StoryEditorOCM
ForumI TO JE MOGUĆE

Hrvat iz Njemačke drugi put se zarazio koronavirusom na odmoru u domovini! I liječnici nemalo iznenađeni

Piše Anita Belak Krile/PSD
30. kolovoza 2020. - 08:35

Posljednji tjedan zabilježeno je više slučajeva reinfekcije koronavirusom u svijetu, a HRT donosi svjedočanstvo Hrvata koji se također drugi put zarazio SARS-COV-2 virusom.

Stjepo Jelečević, Hrvat koji živi u Njemačkoj, zarazio se dva puta u nekoliko mjeseci. Drugi put virus je pokupio početkom kolovoza na odmoru u Hrvatskoj.

Liječnici isprva nisu sumnjali na reinfekciju, potvrdio ju je test nakon hospitalizacije.

- Kad sam doktoru rekao da sam u travnju imao koronu, on je taj test bacio u smeće i rekao da nema potrebe da radi drugi test i da ne mogu dobiti drugi puta koronu. Međutim, tri dana kasnije sam završio u bolnici – ispričao je Stjepo, oboljeli od COVID-19 za HRT

 - Imao sam temperaturu i preko 40, i osjećao sam baš jake bolove. Zadnjih 15 godina nisam imao takve probleme i bolove, govori Stjepo Jelečević.

Struka i dalje ne zna kako reagira bolesnik kod reinfekcije jer nema dovoljno primjera i dokaza.

- Nakon 18 dana od početka bolova i temperature, još uvijek ne osjećam da bi mogao ići raditi. Još uvijek imam glavobolju i jednostavno osjećam umor – požalio se Jelečević.

 Postoji mogućnost i da je Stjepo bio nositelj virusa sva četiri mjeseca.

 - Ako se utvrdi postojanje tih čestica, to i dalje ne znači da je infekcija napravljena SARS-CoV-2 virusom. Moguće je da se radi samo o molekulama koje su preživjele i koje su potpuno afunkcionalne, naglašava za HRT prof. dr. Dragan Primorac, liječnik i znanstvenik.

Stjepo će u samoizolaciji ostati do početka rujna, kada bi trebao otići na testiranje te struci dati neke prijeko potrebne odgovore za borbu protiv pandemije.

Reinfekcija, međutim, kod nekih bolesnika ne znači i ponovnu pojavu bolesti. Ako postoji imunosno pamćenje, ono bi trebalo biti dostatno za zaštitu od ponovne zaraze.

- Prirodno je da nakon imuno odgovora takozvani titar anitijela protutijela, kojima se mi između ostalog borimo virusom, polako pada i taj imuni sustav se kontrahira, naglašava Stipan Jonjić liječnik iz Zavoda za histologiju i embriologiju KBC-a Rijeka.

- Svi oni koji su bili seropozitivni i koji su imali IGG protutijela u 5. mjesecu, ja sam bio nemalo iznenađen da u 7. mjesecu nitko od njih nije imao povišena protutijela, istaknuo je Dragan Primorac.

Ova činjenica, umiruju stručnjaci, ne utječe negativno na razvoj i mogući uspjeh cjepiva.

- Tijekom vakcinacije kao i nakon prirodne infekcije mi zapravo potičemo naš imuni sustav, da generiraju antitijela ili protutijela koja su specifična za antigene tog virusa - napominje dr. Stipan Jonjić.

25. prosinac 2024 05:23