Srbija je u utorak dosegnula novi rekord po broju zaraženih koronavirusom - u posljednja 24 sata potvrđeno je 18.006 slučajeva od 39.740 testiranih uzoraka, objavilo je Ministarstvo zdravstva, nakon što je ranije danas premijerka Ana Brnabić najavila da će broj "biti katastrofalan".
Od skoro 40.000 testiranih pozitivno je 45,3 posto utoraka, što znači da je skoro svaki drugi testirani zaražen koronom.
Srbija je na početku godine imala nešto više od 2.000 zaraženih na dnevnoj razini, ali je broj zaraza počeo naglo rasti, što stručnjaci povezuju s masovnim skupovima za doček Nove godine.
Brnabić je jutros, gostujući na TV Prva, rekla da će po podacima od osam sati biti postignut „novi negativan i neslavan rekord“ broja novozaraženih.
„Brojevi su, od osam ujutro, katastrofalni, ali dobro je što su mnogo blaže kliničke slike“, ocijenila je Brnabić.
Ona je podsjetila da je na snazi niz protuepidemijskih mjera i da bi "situacija bila stabilnija kad mi se mjere poštovale".
U Srbiji je u protekla 24 sata od posljedica infekcije koronavirusom umrlo 26 osoba, a s novih 18.006 slučajeva zaraze ukupan broj potvrđenih infekcija od početka pandemije premašio je 1,4 milijuna.
Službeno su prijavljena ukupno 13.124 smrtna ishoda covida 19.
Na bolničkom je liječenju danas 2.559 pacijenata, od kojih su 109 na respiratorima, objavilo je Ministarstvo.
Crni rekord i u BiH
Bosna i Hercegovina u utorak je ponovno oborila rekord s 3.342 novozaražena, što je najveća dnevna bilanca od početka epidemije koronavirusa, čiji omikon soj dominira u Hercegovini, a delta soj u ostatku države.
Od 7.529 testiranih u zadnja 24 sata, prisustvo virusa SARS-CoV-2 potvrđena je kod 3.342 osoba, dok je od posljedica Covid-19 preminulo 39 pacijenta, izvijestile su entitetske zdravstvene službe.
Od početka epidemije koronavirusa u Bosni i Hercegovini službeno je potvrđeno 321.034 osoba koje su bile zaražene koronavirusom, dok je preminulo njih 13.888.
Epidemiologinja i direktorica Zavoda za javno zdravstvo Zapadnohercegovačke županije dr. Andrea Jurić izjavila je u utorak kako rezultati testiranja pokazuju da je na području Hercegovine gotovo u cijelosti riječ o omikron varijanti koronavirusa, dok je u ostatku države još dominira delta soj.
"Hercegovina je trenutačno pod najjačim pritiskom, dok će takva situacija u sjevernijim područjima Bosne i Hercegovine uslijediti tek u predstojećem razdoblju", rekla je dr. Jurić.
Ona očekuje da bi uskoro broj zaraženih trebao biti u opadanju. Ocijenila je da omikron varijanta daje blažu kliničku sliku kod pacijenata, zbog čega su sada na većem udaru domovi zdravlja, dok su bolnice manje opterećene.
Bosna i Hercegovina je druga zemlja u Europi po smrtnosti od koronavirusa, dok se mjere za suzbijanje epidemije rijetko gdje primjenjuju.