StoryEditorOCM
ForumMUKA ZA ŠALTEROM

Ljuti ste zbog sve većih naknada koje vam naplaćuju, najrađe biste promijenili banku? Proučite dobro gdje ćete, ovo je detaljni vodič

Piše psd
14. ožujka 2021. - 08:30

Banke ove godine živahno podižu naknade u poslovanju s građanima, pa ne bi bilo čudno da ove godine prođu bolje nego prošle, kada su od građana naplatile 1,6 milijardi kuna naknada i provizija.

Toliko su ukupno lani naplatile naknada i provizija za vođenje računa, kreditne kartice, internetsko, mobilno i telefonsko bankarstvu te slanje SMS-ova, pri čemu su 923 milijuna kuna naplatile provizija za kreditne kartice, 535 milijuna kuna za vođenje tekućih i žiro računa, 153 milijuna kuna provizija i naknada za internetsko, telefonsko i mobilno bankarstvo te za potvrde putem SMS-a.

Ni prošle godine nisu bile besposlene te su uvele dotad neviđenu naknadu za podizanje gotovog novca u poslovnicama banaka.

S 1,95 na tri kune

Tim su putem pošle Zagrebačka, Privredna i OTP banka koje su uvele naknadu za podizanje novca na svojim šalterima, a od ožujka ove godine, Zagrebačka banka podigla je tu naknadu s 1,95 kuna na tri kune po svakoj isplati s kunskih transakcijskih računa.

Najveća domaća banka ukinula je poštedu za one s paketima tekućeg računa i uvela im je naknadu za gotovinske isplate u poslovnicama od dvije kune. Plaćanja te naknade pošteđeni su oni koji podižu 10.000 i više kuna te oni koji podižu novac s kunskih računa za zaštićena primanja te s ugovorenim skrbnikom.

Zagrebačka banka povećala je naknadu za podizanje novca debitnim karticama na bankomatima drugih banaka pa je do ožujka tisuću kuna na bankomatima drugih banaka koštalo 29 kuna naknade, a od ožujka 35 kuna.

Podizanje gotovog novca – debitnom karticom na bankomatima drugih banaka u Hrvatskoj i u zemljama Europskog gospodarskog područja od ovog mjeseca umjesto dva posto provizije i fiksnih devet kuna košta 2,50 posto od iznosa koji se podiže plus devet kuna fiksne naknade.

Ako ćete promijeniti 100 eura...

Zagrebačka je banka između ostalog od ožujka podigla cijene nacionalnog kreditnog transfera u kunama u korist računa poslovnih subjekata u banci i izvan nje s jedan posto od iznosa, od minimalnih osam do maksimalnih 75 kuna, na proviziju od 1,25 posto, od 12 do 125 kuna, a za takve naloge napravljene putem on-line bankarstva naknada je porasla s jedne kune na raspon od 1,25 do 2,25 kuna po nalogu.

Nemate li račun u najvećoj domaćoj banci, onda će vas to što ste se odlučili promijeniti 100 eura u kune na njezinim šalterima koštati 40 kuna umjesto 25 kuna.

I druge su banke mijenjale naknade ove godine, pa i Raiffeisenbank, no u toj je banci otkup deviza od prvog svibnja kada startaju nove tarife i dalje besplatan, dok u OTP banci nije bio besplatan i bit će i skuplji od 8.svibnja kada će i ta banka mijenjati neke naknade, pa i onu za otkup deviza.

Tako će otkup efektivne valute od građana po svakoj transakciji koštati 30 umjesto sadašnjih 25 kuna.

Poskupljuje kreditni transfer

OTP banka od 8. svibnja počinje naplaćivati nacionalni kreditni transfer u kunama u korist računa fizičkih osoba u banci s jednom kunom naknade po izvršenom nalogu, poskupljuje i korištenje računa za jednog opunomoćenika s 12 kuna godišnje na 24 kune, vođenje tekućeg računa poskupljuje s mjesečnih 11 na 12 kuna, s izuzetkom studentskog tekućeg računa i računa djece mlađe od 15 godina.

Mjesečna članarina za uslugu automatski SMS s pet kuna raste na sedam kuna, a za one koji koriste uslugu OTP Direkt naknada s dvije kune raste na četiri kune mjesečno.

Raiffeisenbank od prvog svibnja počinje naplaćivati naknadu za korištenje mobilnog bankarstva od 11 kuna mjesečno, a naknada za internetsko bankarstvo će sa sedam porasti na devet kuna mjesečno.

image
Vojko Bašić/Cropix


Nekoliko dana ranije, od 26 travnja, banka će na 10.000 kuna podići dnevni limit za podizanje gotovine debitnim karticama i ukinuti ugovaranje a vista štednog računa. Još u veljači je Raiffeisenbank podigla naknade za pakete računa s razine od 29 do 89 kuna, na raspon mjesečnih naknada od 35 do 110 kuna, dok su umirovljenički paketi poskupjeli s 11 na 15 kuna.

Naknada za podizanje gotovine

Hrvatska poštanska banka od 3. travnja počinje naplaćivati naknadu za podizanje gotovog novca debitnom karticom na EFTPOS uređajima banke u poslovnoj mreži banke i kod ugovornih partnera, Hrvatske pošte i Financijske agencije.

Naknada će iznositi 1,20 posto od vrijednosti transakcije, a iz te banke kažu da su je uveli zbog troškova sustava poslovne mreže ugovornih partnera i da će, kao i do sada, u poslovnicama banke i na njezinim bankomatima bez naknade prolaziti podizanje gotovog novca s transakcijskih računa.

Od polovice svibnja Erste&Steiermärkische banke smanjuje maksimalni iznos prešutnog prekoračenja s 50.000 kuna na 35.000 kuna, a od polovice ožujka banka uvodi naknade od jedne kune za nacionalni kreditni transfer u kunama u korist pravnih osoba - unutar banke i od dvije kune za nacionalni kreditni transfer u korist pravnih osoba - izvan banke.

Mogli bismo nizati još promjena, ljudi kojima ne odgovaraju naknade banaka imaju samo jedan izbor – promijeniti banku.

Pali prihodi od provizija

To nije teško učiniti, ali se prethodno treba dobro informirati o cijenama svih bankovnih usluga i proizvoda koje koristite, jer može se dogoditi da jedna banka ima povoljniju jednu vrstu naknada dok su joj druge nepovoljnije od konkurencije, zato prije promjene banke uzmite u obzir sve i napravite svoju računicu.

Što se banaka tiče njihova računica je jasna i malo će toga kod njih biti bez naknade jer su im lani pali svi prihodi od provizija i naknada za platni promet.

Jedina naknada koja im je porasla je ona za vođenje tekućih računa i žiroračuna od koje su im prihodi u pandemijskoj 2020. porasli 57,5 milijuna kuna na 535 milijuna kuna.

Provizije po kreditnim karticama rasle su sve do prošle godine kada su pale 457 milijuna kuna na 923 milijuna kuna, a lani su banke naplatile 153 milijuna kuna provizija i naknada za internetsko, telefonsko i mobilno bankarstvo te za potvrde putem SMS-a što je 96 milijuna kuna manje nego su naplatile godine ranije...

15. studeni 2024 13:07