Na sjednici Gospodarskog socijalnog vijeća sindikati, poslodavci i ministar Vili Beroš jednoglasno su prihvatili prijedlog da se uskoro, zbog epidemije koronavirusa i sve većeg broja COVID pacijenata u bolnicama diljem Hrvatske, u akreditiranim privatnim bolnicama počnu primati pacijenti na teret HZZO-a.
I oni su prihvatili ovaj prijedlog koji je trebalo donijeti puno ranije, jer liste čekanja u Hrvatskoj postoje odavno, a COVID je među nama već puni 21 mjesec.
- Slažem se da je takvu odluku ili prijedlog trebalo donijeti puno ranije, jer smo na tome da privatnici u Hrvatskoj postanu dio javnog zdravstva inzistirali prije puno vremena. Očigledno im je sada zagustilo i ad hoc žele nešto uraditi. No, iako se radi o zakašnjelom prijedlogu, smatram da ga treba iskoristiti, naravno ako u svemu tome Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje koji diktira cijenu zdravstvene usluge i privatnici nađu zajednički jezik, odnosno interes - kaže dr. Vikica Krolo, zamjenica predsjednika Hrvatske liječničke komore.
Koliko će ih pristati?
Ovaj "papirnati" prijedlog još uvijek nije zaživio, a kada će i hoće li ostaje vidjeti, prvenstveno zbog toga jer treba vidjeti koliko će privatnih klinika ili poliklinika naći interes u svemu ovome, jer će im HZZO plaćati, odnosno ponuditi plaćanje njihovih usluga po onoj cijeni koju plaća bolnicama, a bolnice su - uvijek u minusu.
- Mi zakonski ne možemo i ne smijemo plaćati usluge privatniku više negoli plaćamo državnim zdravstvenim ustanovama. Cijena je formirana i ona će biti identična i za privatnika i za državnu zdravstvenu ustanovu, odnosno za sve one koji su u mreži zdravstva. Jednako se plaćaju radiološke pretrage na KBC-u Rebro ili KBC-u Split i "Medikolu".
Nema nikakve razlike. Istini za volju, mogli smo proteklih godina staviti na tržište određenu svotu novca kada bi bile velike liste čekanja i s privatnicima ugovoriti određeni broj radioloških pretraga, dok se te liste čekanja ne smanje. Ali i to se opet radilo po cijenama koje su plaćane i bolnicama, kazao nam je Lucijan Vukelić, ravnatelj HZZO-a.
Dakle, cijene koje će biti plaćane privatnicima bit će identične onim cijenama koje se plaćaju bolnicama. E, sada ostaje vidjeti koliki će to interes pobuditi kod privatnika, ako se zna da "država" uvijek plaća cijenu koja je manja od tržišne cijene nekog postupka ili nekog operativnog zahvata. Između ostalog i zbog toga bolnice jesu u minusu.
Teško je očekivati da će neki privatnik liječiti onkološkog ili ortopedskog pacijenta po onoj cijeni po kojoj će biti u gubitku. Tko će njemu pokriti taj minus?
- Cijene HZZO-a nisu dostatne ni nama koji imamo malu, običnu privatnu ambulantu, a kamoli onima koji vrše operativne zahvate. Rad liječnika u Hrvatskoj je podcijenjen, ali to je tako godinama i mi se nismo u svojim promišljanjima, kada je u pitanju zdravstveni sustav, makli s početne pozicije već 30 godina, od osamostaljenja Hrvatske. Ako zaživi ovaj prijedlog koji je prihvatio GSV, to će vam biti "uzmi ili ostavi". Dakle, neki će privatnici prihvatiti te cijene, ali vjerujem da će ih biti puno više koji neće prihvatiti cijene koje budu ponuđene. Pa neće privatnik iz svoga džepa još i plaćati uslugu koju je uradio. U Hrvatskoj ne postoji prava cijena rada i materijala u bolnicama i zato jesu u minusima, a privatnik nešto mora i zaraditi, jer mora sam isplatiti plaće, poreze, prireze, davanja na plaće, amortizaciju uređaja... - kaže Krolo.
Benefit za pacijente
Prema mišljenju naše sugovornice, puno ranije je trebalo uvesti privatno zdravstvo u javno.
- Trebalo je one koji su zainteresirani uključiti u ovaj sistem i sigurna sam da liste čekanja za radiološke pretrage ili operativne zahvate ne bi bile ovolike kolike jesu. Od ovog prijedloga, ako zaživi, pacijenti će biti ti koji će imati najveću korist, jer njih nije briga je li im uslugu pružio privatnik ili javna ustanova. Pacijentu je bitno da je dobio svoj nalaz, svoju dijagnozu i da se može liječiti i ne čekati mjesecima na pregled ili operaciju.
Neki privatnici smatraju da bi im se u ovom slučaju, ako ovaj prijedlog zaživi trebao plaćati nadstandard. Odnosno, ako neki pacijent mora promijeniti kuk, a HZZO mu plaća ugradnju kuka lošije kvalitete (po javnozdravstvenim cijenama), a pacijent želi bolji kuk, tada bi tu razliku u cijeni (nadstandard) trebao po mišljenju privatnika platiti sam pacijent.
Mnogi smatraju da je prihvaćanje ovog plana od GSV-a "privatiziranje" hrvatskog zdravstva.
- Ako je privatizacija da će pacijent s knjižicom nekog osiguravajućeg društva moći otići u bilo kojeg liječnika u Hrvatskoj, radio on privatno ili u javnoj ustanovi i da će moći, a da ne plati, ostvariti svoje pravo na pregled ili pretragu ili operaciju, onda sam ja apsolutno za privatizaciju zdravstva - zaključuje Krolo.