediti rad bez poštivanja temeljnih kriterija, a u doradi će biti prilično izmijenjen?
- Ovakve stvari ukazuje na manjkavosti institucije natječaja. Anonimnost štiti natjecatelje, ali to ima i svoje mane jer isključuje interakciju s naručiteljem i raspisivačem. Za sva druga pitanja morat ćete se obratiti Ocjenjivačkom sudu – poručuje Simona Gregorović.
Pokušat ćemo, na otvaranju izložbe svih radova u utorak u 18 sati u Arheološkom muzeju u Zadru.
Što se ocjenjivalo
Kriteriji po kojem je OS ocjenjivao natječajne radove bili su: kvaliteta urbanističko-arhitektonskog koncepta; usklađenost rada s programom natječaja; usklađenost rada s konzervatorskim uvjetima; funkcionalnost, estetske i oblikovne kvalitete predloženog rješenja; racionalnost i ekonomičnost rješenja u izvedbi i održavanju; inovativnost u pristupu rješavanja zadatka; kvaliteta rješenja natkrivanja seljačke tržnice; dizajn prodajne klupe (banka).
Konzervatori: Njirićev rad ne ispunjava naše uvjete
- Upoznat sam sa svim radovima pristiglim na natječaj i stav kolege Rimanića o Njirićevom radu u postpunosti podržavam. Činjenica je da je pola radova na natječaju dobilo negativnu konzervatorsku ocjenu, ali i da je bilo radova koji su dobili ocjene 3 i 4. No, žiri na koncu svoju odluku donosi autonomno, bez obzira na mišljenje stručnih savjetnika – kazao nam je Igor Miletić, pročelnik Konzervatorskog odjela u Zadru.
Grad će od Njirića tražiti izmjene
Podsjetimo da se prilikom završnog glasanja oko Njirićevog rada OS podijelio. Za njega su glasali predsjednik OS prof. Nikola Popić te članovi doc. Ivana Ergić i prof. mr.sc. Emil Šverko dok su predstavnici Grada Zadra, inženjer građevine Matko Segarić i arhitekt Hrvoje Baranović, bili protiv.
- Sve potrebne dorade na projektu ući će u ugovor između Grada Zadra i arhitekta Njirića. On nam treba dati odgovore na sva otvorena pitanja, primjerice kako će predložene tende u obliku jedara funkcionirati po vjetu i kiši, kuda će ići oborinska voda, ali i na ostale uvjete konzervatora. Mi smo se već čuli s gospodinom Njirićem i on je rekao da će sve to doraditi, a tražit ćemo i da netko od članova žirija koji je dao glas za taj rad bude neka vrsta nadzora nad izradom konačnog izvedbenog projekta – kazao nam je zamjenik gradskog pročelnika za graditeljstvo Matko Segarić.