StoryEditorOCM
ForumUSTAVNI SUD SRUŠIO PRESUDU ZA ŠVICARCE, MESIĆ OSTAO BEZ UREDA

Banke potrošačima nisu objasnile način formiranja kamate - krediti su ništetni!

20. prosinca 2016. - 14:02
ustavni_sud4-190712

Ustavni sud objavio je odluku po ustavnoj tužbi udruge Potrošač protiv odluke Vrhovnog suda o tužbi za zaštitu kolektivnih prava potrošača vezano za valutnu klauzulu u švicarcu i promjenjivu kamatnu stopu, javlja N1.

"Ustavni sud valutnu klazulu smatra zakonitom i ustavnom", kazao je predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović.

U slučaju tužbe udruge Potrošač protiv osam najvećih banaka radi zaštite potrošača u slučaju konverzije kredita u švicarskim francima Ustavni sud je djelomično prihvatio tužbu udruge.

"Ustavni sud djelomično je usvojio tužbu Protošača te ukinuo odluku Vrhovnog suda u dijelu koji se odnosi na valutnu kauzulu u švicarcima i to za sve banke. U ostalim dijelovima tužba Potrošača je odbijena. Ustavni sud utvrdio je da je Vrhovni sud primijenio dvostruka mjerila, utvrdio je da službenici banaka potrošačima, prilikom pregovaranja, nisu objasnili sve čimbenike koji utječu na formiranje kamatne stope čime su oni jedino mogli shvatiti ekonomske posljedice, stoga je odluka nerazumljiva i ništetna.

Potrošaču su morali biti objašnjeni razlozi i pojedinosti promjene kamatne stope kako bi potrošač mogao predvidjeti ekonomske posljedice koje za to iz njega proizlaze. Europski sud je odlučio da je potrošač uvijek u podređenom položaju. Vrhovni sud ocijenio je da je valutna klauzula bila razumljiva i ne podliježe testu poštenosti jer je riječ o uobičajenoj praksi u Hrvatskoj.

Dvostruka mjerila odnosno nejasni kriteriji kojima se Vrhovni sud vodio od osobite su važnosti ako se ima u vidu da su konkretnom slučaju ugovori bili opterećni s dva promijenjiva elementa valutnom klauzulom i promijenjivom kamatnom stopom. Vrhovni sud je propustio obrazložiti razloge za dvostruke standarde. Vrhovni sud morao je obrazložiti zašto", rekao je Šeparović.

Podsjećamo kako je početkom prosinca objavljeno da se do kraja godine mogu očekivati presude u slučaju valutne klauzule i ona o kolektivnoj tužbi zbog kredita u švicarskim francima.

''Ustavnom tužbom se traži da se kompletan proces vrati natrag na visoki trgovački sud i da se ispita poštenost valutne klauzule CHF'', kazao je početkom prosinca Goran Aleksić, saborski zastupnik.

''I ako bi se utvrdilo da je valutna klauzula CHF nepoštena, onda u tom slučaju bi se svi krediti s valutnom klauzulom CHF morali reobračunati po početnom tečaju i početnoj kamatnoj stopi u skladu s presudom suca Radovana Dobronića'', kazao je Aleksić.

Ustavni sud odbacio je i tužbu bivšeg hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića.

Njemu je vlada Tihomira Oreškovića u lipnju ukinula ured kao i plaćanju računa. Mesić i voditeljica njegovog ureda tražili su odgovor na pitanje je li ukidanje Ureda bivšeg predsjednika sukladno Ustavu.

15. studeni 2024 10:27