StoryEditorOCM
ForumŽUPNIK IZ LIŠANA OSTROVIČKIH KOJI JE CRKVI UZEO 10 MILIJUNA KUNA

Fra Šime je prijatelju posudio novac uz lihvarsku kamatu, a sam je planirao kupiti lokal u Zagrebu! Evo i kakva je uloga fatalne bankarice u cijeloj priči

4. svibnja 2018. - 11:44
Izrezak_sime.JPG

 

Šest godina nakon izbijanja afere s pronevjere novca od prodaje crkvenog zemljišta u Baškoj Vodi, za što su nepravomoćno osuđeni tadašnji župnik fra Šime Nimac i bankarica Jasmina Bilonić, slučaj se još uvijek poteže po sudnicama - piše Slobodna Dalmacija.

Tako je u 27. travnja na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu donesena presuda po tužbi župe Uznesenja Blažene Djevice Marije Bast - Baška Voda, protiv Ivana Validžića iz Zagreba po kojoj je potonji dužan župi vratiti 236.000 eura, plus kamate od kolovoza 2012. godine. Riječ je o prvostupanjskoj presudi o kojoj konačnu riječ još treba dati Županijski sud.

Riječ je o iznosu koji mu je nedvojbeno posudio fra Šime Nimac, od novca koji je stekao prodajom crkvene zemlje bez potrebnih suglasnosti 2007. godine, čime je "zaradio" i potrošio cijelih 9,8 milijuna kuna. Spomenutih 236.000 eura dakle dio je novca koji crkva još uvijek pokušava vratiti.

'Milosrdna' pozajmica

Postojanje duga sud je nedvojbeno utvrdio, utvrdio je i da ga Validžić mora vratiti, a utvrdio je sud i neke do sada nepoznate i zanimljive detalje oko toga kako je do pozajmice uopće došlo.

Čulo se u sudnici i kako fra Šime Nimac nije dopustio da mu se prijateljstvo i vjera miješaju u posao pa je ugovorio i pristojnu kamatu, koja je, s obzirom na to da je bila riječ o pozajmici na godinu dana, iznosila cijelih 22.000 kuna mjesečno.

Po verziji priče kako ju je sudu ispričao fra Šime, on je Validžića upoznao dok je bio župnik u Promini 2006. godine. Validžić je, veli fra Nimac, pomagao crkvu na razne načine, pa su nastavili druženje i kada je fra Šime planirao gradnju nove crkve u Baškoj Vodi.

Tako je Validžić znao da fra Šime Nimac ima spremljena sredstva pa ga je pitao za pozajmicu jer mu je tvrtka bila u teškoj situaciji. Prateći poziv milosrđa, fra Nimac mu je priskočio u pomoć - doduše, osigurano zadužnicama i uz jedno tri tisuće eura kamata mjesečno.

Kako fra Nimac nije bio vješt s pravnim pitanjima, zamolio je za pomoć prijateljicu, bankaricu Jasminu Bilonić koja je sa sobom donijela ugovore i novac i kojoj je, bar tako tvrdi fra Šime, Validžić prva tri mjeseca redovito plaćao ratu, no kasnije je prestao.

Kada je izbila afera, nazvao me Validžić kako bi mi prenio poruku od Jasmine da uništim svu dokumentaciju - kazao je dalje fra Šime Nimac, dodajući kako je on tako i postupio, no ne i Jasmina Bilonić koja je sve dokumente sačuvala.

Lokal u Zagrebu

Fra Šime je sam predigao novac, ja sam bila samo tehnička podrška, u svojem iskazu kazala je Bilonić, negirajući da je njoj bilo tko išta platio. Ona je samo odnijela ugovor koji je sastavila njezina prijateljica.

Validžić je pak kazao kako je prvo fra Šime Nimac njega upitao može li mu pronaći nekakav lokal u Zagrebu za 200.000 eura koji bi fra Šime kupio i iznajmljivao.

Kasnije ga je Validžić zamolio da mu pozajmi taj novac, pa će lokal riješiti kasnije. Novac mu je trebao jer mu je tvrtka bila u problemima, nije imao za plaće.

Dodatnih 36.000 eura, kaže, dodano je ugovoru na ime kamata, a kada se požalio zašto toliko puno, fra Šime mu je odgovorio da su "takvi uvjeti na tržištu".

Tvrdi da je nešto kamata platio Jasmini Bilonić, ali sud tvrdnje da je isplaćeno nekoliko rata nije prihvatio - prije svega zato što o tome nije bilo nikakvog dokaza.

Pokušao je Validžić na sve načine osporiti tužbu, čak negirajući i da župa tužitelj ima pravo tužbe, no ništa mu nije prošlo i tako sada mora platiti sav dug - čak i kamate koje je, bar kako on tvrdi, već naplatio fra Šime Nimac.


Zapljena 98.000 kuna

Pokazalo se na suđenju i da fra Šime Nimac ipak nije dobio 98.000 kuna sudskog troška na ime neuspjele ovrhe nad zemljištem kod Benkovca, pokrenutom od Crkve. Pokušala mu je Crkva zaplijeniti nešto zemlje i maslinika, ali je Županijski sud u Zadru to na koncu odbio jer fra Šime nije upisan kao vlasnik.

Fra Šimi Nimcu je dosuđen spomenuti iznos troška koji mu je uplaćen, no odmah i zaplijenjen jer je račun pod ovrhom od Crkve. Tako mu je Crkva platila i odmah naplatila, a usput su mu "pokupili" i novac dobiven prodajom pasata koji je fra Šime kupio utajenim novcem.

28. studeni 2024 22:53