StoryEditorOCM
ForumPRETRES TJEDNA

I potkoženi političari propeli se protiv guvernera Vujčića i zamjenice mu Švaljek. Gdje su dosad bili? Malo o Đokoviću, malo o Spaceyju...

Piše Silvana Uzinić/PSD
14. siječnja 2022. - 22:27

Na kraju radnog tjedna doznali smo da nam nedostaje četristo tisuća stanovnika, demograf Stjepan Šterc je zvijezda dana, žali se što izvjestitelji rezultata posljednjeg popisa iz Državnog statističkog zavoda ne pokazuju emocije. Sve je pozdravila, sva ministarstva, samo nije pozdravila znanstvenike, očajava on komentirajući nastup šefice DZS-a Lidije Brković. Vjerojatno je trebala plakati, ne znam što je očekivao.

Ovo je jako, jaaaako zabrinjavajuće, mladi ne vjeruju u budućnost ove zemlje, očajava naš dežurni demograf. I taman smo to u brojkama doznali na dan kada se prisjećamo priznanja mile nam državice, kad se mnogima činilo da je pred nama upravo svijetla budućnost, kad smo imali neponovljivog vizionara na čelu, kojega će na njegovu stotu godišnjicu rođenja na filmu utjeloviti glumac protjeran iz Hollywooda. Pa da nismo za film! Navodno će, otkriva režiser Jakov Sedlar, proslavljeni Kevin Spacey pročitati nešto što bi, kao, Tuđman rekao danas. Pa vjerojatno bi, nakon rezultata posljednjeg popisa stanovništva, rekao nešto u stilu: "Drage Hrvatice i Hrvati! Umrijeti za hrvatsku državu - to je ono zbog čega vrijedi živjeti!"

PONEDJELJAK: Za i protiv Đokovića

Prošlog ponedjeljka pola svijeta čekalo je vijesti što će biti s Novakom Đokovićem, nas su i dalje zanimale vijesti iz Beograda o nestalom mladiću Mateju Perišu, zahvaljujući portalu Index.hr doznali smo da se ekipa u HNB-u bogatila uz povlaštene informacije, neke je zanimalo i koliko će nam poskupjeti struja i plin, a neke zašto je Milorad Pupovac bio u Banjoj Luci na proslavi kod Dodika. Nas u Splitu zanimalo je što će splitskom gradonačelniku Ivici Puljku reći premijer Andrej Plenković, ali doznali smo da su razgovarali i na francuskom pa je možda baš tom prilikom rečeno nešto najvažnije.

Što se tiče Đokovića, klupko se još odmotava. Nekima su se stvari odmah posložile i zauzeli su stranu za i protiv, neki su malo pričekali pa osudili i Australce i tenisača. Vjerojatno vas, nakon toliko tekstova, više uopće ne zanima što ja mislim. Preostalo je tek doznati hoće li on uopće zaigrati na turniru ili neće. Osobno uopće to ne mogu zamisliti nakon ovoliko zavrzlame proizvedene u Australiji. Pitam se u kakvoj bi atmosferi Novak igrao i, osim što bi to za organizatore turnira koji su sve i zapetljali to bio marketinški bingo, rado bih motrila kakve živce ima taj nedvojbeno vrhunski igrač. I da, netko može biti vrhunski u nečemu, a jednako tako bedast za nešto drugo. Da se ja, recimo, hranim tom njegovom mršavom spizom i da sve vrijeme slušam onakvog tatu i još kojekakve tantaramantare, prožvijukala bih i ranije.

image
Paul Crock

UTORAK: Buster porcija bijesa

S obzirom na to da se većina raje, za razliku od Đokovića, hrani glutenom i nutruciono mršavo te je, logično, rastrojena od besparice, a još je i siječanj, vijest da se elita u Hrvatskoj bezočno bogati zato što zna nešto o čemu drugi nemaju pojma, legla im je kao buster porcija bijesa. Kakav bezočni odurni bezobrazluk vodećih ljudi u HNB-u! Da, treba se razbjesniti, dobro djeluje na prazan želudac. Naljutimo se, konačno. Čak su se i potkoženi političari propeli protiv guvernera Vujčića i zamjenice mu Švaljek, ali oni mi zvuče kao družina koja je pobjesnila samo zato što sama nije bila u istoj prilici. Pa di su bili do sada? Jesu li se ikada upitali što se događa? Nismo mogli mi ostali, jer nisu nas u školi financijski opismenili. To i dalje ne rade po školama.

Čitave generacije se već tri desetljeća obrazuju, a nemaju pojma što je to dionica, što je to medijska pismenost, što je to građanski neposluh... Nije to boljka samo hrvatskog školstva, nakaradnost udžbenika vidi se diljem Balkana. Baš to je prvorazredna tema u Bosni i Hercegovini, gdje ovih dana vidimo generacije zabludjele u nacionalizmu, u posljednjem ratu su ćućali dude, a onda u klupama poćućali Dodikove parole.

image
Darko Tomas/Cropix

SRIJEDA: Pola grada u postelji

Ustvari, što se tiče Đokovića, nas bi trebalo zanimati jedino hoće li u Srbiji biti sankcija protiv njega s obzirom na to da je ili lažirao pozitivan test ili je zaražen ugrozio okolinu. Jer evo pola Europe će se zaraziti koronom, kažu u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, a Split im je mogao biti ogledni primjerak. Poslije dočeka Nove pola grada je u postelji. I evo nama naših genija iz Stožera, dosjetili se da će antigenski testovi biti važeći za COVID potvrde, ali nikako da se dosjete i provedbe takve odluke pa navalili testiranja na grbače liječnicima u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Tako da bi, na primjer, sada neki muž uz uputnicu mogao sa suprugom kod njezina ginekologa. Dok doktor njoj uzme uzorak za papa test, njemu uzme bris i tako...

Kod zubara bi to bilo najlakše, ionako ljudi tamo dođu pa zinu. To što obiteljski liječnici nisu od preklani vidjeli svoje pacijente uživo i što rade prekovremeno uz kombinaciju računala, telefona i stetoskopa, njihovu ministru Viliju Berošu nikako ne ide u glavu. Pa tko bi to morao raditi ako ne oni, pita se on. Sigurno nije vidio redove pred ambulantama. Nekidan sam bila pred jednom splitskom ordinacijom, na ovoj buri bi i oni manje bolesni mogli ćopit plauritu dok dođu na red. Ali koga briga...

image
Nelson Almeida

ČETVRTAK: Ispad 'bešćutnog' Slovenca

Jednom preslatkom dječaku iz HRT-ova priloga jasnija je epidemija nego mnogim stručnjacima. Valjda sam tri puta odgledala tog dječačića dok govori kako ne voli maske, ali da bi ih radije nosio nego dobio koronu, a onda su ga makli zbog izljeva bijesa antivaksera. Optužili su HRT da djecu koristi u propagandne svrhe, navodeći da je dijete "sluga mračnih sila" i još svakakve bedastoće. Razumijem roditelje koji su mogli vjerojatno prvi zatražiti da se ukloni prilog, ali više ništa poslije toga ne kužim. Jesu li na HRT-u podišli antivakserima ili nekoj od onih suludih korektnosti kakvima nas svako malo zateknu tipa čestitanja blagdana u Bruxellesu?

Jednako tako rasplamsala se ovog tjedna rasprava o jednom liječniku iz Slovenije koji je pukao na necijepljene pa im u podužoj poruci o svom iskustvu s COVID pacijentima poručio: "Kao što svatko ima pravo pozivati se na svoje slobode i pravo ponašati se kako mu se digne, isto tako i mi imamo pravo da nas bole ku*ci za to vaše trabunjanje i bulažnjenje koje je samo paravan za vaš egocentrizam. I ne, ne zanimaju nas vaše filozofije, to se žalite mami. Kada jednog dana zbog svoje gluposti zaglavite u bolnici, a to će se dogoditi, liječit ćemo vas po svim protokolima, ali ne očekujte ni zrnce empatije jer to nećete dobiti.

Bit ćemo poslovično uljudni, ali znajte da iza toga preziremo svaku vijugu vašeg štetočinskog mozga." Kažu neki da mu ne bi rado došli u ruke jer je bešćutan. Ja baš mislim suprotno, itekako je on ćutan kad je ovako ispalio.

image
Kevin Spacey u Zagrebu
Damjan Tadic/Cropix

PETAK: Spacey i žuti vragovi

Ovo "ćutan", je li to hrvatska riječ, jer sam je upravo izmislila? Čula sam da bi neki iz Matice hrvatske kažnjavali one koji se ne služe hrvatskim jezikom. Ne mogu se načuditi tom prijedlogu, nemreš bilivit, OMG, rekoše djeca i ful se ismijaše, LOL. Već i stari znaju što znači snuzati, spojlati, čilati... Miro Gavran i ekipa iz Matice napatit će se dok to pokušaju prevesti pa protjerati iz jezika. Jezična policija nije novost, vraćam se u dane koje će nam uskoro Kevin Spacey oživiti, kad su lektori "ekipu" sa zidića mijenjali u "tim". BTW, gdje je iščezlo glede? Riječ je ta nekad bila kao legitimacija. Odmah si znao ko su i glede koje ideološke strane ti šta bi rekli "glede".

Nu, glede toga, žilav je i živ jezik i nema onoga tko će ga ozidati. Jer nećemo dopustiti onima koji se vežu i s crnim vragom protiv hrvatske slobode i hrvatske nezavisnosti, ne samo s crnim, nego i zelenim i žutim vragovima... Jedva čekam da Kevin ovo odglumi. LOL!

23. travanj 2024 13:08