StoryEditorOCM
ForumOGANJ PAKLENI

Gori zemlja, gori nebo, gori Europa: stotine mrtvih od toplinskog udara i požara u Španjolskoj, Portugalu. Fotografije otkrivaju razmjere katastrofe

Piše PSD
17. srpnja 2022. - 19:30

Mogao bi ovo biti najvrući srpanj na jugu Europe. Temperature se u Španjolskoj i Portugalu približavaju 50 stupnjeva Celzija, što nosi ljudske žrtve koje se, zasad, broje u stotinama.

Usporedili smo podatke francuskih, norveških i američkih meteorologa, evo kada će na Hrvatsku udariti toplinski val, negdje bi temperature mogle ići i do 44!

Najmanje je 350 osoba umrlo je zbog toplinskog vala u Španjolskoj s temperaturama visoko iznad 40 stupnjeva Celzija. Samo u petak, kad su se temperature u nekim dijelovima Španjolske popele na 45 stupnjeva, 123 osobe su umrle od uzroka povezanih s ekstremnom vrućinom. Krivac za visoke temperature pronalazi se u klimatskim promjenama.

image

Hlađenje u Sevilli

Jorge Guerrero/Afp

U susjednom Portugalu, zabilježeno je 238 više smrti između 7. i 13. srpnja nego prethodnih godina, izvijestila je novinska agencija Lusa. Te smrti pripisuju se ekstremnim vrućinama. Žrtve su u većini slučajeva oni koji su oslabjeli zbog starosti ili prethodnih bolesti, piše La Vanguardia. U petak se 60- godišnji čistač ulica u Španjolskoj iznenada srušio. Liječnici hitne pomoći izmjerili su mu 41,6 tjelesnu temperaturu prije nego što je umro. Vlasti na poluotoku savjetuju ljude da piju više vode, da odgode fizički naporne aktivnosti i, ako je moguće, napuštaju kuću u jutarnjim ili večernjim satima, piše Jutarnji list.

image

Visokih 44 u Sevilli

Jorge Guerrero/Afp

Smrtni slučajevi povezani s temperaturom također su porasli u Španjolskoj. Prema Institutu Carlos III, koji svakodnevno bilježi smrtne slučajeve povezane s temperaturom, 237 smrtnih slučajeva pripisano je visokim temperaturama od 10. do 14. srpnja.

Oko 200 vatrogasaca uz potporu 18 zrakoplova borilo se s požarom čiji uzrok vlasti istražuju. Oko 14.000 ljudi također je evakuirano iz francuske regije Gironde do jučerašnjeg poslijepodneva. Šumski požari također su zabilježeni u Hrvatskoj i Mađarskoj, piše britanski Metro.

image

Malaga

Jorge Guerrero/Afp

Španjolska nacionalna meteorološka agencija AEMET izdala je u nedjelju upozorenje zbog visokih temperatura, s prognoziranim najvišim temperaturama od 42 stupnja Celzija u Aragonu, Navarri i La Rioji, na sjeveru. Rečeno je da će toplinski val završiti u ponedjeljak, ali su upozorili da će temperature ostati "abnormalno visoke". Španjolska se već gotovo tjedan dana bori s toplinskim valom, s najvišim temperaturama koje su dosezale 45.7 stupnjeva Celzija.

U pokrajini Malagi, šumski požari gorjeli su do kasno u noć, pogodivši lokalno stanovništvo nedaleko od Mijasa, piše Tportal.

image

Ni konjima nije lako

Jorge Guerrero/Afp

Temperature su se u četvrtak približile 50°C u portugalskome gradu Pinhao, a pet je regija u petak proglasilo crveni alarm. Više od 3000 vatrogasaca borilo se da stavi pod kontrolu plamen, pojačan jakim vjetrovima. Samo ove godine požari su uništili oko 30.000 hektara zemlje. Kanader koji se borio sa šumskim požarima u regiji Braganca srušio se u petak, pri čemu je poginuo njegov pilot. U požarima u Portugalu ove godine ozlijeđeno je više od 160 ljudi, piše Metro.

image

Postapokalipsa nakon požara u Portugalu

Carlos Costa/Afp

Jedan stanovnik u jugozapadnoj Francuskoj opisao je šumske požare kao "post-apokaliptične". Francuska je u subotu navečer još 22 regionalna odjela duž atlantske obale stavila na visoku narančastu uzbunu.

Inače, francuska meteorološka služba prognozirala je temperature do 41 stupanj u dijelovima juga zemlje u nedjelju, a novi toplinski rekordi predviđaju se za ponedjeljak. Toplinski valovi postali su češći, intenzivniji i traju dulje zbog klimatskih promjena koje je uzrokovao čovjek. Svijet se već zagrijao za oko 1,1C od početka industrijske ere i temperature će nastaviti rasti osim ako vlade diljem svijeta ne naprave oštre rezove u emisiji ugljika, piše BBC.

image

Portugalski gasitelj

Patricia De Melo Moreira/AFP

Da stvar bude gora, požari koji još nisu pokazali svoj zadnji plameni jezik, bukte i u Italiji i Grčkoj, a povezani su sa nestašicom vode i suhim tlom. Zasita teško se sjetiti vrućeg i vatrenijeg srpnja. U Španjolskoj toplotni val zasad prestaje, a k nama dolazi. Trebali bi ga dočekati spremni.

image

Vatrogasci u Francuskoj

Thibaud Moritz/Afp
25. prosinac 2024 15:22