Ministar zdravstva Vili Beroš danas je razgovarao s ruskim veleposlanikom u Zagrebu kojemu je potvrdio kako je Hrvatska zainteresirana za kupnju ruskog cjepiva protiv koronavirusa.
Iz Veleposlanstva Rusije potvrdili su da je u utorak 2. ožujka 2021. održan telefonski razgovor veleposlanika Rusije u Hrvatskoj Andreja Nesterenka i ministra Beroša, te da je Beroš iskazao zainteresiranost za kupnju cjepiva Sputnik-V u skladu sa svim propisima EU-a, kao i odredbama zakona Republike Hrvatske.
„Sugovornici su izrazili zajedničko mišljenje kako se to pitanje mora hitno riješiti, s obzirom na činjenicu da su u Hrvatskoj i dalje se zadržava određena razina slučajeva zaraze od koronavirusa te su otkriveni novi sojevi koronavirusa koji još nisu proučeni epidemiolozima i mogu ozbiljno ugroziti zdravlje građana bilo koje zemlje, uključujući i Hrvatsku.
Veleposlanstvo polazi od pretpostavke da za borbu protiv koronavirusa moramo udružiti snage s hrvatskim partnerima radi zdravlja građana dvaju zemalja”, stoji u objavi ruskog veleposlanstva.
Ministarstvo vanjskih poslova zatražilo je od ruske strane dokumentaciju vezanu za Sputnjik V, na osnovu kojega bi Hrvatska agencija za lijekove i medicinske proizvode mogla dati odobrenje za interventni uvoz
Koncept zajedničke europske nabave pred kolapsom
Europska komisija je objavila danas da razmatra hitno odobravanje cjepiva protiv COVID-a kao bržu alternativu strožim uvjetnim odobrenjima kakva su se dosad provodila.
Taj bi korak označio velik zaokret u dosadašnjoj politici odobravanja vakcina, a na to su prisiljeni jer je koncept zajedničke europske nabave pred kolapsom. Hrvatska pregovara o registraciji ruskog cjepiva, Mađarska odavno koristi i rusko i kinesko, Austrija i Danska potpisuju sporazum s Izraelom o nabavi cjepiva, Slovačka i Češka također su naručile rusko cjepivo, Poljska je u kontaktu s Kinom...
“Spremni smo razmotriti s državama članicama sve moguće načine da doista ubrzamo odobravanje cjepiva”, rekao je glasnogovornik Komisije na konferenciji za novinare.
Jedna od mogućnosti mogla bi biti “hitna autorizacija cjepiva na razini EU-a s podijeljenom odgovornošću među državama članicama”, dodao je.
Nacionalna odobrenja za hitne slučajeve dopuštena su prema zakonima EU-a, ali prisiljavaju zemlje da preuzmu punu odgovornost ako nešto pođe krivo s cjepivom, dok prema strožem odobrenju farmaceutske tvrtke ostaju odgovorne za svoja cjepiva.
Da postoji mogućnost da se neće čekati odobrenje EMA-e potvrđuje i HALMED u kojem pojašnjavaju da bi se u slučaju izvanrednog uvoza cjepiva koje nije odobreno u Europskoj uniji, cjepivo moglo staviti u promet u Hrvatskoj, piše Jutarnji ist.
Brža procedura
- Riječ je o postupku koji je znatno kraći i uključuje manje provjera od postupka odobravanja. U ovom slučaju postupak bi se mogao provesti ako se podnese zahtjev i dokumentacija u svrhu provjere kakvoće, djelotvornosti i sigurnosti cjepiva. Procjenu o trajanju postupka te potrebnim koracima bilo bi moguće donijeti tek na temelju uvida u dokumentaciju koja bi HALMED-u u tom slučaju bila dostavljena - kažu iz HALMED-a.
Ipak, dodaju da HALMED još nije zaprimio takav zahtjev i dokumentaciju, ali su upoznati s komunikacijom s ruskim vlastima radi ishođenja te dokumentacije.
Tjedan odluke
Iz HALMED-a kažu kako je, prema informacijama EMA-e, proizvođaču cjepiva Sputnjik V zasad pružen znanstveni savjet u sklopu kojeg je informiran o važećim regulatornim i znanstvenim smjernicama za razvoj cjepiva.
- Kao i kod prethodno odobrenih cjepiva, kad postupak ocjene te potom i odobravanja bude pokrenut, Povjerenstvo za humane lijekove (CHMP) pri EMA-i provest će temeljitu znanstveno-stručnu ocjenu predmetnog cjepiva te donijeti zaključak o djelotvornosti, sigurnosti i kakvoći.
U tom slučaju će se, jednako kao i za dosad odobrena cjepiva, provesti postupak postupne ocjene dokumentacije o lijeku pri EMA-i, dakle u znatno kraćem roku u odnosu na uobičajeni postupak odobravanja (koji inače traje 210 dana) - pojašnjavaju i zaključuju kako se, prema dostupnim informacijama, očekuje da bi postupak postupne ocjene za cjepivo Sputnjik V pri EMA-i mogao biti pokrenut sredinom ožujka, stoga u HALMED-u očekuju brzo odobravanje cjepiva.
S obzirom na situaciju s cjepivom u Europi i svijetu, Hrvatska bi, kako doznajemo, mogla za tjedan dana donijeti političku odluku o nabavi ruskog cjepiva protiv koronavirusa Sputnjik V.
Više izvora iz HDZ-a kaže nam kako je sada potpuno jasno da se moramo pobrinuti sami za sebe jer je problem s cjepivom sada još i veći nego što je bio u trenutku kad je u Jutarnjem listu prije dva tjedna ekskluzivno objavljeno da se s ruskom stranom pregovora oko nabave veće količine cjepiva i prije nego što ga odobri Europska agencija za lijekove (EMA).
- Situacija se dodatno promijenila u posljednjih nekoliko dana. Slovačka se odlučila za Sputnjik V, u Češkoj su prelomili da se ide u nabavu, Mađarska već koristi i rusko i kinesko cjepivo, Poljska cijepi kineskim cjepivom, a posljednje je da je i Austriji prekipjelo i ponudila je proizvodnju Sputnjika V te pregovara s Danskom i Izraelom o mogućoj proizvodnji drugih cjepiva kod njih - kažu sugovornici u HDZ-u.
Pregovori s Rusijom
- To znači da je Ministarstvo vanjskih poslova u kontaktu s Rusijom. Zatražena je dokumentacija, a za tjedan dana trebali bismo imati više informacija kada će Vlada odlučiti koji je najbolji put za nas - objašnjavaju naši sugovornici.
Podsjećaju kako je situacija s opskrbom cjepiva od sve tri kompanije, od kojih je Hrvatska naručila velike količine, još i gora nego što je bila. SAD je registrirao cjepivo kompanije Johnson & Johnson od koje je Hrvatska naručila 900.000 doza, ali Amerika ne daje cjepivo koje se proizvodi u SAD-u sve dok ne cijepi svoje stanovništvo.
Otkrivaju da se pregovara samo s Rusijom, a ne i s Kinom o čijem cjepivu ne znamo puno, dok je o Sputnjiku V pozitivno pisao ugledni Lancet.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....