StoryEditorOCM
ForumKRV NA MARKOVOM TRGU

Na ‘Fejs‘ zidu mladića koji je pucao kalašnjikovim, a potom se ubio, ostavljali brutalne komentare. Psihologinja: ‘Ljudi hrane svoje isprazne živote‘

Piše Silvana Uzinić/SD
12. listopada 2020. - 18:40

"Nemoj počivati u miru, skoro si (a možda i jesi) ubio potpuno nedužnog čovjeka. Pretužno, ali naše molitve ne idu za tebe nego za dobrog čovjeka koji se sada bori za svoj zivot zbog hira jednog glupog klinca koji se htio igrati terorizma..." "Sigurno se nije tek tako odlućio na ovaj čin... ne pravdam ga...ali..."

Ovi komentari mogli su se danas vidjeti na Facebook profilu Danijela Bezuka, 22-godišnjaka iz Kutine koji je u ponedjeljak propucao policajca na Markovu trgu a potom je, prema sada dostupnim infomacijama, presudio i sam sebi.

Cijeli dan njegov profil na Facebooku ostao je otvoren s njegovim posljednjim statusom i do 16 sati u ponedjeljak bilo je zabilježeno oko 250 komentara. Danijel je, naime, s nekoliko tipfelera napisao ovo: "Dosta je bilo prevara i bezonzirnog gazenja ljuckih vrijednosti bez odgovornosti"

Dade se vidjeti da je Danijel imao 492 virtualna prijatelja, ali svi komentari na dan njegove smrti nisu prijateljski. Štoviše, povela se i rasprava o tome je li on junak ili krivac, tek poneki među njima primjećuju da nitko nema pravo suditi tragično preminulom mladiću niti o cijelom tragičnom događaj bez dovoljno informacija.

Nas u Splitu sve skupa pomalo je podsjetilo na slučaj Filipa Zavadlava i ubojstvo trojice mladića na ulici jer i Bezuk je, prema prvim informacijama, pucao upravo iz kalašnjikova. Neki su njegovo posljednje obraćanje preko Facebooka protumačili kao revolt prema sustavu i uzimanje pravde u vlastite ruke.

U redu, komentirali smo i mi, sušali, čitali, ali tko je toliko odvažan da piše po virtualnom zidu mrtve osobe i što je to u ljudima da ih potiče na takve reakcije? Danas svatko može izreći javno svoje mišljenje bez imalo odgovornosti jer koliko će ljudi putem biti pokošeno "rafalnom" paljbom, samozvani komentatori ne haju.

- Ljudi se naprosto pomame nad tuđom nevoljom i njome hrane svoje isprazne živote, ja to tako tumačim – govori nam psigologinja dr. Mirjana Krizmanić.

image
Mirjana Krizmanić (desno)
Darko Tomaš/Arhiv/Cropix

Ona je zgrožena tolikim interesom javnosti za tuđe tragedije i mada nije prisutna na društvenim mrežama, jasno joj je koliko je to komentiranje događaja i ljudi o kojima premalo znamo duboko tužno. Jasno joj je i koliko tužno je pisati po "zidu", kako se naziva privatni prostor na Facebooku, mrtve osobe.

- Pa što mi znamo o tom mladiću, što znamo o tom ranjenom policajcu? Čudo je s koliko sladostrasti ljudi pričaju o lošim događajima. To je s tim komentarima o današnjem događaju i duboko nehumano i krajnje okrutno – zgrožena je dr. Krizmanić.

- Gdje su iščezli pristojnost i suzdržanost? Ljudi žele znati što više detalja o nečijoj nevolji, umjesto da je obrnuto – konstatira psihologinja.

Ljudi su, međutim, danas naprosto eruptirali. Neki su se okomili na vlast koju smatraju krivcem za smrt ovoga mladića, lupaju po sustavu bez pardona iako, zapravo, nemaju pojma za Bezukove motive. Trebaju li nam zbilja tuđe nesreće da vlastitim životima damo sadržaj? I koliko nesreća nam je dovoljno?

‘Balavci s kalašnjikovim‘


Prenosimo djelić rasprave na Facebook profilu preminulog Danijela Bezuka:

- "Vlada nas laže, pljačka i oduzima budućnost nase djece. Momak od 22 godine nije vidio drugi izlaz. Mali, počivaj u miru i oprost što smo mi stariji vas mlađe doveli u ovu situaciju. Nismo vas zaštitili, biti stvorili sigurnu zemlju. Glupi smo i biramo jedne te iste. Ovce smo. Oprost"

- "Je.o vam on svima mater svima vama koji ga podržavate ili se opraštate s njime kao da je heroj. To je govno od mladog čovjeka"

- "Stvarno mi sad više pun kufer balavaca s kalašnjikovima koji su si umislili da imaju pravo dijeliti svoju pravdu i odlučivati o tuđem životu i smrti"

- "Koji ku..c uopce dolazite na ovaj profil i gadite tipa, pari da ste ga znali.
Jeste jadan narod, bas ste jadan."

- "Rip stari, nisam te zna ali ti nije to tribalo."

- "Ljudi, dajte procitajte svoje komentare, vrijeđanje i puno zla u nama, pa kud nas zivot vodi kad smo ovakvi jedni prema drugima, a ni ne poznamo se!!???"

02. svibanj 2024 08:45