Zadar Organ Festival širi svoj program izvan grada Zadra, i to u Bibinje. U srijedu, 14. rujna, u tamošnjoj će crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije nastupiti renomirani slovački orguljaš Stanislav Šurin. Riječ je o orguljašu koji iza sebe ima bogatu karijeru interpreta, ali i organizatora velikog broja slovačkih glazbenih festivala.
Osim tog, Šurin se bavi i kompozicijom, a njegov je opus prepoznat i uključen u suvremeni orguljski repertoar.
Dan nakon nastupa u Bibinjama, u četvrtak 15. rujna, Šurin nastupit će i u Ninu u crkvi sv. Anselma. Ulaz na oba koncerta je besplatan, a koncerti započinju u 20 sati.
- Dužnost je svakog orguljaša ozvučiti orgulje na najbolji način. Jedna od mogućnosti kako to učiniti jest odabrati odgovarajući repertoar. Za mene je vrlo važno za koga sviram. Svoje koncerte želim koncipirati tako da publici budu interesantni. Želim imati kontakt sa slušateljima, želim čuti njihov odgovor - kazao nam je Šurin.
Programi koncerata Šurina u Bibinjama i Ninu razlikuju se, i svaki je koncipiran zasebno. Koji je razlog tomu, objasnio nam je on sam:
- Razlog zbog čega se program koji ću svirati u Bibinjama razlikuje od onog u Ninu je, naravno, zbog drugačijih orgulja. Kako ninska crkva sv. Anselma posjeduje male pneumatske orgulje, odlučio sam se za program rane glazbe koji ću obogatiti vlastitim skladbama. To nije baš toliko gizdava glazba u odnosu na raskošnost nekog kasnijeg instrumenta, ali je odgovarajuća upravo stoga što ninske orgulje i nisu previđene za sviranje programa iz 19. i 20. stoljeća - pojasnio je.
Različite orgulje uvjetuju orguljašu i različit repertoar. Svojim su karakteristikama orgulje u Ninu predviđene možda više za liturgiju, a za koncerte, primjerice, raskošne orgulje koje posjeduje zadarska katedrala.
Bibinjske su orgulje nešto drukčije od ninskih i pružaju neke druge mogućnosti, a više o tome kazao nam je Šurin.
- Za razliku od orgulja u Ninu, orgulje u bibinjskoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije pružaju nešto više mogućnosti. Tamo sam odlučio program započeti baroknom Fantazijom i fugom u g-molu J. S. Bacha, zatim ću odsvirati nekoliko vlastitih skladbi, a koncert ću zaključiti dvama predivnim romantičkim djelima: suptilnim Preludijem, fugom i varijacijama C. Francka i Gotičkom suitom L. Boëllmanna, završavajući impresivnom Toccatom - najavio je.
Kao skladatelj, Šurin je napisao niz sakralnih i svjetovnih skladbi, a mnoga su mu djela međunarodno prepoznata i nagrađivana. Na koncertu u Ninu i Bibinjama, izvest će čak tri skladbe iz vlastita opusa.
Za kraj razgovora sa Stanislavom Šurinom, orguljaš se obratio i svojoj hrvatskoj publici:
- Samo bih želio poručiti neka otvore svoja srca i opuste se uz zvuke orgulja - iskren je umjentik.